Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 15 (16/2005)

Bookmark and Share

JACEK KUROŃ: DO PRZYJACIÓŁ ALTERGLOBALIST

Jacek Kuroń (2005-12-12)

Strona 6
Więcej fotek w galerii
Za naszego życia na świecie dokonał się największy w jego dziejach przewrót technologiczny. Odeszła epoka maszynowa, a nastała informatyczna. W dotychczasowej historii podstawową siłą wytwórczą była najczęściej fizyczna praca ludzka, surowce i inne zasoby. Stąd znaczenie produkcji i produktów, obrotu towarowego, który obok stosunków, w jakie wchodzą ze sobą ludzie w procesie produkcji wyznaczały w znacznym stopniu stosunki międzyludzkie.
Dziś pracę powtarzalną wykonują w coraz szerszym zakresie automaty, a domeną człowieka pozostała działalność twórcza. Obecnie główną siłą wytwórczą stała się wiedza ludzka i stąd informacje, zastępujące w znacznym stopniu obrót towarowy i w całości finansowy, wyznaczają niemal całokształt stosunków międzyludzkich. Kiedy obrót finansowy przyjmuje charakter informatyczny, przestają istnieć - przynajmniej w tej sferze - granice państw. Następuje gospodarcza globalizacja.
Opisany wyżej przewrót technologiczny jest zarazem zasadniczym przewrotem kulturowym. Upadła kultura wypracowanych w granicach państw narodowych kompromisów społecznych. Kapitalizm wyrwał się z form w nich wytworzonych i zdziczał. Obowiązuje równanie w dół, do głodu, nędzy, prawa silniejszego. Szybko maleje grupa ludzi o pełnym dostępie do kultury, a wzrasta olbrzymia większość pozbawionych jej całkowicie.
My - starzy i młodzi mieszkańcy globu - nie umiemy żyć w nowej, informatycznej, globalnej rzeczywistości. Na pewno nie umieją pełnić w niej swojej roli elity władzy, pieniądza, mediów. Zamiast organizować współpracę społeczną, by wspólnie rozwiązać globalne problemy nędzy, głodu, braku dostępu do kultury, w pogoni za zyskiem działają często na niekorzyść społeczeństw, którym przewodzą. W zglobalizowanej gospodarce niezbędna jest harmonijna współpraca przynajmniej najwyżej uprzemysłowionych krajów świata - a tej nam dziś brakuje.
Posiadamy nieograniczone możliwości ludzkiej wytwórczości, a na świecie wzrasta nędza i bezprawie. Jak się rzekło, większość ludzkości nie ma dostępu do kultury, nie może więc z tych możliwości korzystać. To wy, drodzy przyjaciele, musicie dokonać tego, czego nie są w stanie zrobić dzisiejsze elity: tworzyć nowe koncepcje współpracy społecznej, urzeczywistniać ideały wolności, równości i sprawiedliwości społecznej. Przed Wami wyzwanie rewolucji edukacyjnej - zniesienia wszelkich przeszkód w dostępie każdego mieszkańca globu do kultury.
To w waszych rękach jest przyszłość świata - musicie taką rolę spełnić, bo jeśli nie wy, to kto?

Jacek Kuroń (1934-2004), działacz społeczny, w czasach PRL wieloletni dysydent i współtwórca opozycji demokratycznej. O globalizacji, nowych ruchach społecznych i rewolucji edukacyjnej można przeczytać więcej w książkach Jacka Kuronia "Działanie" (2003) i "Rzeczpospolita moich wnuków" (2004). http://www.geocities.com/chomsky_popolsku/



Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy