Strona główna > O nas > W mediach

Bookmark and Share

O Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy 2008

HF (2008-11-21)

Kadr z filmu "Miasteczko Kroke"
Więcej fotek w galerii
Kino o tematyce żydowskiej to nie tylko dramat holokaustu

Od poniedziałku będziemy gościć w Lublinie warszawski festiwal filmowy Żydowskie Motywy.

Tematyka żydowska nie kończy się na holokauście. Może opowiadać np. o historii filipińskich transseksualistów, którzy emigrują do Izraela opiekować się ortodoksyjnymi Żydami w podeszłym wieku, („Papierowe lale” Heymanna), nowojorskiej scenie żydowskich muzyków („Wybrańcy”, Nölle) lub palestyńskich budowlańcach, pracujących na terenie okupowanym przez Izrael („Hotel dziewięciogwiazdkowy” Haara).

Filmy o Żydach nie powstają też tylko w Izraelu. Tworzą je filmowcy z różnych stron świata (Wielkiej Brytanii, Australii, Polski, Argentyny, Serbii, Grecji). I często trafiają w sedno celniej niż artyści z Izraela, zgodnie z przysłowiem, że trudno być prorokiem we własnym kraju.

Nie są to również jedynie filmy fabularne. Wśród obrazów na festiwalu zdarzają się surowe, wstrząsające dokumenty („Jajko czy kura?” Alszeicha) i filmy animowane (np. „Nieczysta” Sudri).

Żydowskie Motywy, 24-25 listopada, WOK, ul. Dolna Panny Marii 3, wstęp wolny 
Zobacz także

Objazdowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy". 2008 (Projekty)
Paweł Franczak
Kurier Lubelski
2008-11-20

Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy" w Lublinie

Współczesne, bardzo dobre żydowskie kino oglądać będziemy od poniedziałku, rusza bowiem lubelska edycja jednego z największych żydowskich festiwali filmowych w Europie "Żydowskie motywy".
Wojewódzki Ośrodek Kultury pokaże w ciągu dwóch dni 10 najlepszych filmów spośród 50 prezentowanych wiosną w Warszawie.

To najnowsze produkcje z ostatnich kilku lat, fabularne i krótkometrażowe. Ich tematyka jest zróżnicowana. Z jednej strony ekranizacje obejmują obrzędowość żydowską, a z drugiej pokazują np. trudne relacje izraelsko-palestyńskie.

- Moim zdaniem najciekawszy projekcja to "Wybrańcy". Ekranizacja pokazuje nowe pokolenie muzyków pochodzenia żydowskiego, którzy próbują znaleźć swoje miejsce w nowojorskiej dżungli. Zachęcam też do obejrzenia dramatu psychologicznego zatytułowanego "Złodziej pamięci" - mówi Jacek Rachwald ze Stowarzyszenia Homo Faber, które lubelską edycję festiwalu współorganizuje.

Warszawska edycja "Żydowskich Motywów" co roku gromadzi liczną publiczność. W kwietniu odbyła się już piąta edycja. Lubelską replikę organizują: Stowarzyszenie Homo Faber, Akademia Obywatelska, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Stowarzyszenie Żydowskie Motywy.

Wstęp na projekcje jest darmowy.

Program festiwalu:

Poniedziałek 16.00 - Nieczysta 16.15 - Hotel dziewięciogwiazdkowy 17.40 - Papierowe lale

19.00 - Miasteczko Kroke

19.55 - Panna młoda 20.20 - Jajko czy kura

Wtorek

16.00 - Obcy VI

16.40 - Wybrańcy

18.15 - Hummus Curry

19.25 - Złodziej pamięci

Paweł Krzemiński
Gazeta Wyborcza Lublin
2008-11-24Festiwal filmowy z holokaustem w tle

Dziesięć filmów o tematyce żydowskiej będzie można obejrzeć w poniedziałek i wtorek w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie.

Stowarzyszenie Homo Faber przy współpracy Akademii Obywatelskiej organizuje pierwszą lubelską replikę festiwalu filmowego Żydowskie Motywy. Festiwal odbywa się od kilku lat w Warszawie. Prezentuje niekomercyjne filmy, poświęcone narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii.

Podczas przeglądu w Wojewódzkim Ośrodku Kultury pokazane zostaną obrazy nakręcone w Izraelu i w innych państwach. Będą zaprezentowane pełnometrażowe i krótkie fabuły oraz dokumenty i animacje.

Projekcje w obydwa dni startują o godz. 16. Pierwszym filmem będzie brytyjska animacja "Nieczysta” z ubiegłego roku.

Wstęp wolny. Adres: ul. Dolnej Panny Marii 3.

Dziennik Wschodni
Jacek Szymczyk
2008-11-24Kliknij tutaj aby zobaczyć relację przygotowaną przez TVP Lublin. (od 16.15 min)