Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

Wymiana polsko-izraelska w mediach

HF (2008-10-23)

W Zamościu
Fot. Magdalena Kawa
Więcej fotek w galerii
Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN oraz Stowarzyszenie Homo Faber są współorganizatorami wymiany młodzieży z izraelskiej szkoły w Rishion LeZion i dwóch szkół lubelskich ( I LO i VII LO).

Jeżeli chcesz zobaczyć krótki materiał o wymiane przygotowany przez TVP Lublin kliknij tutaj. (przedostatnia wiadomość)
   

                                                                                                                                                            
Zobacz także

Wymiana polsko-izraelska (Projekty)
Uczniowie z Rishion Le Zion w Lublinie

13 osobowa grupa uczniów z izraelskiego miasta Rishion LeZion zagości w Lublinie. Młodzież zwiedzi nasze miasto i region.
Rishion LeZion jest partnerskim miastem Lublina. Współpraca miedzy miastami zaowocowała spotkaniami młodzieży i wizytami nauczycieli. Uczestnicy projektu z Polski po raz pierwszy wyjechali do Izraela w lutym 2008.

Teraz przyszedł czas na wizytę izraelskich gości u nas. Uczniowie z Izraela będą w Lublinie od 20 do 27 października. Zwiedzą nie tylko nasze miasto, ale także Zamość, Bełżec, Kazimierz Dolny i Sandomierz.

Będą mieli okazję zapoznać się z historią Lubelszczyzny jako regionu wielo-kulturowej Polski. Młodzi Izraelczycy wezmą także udział w warsztatach przygotowanych przez Stowarzyszenie Homo Faber.

Goście zamieszkają w domach polskich kolegów. W piątek 24 października w I LO im. St. Staszica przy Al. Racławickich 26 organizowany jest szabas. Początek o godz. 18.

W projekcie biorą udział I Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica oraz VII Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej z Lublina oraz Amit-Amal Municipal Comprehensive High School No.3 w Rishon LeZion i Stowarzyszenie Homo Faber.

Karolina Szubiela
Moje Miasto Lublin
2008-10-17


Kończy się pobyt młodych Izraelczyków w Lublinie


Wieczór szabasowy zwieńczy tygodniowy pobyt gości z Izraela w Lublinie. Są to uczniowie jednej ze szkół w Rishion Le Zion - mieście partnerskim Lublina. Od poniedziałku mieszkali w domach swych lubelskich rówieśników, podobnie jak to było podczas pobytu młodych lublinian w Izraelu w lutym tego roku.

W projekcie współpracy biorą udział dwie lubelskie szkoły: I Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica oraz VII Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej. Młodzi Izraelczycy mieli okazję zapoznać się z historią Lubelszczyzny jako regionu wielokulturowej Polski. Odwiedzili m.in. Zamość, Bełżec, Kazimierz Dolny i Sandomierz. Uczestniczą też w warsztatach przygotowanych przez Stowarzyszenie Homo Faber. Uroczysty szabas w LO im Staszica w Lublinie rozpocznie się dziś o 18.00.

LeW
Radio Lublin
2008-10-24Prawdziwi przyjaciele

Rozmowa z Danit Berger, uczennicą z Izraela, która od tygodnia w ramach wymiany młodzieży mieszka w Lublinie

• Czego spodziewałaś się, jadąc do Polski?

- Właściwie nie miałam żadnych specjalnych oczekiwań. Wiedziałam, co tu zastanę, bo wcześniej nasi polscy przyjaciele byli u nas i dużo opowiadali o swoim kraju.
Cieszyłam się na spotkanie z nimi, chciałam zobaczyć, jak żyją. Jesteśmy już prawdziwymi przyjaciółmi. Planujemy jakieś spotkanie po projekcie, może wspólne wakacje. Bardzo nam zależy, żebyśmy gdzieś wyjechali, zanim pójdziemy do armii - w Izraelu służba wojskowa jest obowiązkowa również dla dziewcząt.

• Jak ci się podoba nasz kraj?

- Jest cudowny! Mam wrażenie, że jest tak, jak w Rzymie: takie same budowle, serdeczni ludzie. Poza rówieśnikami, którzy nas goszczą, miałam kontakt jeszcze z ich przyjaciółmi, rodzinami, paniami w sklepach. Wszyscy są dla nas bardzo mili.

• Może jest coś, co zrobiło na tobie specjalne wrażenie?

- Nie, raczej nie ma wielu różnic obyczajowych między Polską a Izraelem. Może to, że ludzie tu ubierają się bardziej elegancko. Zauważyłam też, że jest u was dużo zimniej.

Rozmawiała Ewa Jachimek
Dziennik Wschodni
2008-10-25Wspólne szabat szalom

Przez tydzień młodzież z I i VII LO w Lublinie gościła w swoich domach uczniów z izraelskiej Amit-Amal Municipal Comprehensive High School No. 3 w Rishon LeZion. Wizytę zakończyło wspólne świętowanie nadejścia szabatu.

Wizyta młodzieży to efekt współpracy szkół z Lublina oraz Rishon LeZion. Z polskiej strony w organizacji spotkania uczestniczyły również stowarzyszenie „Homo Faber” oraz Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN. Wymiana rozpoczęła się odwiedzinami uczniów VII LO im. M. Konopnickiej oraz I LO im. S. Staszica w Izraelu w lutym tego roku.

W programie lubelskiej wizyty nastolatków z Izraela znalazły się wycieczki po całym regionie. Młodzież zwiedzała m.in. Zamość, Kazimierz Dolny, Sandomierz.

– Chcieliśmy pokazać im Polskę inną od tej, którą widzą zwykle Żydzi odwiedzający nasz kraj – mówi Beata Bartoszek, nauczycielka z I LO, jedna z organizatorek spotkania. – Pamiętają ją zwykle przez pryzmat Oświęcimia, Majdanka, Bełżca. Tym razem jest inaczej.

Jednym z ważniejszych wydarzeń podczas wizyty było wspólne rozpoczęcie szabatu.

– Kiedy byliśmy w Izraelu nasi gospodarze pokazali nam, jak świętują siódmy dzień tygodnia, dzień, w którym Bóg odpoczywał po stworzeniu świata – tłumaczy Katarzyna Kasprzycka, polonistka z VII LO. – Dlatego postanowiliśmy zorganizować szabat podczas ich pobytu tutaj.

Na początku goście obejrzeli „Alergię na nauczyciela”, czyli oparte na motywach „Śmierci urzędnika” Antoniego Czechowa ironiczne spojrzenie na szkołę. Potem odbyła się właściwa uroczystość. Były dwie świece szabatowe, tradycyjne czytanie fragmentów Księgi Rodzaju, błogosławieństwo chleba i wina oraz życzenia przed rozpoczęciem kolacji – szabat szalom.

– Ta wizyta już jest sukcesem – podsumowuje dr Shimon Schieberl, dyrektor izraelskiej szkoły. – Po pierwsze dlatego, że to kontynuacja tego, co rozpoczęło się ponad pół roku temu. Po drugie – proszę spojrzeć na twarze młodzieży. Widać, że są szczęśliwi. Moi uczniowie na długo zapamiętają, jakim ciepłym i serdecznym krajem jest Polska. Będziemy kontynuować współpracę, w wymianie uczestniczyć będą kolejne dzieci, które zdobędą podobne doświadczenia.

Maria Krzos
Kurier Lubelski
2008-10-27