Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 28 (1/2008)

Bookmark and Share

PAŃSTWU ALBO NAM...

Piotr Choroś (2008-04-07)

W 2007 roku 1 604 142 podatników przekazało 1% swojego podatku dochodowego organizacjom pożytku publicznego. Ja, i moja rodzina także jesteśmy w tej grupie. W tym roku ponownie tak postąpimy. Warto abyście wy, wasi rodzice i znajomi zrobili to samo.

Każdy z nas płaci podatki. Taki już nas los. Są one różne. Generalnie system sprowadza się do tego, że jeśli w jakikolwiek sposób posługujemy się pieniędzmi (wydajemy, oszczędzamy, darujemy, kupujemy, zarabiamy), państwo jakąś część kwoty nam zabiera. Jeśli zarabiamy, państwo zabiera nam podatek dochodowy. I w tym miejscu rozpoczyna się zabawa w 1%. Każdy, kto wypełnia swojego PIT-a, może w nim wskazać, jaka organizacja posiadająca status pożytku publicznego dostanie 1% płaconego podatku. Dlaczego jest to ważne? Dlatego, że jest to właściwie jedyna okazja, aby zdecydować, co się dzieje z pieniędzmi, które oddajemy państwu. W ten sposób nie zostawiamy decyzji systemowi czy urzędnikom Ministerstwa Finansów tylko sami mówimy, co jest dla nas ważne. Chyba każda i każdy was miał myśl, którą można streścić grzecznie „Motyla noga Co oni robią z moimi pieniędzmi? Dlaczego to się dzieje z moich podatków?” Ja tego typu myśl mam za każdym razem, gdy oglądam serwis informacyjny. Dlatego, jeśli mam okazję przynajmniej w jednym procencie zdecydować, co sfinansuję ze swojej kasy, którą i tak muszę oddać państwu, nie przepuszczam jej. Pomyślcie o tych pieniądzach w ten sposób. Albo sami je przekażecie na np. ochronę przyrody, pomoc głodującym czy chorym, albo państwo zdecyduje za was i kasa ta trafi do puli, z której finansuje się m.in. wojny, zakup bombowców czy, o zgrozo pensje senatora Bendera.
Co roku przekazuję swój 1% podatku lubelskiej organizacji ekologicznej - Towarzystwu dla Natury i Człowieka. Dlaczego akurat im? Dlatego, że jest to lubelska organizacja, a ja jestem patriotą lokalnym. Nie stać jej na wielką kampanię promocyjną 1% w stylu hospicjów czy wielkich ogólnopolskich organizacji, które zbierają olbrzymie kwoty. Ma swoją siedzibę na ul. Głębokiej 8a i zawsze mogę tam zajść, zapytać, co robią, sprawdzić, co się dzieje. Prowadzą ją moi przyjaciele (w tym moja żona) i mam do nich zaufanie. Wiem, że są ludźmi pracującymi z pasją i zaangażowaniem. Jestem od lat jej członkiem i współpracuję z nią.
Myślę, że każdy z was znajdzie sobie organizację, którą wesprze w ten sposób. Co najważniejsze - to nic nie kosztuje. Kasę i tak musimy państwu zapłacić. Nieskorzystanie z okazji wskazania, na co ma być przeznaczona, to grzech.

PIOTR CHOROŚ

* 1% podatku mogą otrzymywać tylko organizacje posiadające status organizacji pożytku publicznego. Aby go dostać, organizacja musi działać w tematyce określonej w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Status przyznaje sąd.JAK TO SIĘ ROBI

1% podatku mogą przekazać organizacji pożytku publicznego:
- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych,
- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
- podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

Aby przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego, trzeba:
- wybrać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1%;
- wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-37 lub PIT-28).
Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w ostatnich rubrykach zeznania podatkowego wpisujemy nazwę i numer, pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której chcemy przekazać 1 % należnego podatku. Numer ten znajdziemy zazwyczaj na stronach organizacji bądź na liście organizacji publikowanej w serwisie www.pozytek.org.pl. Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać. Oczywiście nie może ona przekraczać 1 % podatku, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie przez organizację pożytku publicznego pieniędzy z 1% (np. wskazać na konkretny cel); informację tę może zamieścić w rubryce „inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem” (poz. 135 - PIT-28, poz. 311 - PIT-36, poz. 107 - PIT-36L, poz. 123 - PIT-37, poz. 59 - PIT-38). Informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot.
Pieniądze - 1% podatku należnego - na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy w terminie do 3 miesięcy.
Z wyliczonej kwoty potrącone zostaną koszty przelewu.
Podatnik nie może podzielić swojego 1% między kilka organizacji.
1% można przekazać tylko w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie.