Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2008

Bookmark and Share

Otwarcie izby drukarstwa

(2008-04-30)

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” serdecznie zaprasza na:

Otwarcie Izby Drukarstwa

6 maja (wtorek) 2008 roku
godz. 17.00


Program:
17.00-17.30 prezentacja strony internetowej Izby Drukarstwa: Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul. Grodzka 21
17.30-17.45 przejście na ul. Żmigród 1
17.45 uroczyste otwarcie Izby Drukarstwa w Lublinie:
- pokaz druku na maszynie typograficznej typu Planeta Fixia
- druk na maszynie typu boston okolicznościowego ekslibrisu Izby Drukarstwa wykonanego przez Tadeusza Budynkiewicza metodą typograficzną (każdy z uczestników będzie mógł własnoręcznie wytłoczyć ekslibris dla siebie)
- druk na maszynie typograficznej nożnej typu boston okolicznościowego
tekstu
- druk drzeworytniczy (drzeworyt Tadeusza Mysłowskiego wykonanego specjalnie dla Izby Drukarstwa) tylko jeden egzemplarz!
Każdy dodatkowo otrzyma ekslibris Andrzeja Kota również zaprojektowany specjalnie na otwarcie Izby.


Izba Drukarstwa działa w ramach struktury organizacyjnej Ośrodka „Brama Grodzka -Teatr NN”. Mieści się przy ulicy Żmigród 1 w pomieszczeniach dawnej, przedwojennej drukarni „Popularna”, która istniała w tym miejscu od 1932 roku. Po wojnie zakład stał się własnością państwa a użytkownik lokalu Spółdzielnia Pracy „Intrograf” w 1972 roku utworzył tu Izbę Tradycji Drukarstwa Lubelskiego, która była przyzakładową izbą tradycji jakich wiele wówczas powstawało w Polsce. Wyjątkowość tego miejsca polegała jednak na zachowanych w niej zabytkowych maszynach i urządzeniach drukarskich, w większości będących spuścizną po drukarni” Popularna”. Dzisiejsza Izba Drukarstwa prowadzona przez Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN’ pragnie kontynuować tradycje dawnej Izby wzbogacając swoje działania o nowe formy. Izba Drukarstwa obok stałej ekspozycji (stare narzędzia i maszyny drukarskie i zecerskie, narzędzia introligatorskie) będzie prezentować wystawy czasowe (małe formy graficzne) oraz prowadzić warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W ramach tych warsztatów uczestnicy obok wysłuchania prelekcji przewodnika będą mogli własnoręcznie czerpać papier, składać tekst czy też wytłoczyć druk na prasie drukarskiej.
Planujemy również rozbudowę stałej ekspozycji oraz tworzenie własnych zbiorów prezentujących różnego rodzaju druki: książki, czasopisma, plakaty, mapy, grafiki, pocztówki i druki okolicznościowe. Zamierzamy również gromadzić materiały archiwalne dotyczące życia i pracy drukarzy, wydawców i księgarzy działających na terenie Lublina i w jego okolicy. W ramach działalności Izby będą odbywać się również promocje książek.
Strona Internetowa Izby Drukarstwa działa po adresem
www.izbadrukarstwa.tnn.pl