Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2008

Bookmark and Share

Świat wolny od kary śmierci

(2008-10-07)

Amnesty International zaprasza na happening przeciwko karze śmierci.

Akcja odbędzie się w piątek 10 października o godz. 16.00 – na deptaku pod Ratuszem, oraz o godz. 17.30 – pod rektoratem UMCS

Happeningiem zainaugurujemy w Lublinie kampanię Świat Wolny od Kary Śmierci, której nadrzędnym celem będzie przedłużenie o kolejny rok zawieszenia wykonywania kary śmierci i zamiana konkretnych orzeczonych wyroków śmierci na inny wyrok.

Podczas akcji kilkunastu działaczy/ek AI ubranych na czarno, każda z przewiązanymi czarną szarfą oczami będzie trzymać pętle wokół własnej szyi. Ujawnimy także wstrząsające dane na temat tego zjawiska pochodzące z wewnętrznych raportów Amnesty International .

W trakcie kampanii będziemy zbierać podpisy pod trzema petycjami w sprawie odstąpienia od wykonania wyroków śmierci. Chcemy pomóc Irakijce Delarze Darabi, która w chwili popełnienia przestępstwa była niepełnoletnia i Japonce/Japończykowi Okunishi Masaru, który na wykonanie kary śmierci czeka od 1972r. Ostatnia z petycji skierowana jest do Premiera polskiego rządu Donalda Tuska i dotyczy wsparcia przez nasze władze przedłużenia o kolejny rok rezolucji Narodów Zjednoczonych w sprawie zaprzestania wykonywania kary śmierci na świecie.

Z raportów Amnesty International wynika np., iż:
• w 2007 roku, na co najmniej 1200 osobach wykonano wyroki śmierci. Jednak zabitych zostało znacznie więcej.
• w Chinach, Mongolii i Wietnamie liczba egzekucji objęta jest tajemnicą państwową.
• w 2007 roku w 24 krajach dokonano egzekucji, a w 51 państwach zapadły wyroki śmierci
• według szacunków nawet 27500 osób przebywa obecnie w celach śmierci.

W 2007 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało przyjęcie rezolucji w sprawie zaprzestania wykonywania kary śmierci.

Wyraź swój sprzeciw przeciw stosowaniu kary śmierci na świecie i przyjdź na happening Amnesty International 10 paźniernika o godz. 16.oo – na deptaku pod Ratuszem, oraz o godz. 17.30 – pod rektorat UMCS.
.
Kontakt
Michał Wolny, tel. 888844666, michalwolny@o2.pl
Kamil Raczyński, tel.607706415, kamilraczek@gmail.com