Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 33/34 (6/7/2008)

Bookmark and Share

REJS DO PRL-U

AO (2008-08-05)

Strona 28
Więcej fotek w galerii
W PRL NAJWAŻNIEJSZE DLA SUKCESU JEST POCHODZENIE. JAK SIĘ NIE POCHODZI, TO SIĘ NIE ZAŁATWI.

Dowcip towarzysze

Nowak został przyjęty do partii i chciał się wykazać. W dniu urodzin Stalina wysłał do niego telegram. Napisał w nim: "Życzę wam tego, czego od lat życzy wam cały nasz naród.".
Następnego dnia został aresztowany pod zarzutem podżegania do morderstwa.

Mao Tse Tung pisze do Stalina z prośbą o pomoc: "Potrzeba mi co najmniej miliard dolarów, sto milionów ton węgla i pięćdziesiąt milionów ton ryżu.".
Stalin zgadza się: "Dolary - to proste, węgiel też, ale skąd Bierut weźmie tyle ryżu?".

Odbywa się inspekcja kurzych ferm. W pierwszej kontroler z centrali pyta:
- Ile macie kur?
- Około tysiąca.
- Czym je karmicie?
- Ziarnem pszenicy.
- Ależ to sabotaż. Takie marnotrawstwo. Państwowe zboże niszczycie.
W następnej fermie - uprzedzony przez kolegę z pierwszej fermy - kierownik odpowiada, że kury karmi odpadkami ze stołówki. Ale też dostaje reprymendę, bo odpadki należy oddawać do chlewni. W trzeciej fermie, gdzie kierownik też został uprzedzony o wizycie, kontroler słyszy:
- Wcale nie karmię. Każda kura dostaje parę groszy i sama musi się wyżywić.

Na poligonie w Semipałatyńsku szofer oficera amerykańskiego rozmawia z żołnierzem radzieckim.
- No i jak u was, jeść dają dość? - pyta sołdat.
- Oczywiście, idę do kantyny i biorę, co i ile chcę, byle nie przekroczyć 6000 kalorii!
Ruski natychmiast donosi władzom. W następstwie w prasie radzieckiej ukazuje się komunikat: "Jest oczywistą nieprawdą, świadczącą o złej woli kapitalistycznej Ameryki, jakoby żołnierz w kantynie zjadał posiłek o wartości 6000 kalorii. Każdy przecież wie, że zjedzenie dziennie 20 kg kartofli i 16 kg kapusty jest niemożliwe!".


Z wzorów pism urzędowych zalecanych w latach 1945-1989

Jestem palaczem i nasunęła mi się myśl, że prawie każda zapałka mogłaby służyć do zapalania dwukrotnie papierosa, jeśli miałaby z obu stron główki siarkę. W Polsce jest około 10 milionów palaczy, każdy z nich zużywa co najmniej na dwa dni pudełko. Gdyby była zapałka dwuzapalająca, poważna ilość pudełek zapałek zmniejszyłaby się, a tym samym pozostałoby drewno. Cenę ustaliłby przemysł zapałczany.
luty 1962
Zdzisław K.

Kuratorium Oświaty i Wychowania uprzejmie prosi o przesądzenie czy palacze centralnego ogrzewania zatrudnieni w szkołach mogą otrzymywać mleko? Prosimy jednocześnie o wyjaśnienie nam -w przypadku przesądzenia, iż palaczom przysługuje to uprawnienie, czy mleko powinno być spożywane na miejscu.

Prosimy o spowodowanie masowego wytępienia szkodników w naszej okolicy.

Proszę uprzejmie o odroczenie mi dostawy tucznika, gdyż brak paszy stanął mi na przeszkodzie w wykonaniu tego obowiązku.

Komenda Powiatowa MO w Białogardzie. Zawiadamiam, że dnia... mniej więcej o godz... zjawił się w moim mieszkaniu jakiś podejrzany osobnik i prosił o wodą. Starał się naprowadzić rozmowę na temat najbliższych zakładów przemysłowych i zebrać wiadomości o obiektach wojskowych. Oświadczam, że odmówiłem mu wszelkich informacji oraz noclegu w mym domu. Udał się w nie znanym mi kierunku.

Dyrekcja Zespołu Państwowych Gospodarstw Rolnych udziela Obywatelowi nagany za pozostawianie biurka w stanie otwartym.

“Hipolit” informuje: Zasady savoir-vivre’u partyjnej pielgrzymki aktywu i racjonalizatorów z “Cegielskiego” do ZSRR przedstawił sekretarz ekonomiczny KZ PZPR: nie rozmawiać o latach 1980-81, na pytanie o przynależność do nowych związków zawodowych odpowiadać “tak”, nie pić za dużo - towarzysze radzieccy mają i tak mocniejsze głowy. (1984 nr 9)

Patenty

Często spotykanym obyczajem jest chrapanie w cza­sie snu. Jest to bardzo nieprzyjemne, gdy chrapiący znajdzie się w jednym pomieszczeniu z nieznanymi mu osobami, które za możliwość przespania się sło­no zapłaciły. A tak zdarza się bardzo często w pocią­gach w wagonach sypialnych. Dlatego też proponuję, aby podobnie jak podzielono przedziały "dla palących" i "dla niepalących" podzielić na "dla chrapią­cych tudzież rozmawiających przez sen" i "dla nie­chrapiących". Natomiast chrapanie w wagonach dla "niechrapiących", podobnie jak palenie w wagonach dla "niepalących" należy karać obudzeniem i wyso­ką grzywną. Pomysł ten zaoszczędzi wiele nerwów osobom, które jak niedawno ja, chciały się prze­spać, a w rzeczywistości musiały słuchać koncertu na "dwie trąby".

Chodzi mi o obuwie z wymiennymi podeszwami. Na pomysł wpadłem niedawno, kiedy w szkole (je­stem uczniem I klasy szkoły średniej) wydano na­kaz noszenia zmiennego obuwia. Uczniowie nie lu­bią nosić osobnych butów do szkoły. Nieraz trzeba nosić trzy pary butów: jedna do chodzenia w szkole, druga to tenisówki do sali gimnastycznej, a w trze­ciej przychodzi się do szkoły. Gdyby zastosować mój pomysł, problem ten byłby rozwiązany. Ucznio­wie by nosili jedną parę butów i trzy pary podeszw. Oprócz tego można by, zamiast nosić buty do szew­ca, wymienić podeszwy i sprawa zniszczonych zeló­wek byłaby rozwiązana. Zamiast kupować nowe bu­ty można byłoby kupować nowe podeszwy.

Chodzi o fakt, że wiele telewizorów, odbiorników radiowych, zwłaszcza starszych typów, najczęściej już bardzo wysłużonych wykazuje podczas pracy pewne usterki, charakteryzujące się wydobywanie się z czeluści aparatu różnych nieartykułowanych dźwięków jak; charczenie, buczenie, chrypienie, trzaskanie, piszczenie, piekielne grzmoty itp. Użyt­kownicy nie bacząc na przestrogi panów z ZURT-u nie dają wyżej wymienionych aparatów do naprawy w wyżej wymienionej instytucji, lecz stosują inną, wypróbowaną przez pokolenia metodę walenia pię­ścią w aparat. Lecz operacja ta aczkolwiek często skuteczna zmusza słuchającego (lub patrzącego) od­biorcę do wstania, przejścia kilku kroków do odbior­nika, solidnego huknięcia oraz powrotu z wycieczki na miejsce. Chcąc usprawnić tę operację proponuję takie oto proste urządzenie (rysunek: na telewizorze stoi młot "przegubowy" z przywiązaną doń linką, która przez dwa bloczki prowadzi do ręki telewidza - szarpnięcie linki powoduje uniesienia młota...).


Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy