Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 37 (10/2008)

Bookmark and Share

ŻYDOWSKIE MOTYWY

Jacek Rachwald (2008-11-08)

Strona 7
Więcej fotek w galerii
W dniach 24-25 listopada w Lublinie będziemy gościć festiwal filmowy Żydowskie Motywy. Lubelskie wydanie tej imprezy będzie repliką festiwalu rokrocznie odbywającego się w Warszawie, a zaprezentujemy na nim najciekawsze filmy spośród tych, które w kwietniu mogła podziwiać warszawska publiczność.

Festiwal został zainicjowany kilka lat temu przez warszawskie Stowarzyszenie Żydowskie Motywy i każdego roku przyciąga liczną publiczność zainteresowaną tematyką żydowską oraz dobrą, często egzotyczną, kinematografią. Swoje filmy przysyłają twórcy z całego świata w tym m.in. z Europy Zachodniej, Łotwy, Mołdawii, Ukrainy, Węgier, Armenii, Serbii, Grecji, Turcji, Argentyny, Australii, Meksyku, Kanady, oraz oczywiście z Polski i Izraela.
Ideą Festiwalu jest, jak piszą jego twórcy, "poszukiwanie drogi porozumienia ze wszystkimi społecznościami religijnymi, narodowościowymi, kulturowymi w celu lepszego wzajemnego poznania się i zrozumienia różnorodnych racji, pokazania przede wszystkim tego co nas łączy". Celem Festiwalu jest prezentacja dzieł sztuki, tj. filmów niekomercyjnych, odkrywczych, szukających nowych sposobów ekspresji, które nie kolidują z uniwersalnym wymogiem prawdy w twórczości artystycznej.
Podczas tegorocznej edycji, oprócz znakomitych filmów konkursowych, miał premierę głośny film Meduzy Etgara Kereta i Shiry Geffen. Gościem honorowym Festiwalu był Janusz Morgenstern jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów. Karierę filmową rozpoczął jako asystent Andrzeja Wajdy. Zdobył szereg nagród. Zrealizował ponad 30 filmów, wśród nich najbardziej znane to Do widzenia, do jutra, Trzeba zabić tę miłość oraz Jowita, za którą otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na MFF w San Sebastian w 1967 roku. Wyreżyserował także kilka seriali telewizyjnych w tym kultową Stawkę większą niż życie.
W tym roku, po sukcesie warszawskiej edycji, festiwal gościł już m.in. w Zielonej Górze podczas "Dni Kultury Żydowskiej", Oświęcimiu w czasie obchodów 60. rocznicy powstania Państwa Izrael, Zwierzyńcu na Letniej Akademii Filmowej a także w Toruniu na festiwalu TOFIFEST oraz na Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA we Wrocławiu.

W Lublinie pokazy odbywać się będą w Wojewódzkim Ośrodku Kultury (ul. Dolnej Panny Marii 3) a zaprezentujemy filmy:

 
Kadr z filmu "Nieczysta"
Więcej fotek w galerii
 
Nieczysta, Wielka Brytania 2007, reżyseria Dafna Sudri, krótki film animowany, 6 min.
Dzień z życia żydowskiej pary, dochowującej tradycji Niddy.


















Kadr z filmu "Hotel 9-gwiazdkowy"
Więcej fotek w galerii
Hotel dziewięciogwiazdkowy, Izrael 2007, reżyseria Ido Haar, dokument, 70 min.
Na izraelskich terytoriach okupowanych tysiące Palestyńczyków pracują nielegalnie na budowach. Po ciężkiej i niebezpiecznej podróży, z kocami i tobołkami, przechodzą przez wzgórza do miejsc, gdzie mogą znaleźć zatrudnienie. W dziewięciogwiazdkowym hotelu twórcy filmu idą tropem Ahmeda i Muhammada. Jeden jest pogodnym kolekcjonerem znajdowanych rzeczy, drugi bezlitosnym krytykiem palestyńskiego charakteru ("Myślimy wstecz. Nigdy nie myślimy naprzód."). Za pomocą surowych, reportażowych ujęć ten niepokojący, lecz wzruszający film dokumentuje przyjaźń, nostalgię oraz bezkompromisową chęć przeżycia.





Kadr z filmu "Papierowe laleczki"
Więcej fotek w galerii
Papierowe lale, Izrael 2007, reżyseria Tomer Heymann, dokument, 80 min.
Poruszająca opowieść o filipińskich transseksualistach, którzy wyemigrowali do Izraela, by opiekować się starymi ortodoksyjnymi Żydami. Film ten, dzieło młodego izraelskiego reżysera, który zaprzyjaźnił się z tą grupą, ukazuje sprzeczności i obala zadawnione uprzedzenia. Dokumentując życie Filipińczyków, młody człowiek zaczyna lepiej rozumieć siebie.













Kadr z filmu "Miasteczko Kroke"
Więcej fotek w galerii
Miasteczko Kroke, Polska 2007, reżyseria Natalia Schmidt, Kuba Karyś, dokument, 45 min.
Miasteczko Kroke to opowieść o przedwojennym Krakowie widzianym oczami Żydów. Zderzają się w nim dwie rzeczywistości - bezpieczne dzieciństwo z czasów dwudziestolecia nagle przerwane i zamienione w piekło holocaustu. Bohaterowie filmu przeszli gehennę, a po wojnie - niektórzy opuścili Polskę, niektórzy wrócili do Krakowa. Wszyscy jednak sercem związani są z miastem swego dzieciństwa i wspominają tamten, zapomniany już, świat. Film przedstawia unikatowe, niepublikowane archiwalia z okresu międzywojnia.









Kadr z filmu "Panna młoda"
Więcej fotek w galerii
Panna młoda, Wielka Brytania 2007, reżyseria Miri Shapiro, krótki film fabularny, 15 min.
Ustalono już wszystkie szczegóły małżeństwa Sary, skojarzonego przez rodziców młodych. Mając śmiertelnie chorą matkę, musi poddać się wszelkim obrzędom religijnym, mającym uczynić z niej "koszerną żydowską pannę młodą". Film pokazuje zmagania Sary, starającej się pogodzić kulturowe wymogi religii ze swymi uczuciami, zdaje sobie bowiem sprawę, że osoby, dla której podejmuje wszystkie wysiłki, niebawem nie będzie na świecie.









Kadr z filmu "Jajko czy kura"
Więcej fotek w galerii
Jajko czy kura?, Izrael 2007, reżyseria Alon Alszeich, dokument, 36 min.
Film stanowi część serialu telewizyjnego Red Dawn. Na granicy między Izraelem i Autonomią Palestyńską, 4 km od Gazy, leży kibuc Nir Am. Pomimo pocisków izraelskich i helikoptera szybującego nad głowami oraz rakiet palestyńskich padających na podwórko, Julia, rosyjska imigrantka i jej pięcioletnia córka nie poddają się. Wożąc dziecko z lekcji skrzypiec na tańce, Julia posuwa się w swej lewicowości o krok dalej. Wywołuje to reakcję łańcuchową, doprowadzającą do nieoczekiwanych rezultatów. To kameralna, zadziwiająca opowieść o matce i córce, które wychowują się nawzajem w okolonym drutem kolczastym rajskim ogrodzie.










 
Kadr z filmu "Obcy VI"
Więcej fotek w galerii
Obcy VI, Polska 2007, reżyseria Borys Lankosz, fabularny, 30 min.
Młody człowiek, który mógłby uchodzić za całkiem przeciętnego faceta, gdyby nie para pięknie wijących się spod czarnego kapelusza pejsów, niespodziewanie przyjeżdża do małego miasta. Przybysz nieświadomie przypomina mieszkańcom o świecie, który nie istnieje od tak dawna, że niektórzy uważają, iż mają prawo wierzyć, że ten świat nigdy nie istniał. Ludzie zaczynają mu się zwierzać, jak gdyby chcieli oczyścić swoje umysły ze wspomnień lub z historii zasłyszanych od innych. Kiedy wyjeżdża, miasteczko już nigdy nie będzie takie samo - a na pewno nie przez następne dwa tygodnie.







Kadr z filmu "Wybrańcy"
Więcej fotek w galerii
Wybrańcy, Niemcy, reżyseria Wendla Nölle, dokument, 88 min.
Kompozytorka i reżyserka filmowa Wendla Nölle udaje się na Manhattan, by poznać młodych muzyków żydowskich i ich twórczość, przy okazji prezentując nam nowe pokolenie muzyków żydowskich, działających w Nowym Jorku. Przedstawia między innymi ortodoksyjnego konwertytę, który rapuje w czterech językach, wplatając je w muzyczne studium nauczania talmudycznego, grupę, grającą muzykę pop, która łączy funk z duchowością żydowską i hebrajską liryką oraz ortodoksyjnego rabina, który zadomowił się na niezależnej scenie muzycznej na Lower East Side. Ale film ukazuje nie tylko muzyków, lecz i sam Nowy Jork, jego niezwykłą różnorodność, wzbogacającą konkretne koncerty o żywiołowe tło.






Kadr z filmu "Hummus Curry"
Więcej fotek w galerii
Hummus Curry, Izrael 2006, reżyseria Noam Pinchas, Yoni Zigler, dokument, 60 min.
Od wielu lat dla Izraelczyków podróż do Indii stanowi swoisty rytuał przejścia. Humus curry ukazuje życie hinduskiej wioski, w której roi się od turystów izraelskich. Film nie zawiera wywiadów, obecność kamery jest niezauważalna. Widzów raz po raz zaskakują sceny intymne, zabawne i poruszające. Krople deszczu zmieniają się w krople łez, a my mamy wyjątkową okazję, by na kulturę izraelską spojrzeć oczyma Hindusów.











Kadr z filmu "Złodziej Pamięci"
Więcej fotek w galerii
Złodziej pamięci, USA 2007, reżyseria Gil Kofman, fabularny, 95 min.
Złodziej pamięci opowiada historię Lukasa - udręczonego młodzieńca, wiodącego jałowy żywot we współczesnym Los Angeles. Wspomnienia o swej przeszłości usiłuje zatrzeć monotonną pracą kasjera przy autostradzie. Przypadkowe spotkanie z ocalonym z Holokaustu ukazuje mu nagle świat i tożsamość, które z przerażającą siłą uznaje za swój -uciemiężonych Żydów w czasie II wojny światowej. Uzewnętrzniając z ogromnym przejęciem tę nową obsesję w prawdziwym życiu Lukas odkrywa, że ocalonego nęka poczucie winy nie tylko z powodu wymordowanych Żydów. Złodziej pamięci to fascynujący, śmiały i pełen napięcia film psychologiczny, przywodzący na myśl Taksówkarza.







Program:

24.11.2008 Poniedziałek

16.00 - Nieczysta
16.15 - Hotel dziewięciogwiazdkowy
17.40 - Papierowe lale
19.00 - Miasteczko Kroke
19.55 - Panna młoda
20.20 - Jajko czy kura


25.11.2008 Wtorek

16.00 - Obcy VI
16.40 - Wybrańcy
18.15 - Hummus Curry
19.25 - Złodziej pamięci


Organizatorzy:

Stowarzyszenie Żydowskie Motywy

Akademia Obywatelska

Stowarzyszenie Homo Faber

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie



Sponsorzy:

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich


Festiwal Żydowskie Motywy jest częścią projektu Akademia Obywatelska IV. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.


WSTĘP BEZPŁATNY


Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy