Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2008

Bookmark and Share

Dyskryminacja Romów

(2008-05-15)

Zobacz także

APARTHEID PO POLSKU (Warto poczytać)

Ostatnio media dokładniej przyjrzały się życiu Romów w Polsce, a zwłaszcza ich dzieci. Trudno nawet komentować. A może macie jakiś pomysł co z tym zrobic?
Najpierw Polsat. Obejrzyjcie wiadomość. Poniżej możecie przeczytać kilka tekstów dotyczących sytuacji Romów, nie tylko w Polsce.


Problem Romów jest problemem całej Europy, a nie tylko Rumunii. Adam Szostkiewicz. Polityka.

Co robić z Romami w Europie otwartych granic? Po włączeniu Rumunii i Bułgarii sprawa romska robi się pilna. Mantrami o ochronie praw mniejszości jej się nie rozwiąże. Tak samo jak szlachetnymi apelami. Tym bardziej porównywaniem losu Romów do losu Żydów. Prawda, że Romowie byli ofiarami hitlerowskiego ludobójstwa, a dziś są często ofiarami dyskryminacji, lecz żaden współczesny plan eksterminacji Romów na szczęście nie istnieje.
Czytaj całość.Nasza klasa nie dla Romów. Anna Monkas i Mateusz Weber. Dziennik.

Nikt nie wie, ile spośród romskich dzieci w Polsce trafia co roku do szkół specjalnych. Statystyk nie ma. Przynależności do mniejszości etnicznych nie ujmuje się w tabelach. Ale w ten sposób szkoły pozbywają się Cyganów
Czytaj całość.Po tej publikacji pojawiły się kolejne teksty w Dzienniku dotyczące tego problemu.

Klasy romskie pod specjalnym nadzorem.
Czytaj całość.

Jak giną pieniądze dla romskich dzieci.
Czyta całość.

Te osobne klasy powinny budzić wstyd.
Czytaj całość.

Romowie niemile widziani.
Czytaj całość.Przeczytaj także komentarz Adama Szostkiewicza Romskie klasy.Tutaj znajdziesz oświadczenie Stowarzyszenia Romów w Polsce w związku z emisją przez stację TVN materiału Polskie ofiary Romów w Szwecji. Według przedstawicieli Stowarzyszenia materiał ten w rażący sposób godzi w bezpieczeństwo i dobre imię zamieszkującej w Polsce mniejszości romskiej.CO MOŻESZ ZROBIĆ

Tutaj możecie podpisać protest przeciwko działaniom władz włoskich nieprzestrzegających praw mniejszości romskiej we Włoszech.

Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Anna Dąbrowska - 2008-05-15
Może dla nauki, ku przestrodze wysłać na tydzień dyrektora do drugich drzwi. Niech pochodzi z dziećmi romskimi do placówki, którą sam tak wspaniałomyślnie zarządza. Niech posłucha, co polscy koledzy mają mu do powiedzenia, ich mamy i tatusiowie.
Osobiście muszę przyznać, że najbardziej boję sie właśnie takich małych dzieci, którym wykrzywia sie twarz, kiedy mówią, że są "troszkę lepsi" (bo przecież taki jest przekaz). Boję się, bo może spotkam ich za 10 lat. A nie chciałabym.
Jacek Rachwald - 2008-05-16
No tak, najprostsza droga, obniżamy poziom, osobne wejście - umywamy ręce. Typowe urzędnicze podejście. Mam nadzieję, że chociaż Ustawa o Ochronie Mniejszości Narodowych i Etnicznych zostanie wyegzekwowana, bo myślenia tego dyra chyba się nie zmieni.