Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 15 (16/2005)

Bookmark and Share

16 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY WOBEC KOBIET

Piotr Skrzypczak (2005-12-12)

Strona 11
Więcej fotek w galerii
CYWILIZACJA?
Zimno. Bardzo zimno. Wieje wiatr, pada marznący deszcz. Oglądam happening dotyczący przemocy wobec kobiet. Kilka dziewczyn czyta relacje maltretowanych żon, matek, dziewczynek. Łamią im się głosy. Można pomyśleć, że z zimna. Słyszałem je na próbach, czytałem scenariusz. Tego nie da się inaczej przeczytać.
I mimo, że nie było telewizji a w gazetach pojawiły się tylko krótkie notki, wiem, że takie akcje mają sens. Ci, którzy ją przygotowali czy obejrzeli, zapamiętają emocje. I musimy wierzyć, że nie będą chcieli uczestniczyć w największym barbarzyństwie cywilizowanych, bogatych krajów - przemocy wobec kobiet, przemocy wobec dzieci.

KAMERALNIE O PRZEMOCY
Okazało się, że w Polsce da się jeszcze zorganizować dobrą, mądrą debatę na trudny a zarazem istotny społecznie problem. Spotkać się by argumentować, a nie walczyć i obrzucać się obelgami. Jeden warunek - nie może to być spotkanie otwarte. Niestety.
Lubelska Amnesty International zaprosiła prof. Magdalenę Środę, byłą pełnomocniczkę rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, dr. Barbarę Smoczyńską z Wydziału Filozofii UMCS i Ewę Wantuch z Centrum Praw Kobiet. Poza tym na sali było wiele osób, które zajmują się niesieniem pomocy dotkniętym przemocą kobietom.

Smutnym Post Scriptum może być co się działo, na szczęście tylko przez chwilę, następnego dnia na otwartym dla wszystkich spotkaniu z prof. Środą. Więcej o tym pisze Fryzjer Polski dwie strony dalej...Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy