Bookmark and Share

Kastusiowy Pamiętnik

AO (2008-03-05)


Autorki i bohaterki książki
Fot. Anna Dąbrowska
Więcej fotek w galerii

Spotkanie z Ludmiłą Asipienką i Katarzyną Kwiatkowską - autorkami książki "Kastusiowy pamiętnik"     

19.marca 2006 odbyły się na Białorusi wybory prezydenckie. Według oficjalnych danych Białoruskiej Komisji Wyborczej frekwencja wyniosła 92,6%, a zwycięzca Aleksander Łukaszenka otrzymał 82,6 % głosów. W proteście przeciwko sfałszowaniu głosowania na Plac Oktiabrski (Październikowy) wychodzi prawie 15 tys. ludzi. Milicja i OMON brutalnie pacyfikują demonstrację. Z Placu prosto do aresztu na Akrescinę zabrano ponad stu demonstrantów, trudno stwierdzić ilu pobito. Już wcześniej aresztowano pół tysiąca działaczy opozycyjnych, zwłaszcza studentów, wielu usunięto z uczelni, grożono karą śmierci.



Ponad dwieście osób wyrzuconych z uczelni za działalność opozycyjną przyjechało na studia do Polski w ramach Programu im. Konstantego Kalinowskiego. “Kastusiowy Pamiętnik” Katarzyny Kwiatkowskiej i Ludmiły Asipienki zawiera opowieści czternastu z nich.

Zobacz także

KASTUSIOWY PAMIĘTNIK (Warto poczytać)

Prawa człowieka - wstęp (Programy)

Prawa Człowieka - warsztat (Programy)


 Ludmiła Asipienka - skończyła dziennikarstwo w Kolegium Białoruskim. Działaczka niezależnego ruchu studenckiego. W marcu 2006 r. na kilka dni przed wyborami wyrzucona z powodów politycznych z Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Maksima Tanka. Studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim.


Katarzyna Kwiatkowska - studentka stosunków międzynarodowych, specjalność wschodoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i filologii białoruskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie studiów wielokrotnie przebywała na Białorusi. Uczyła się w Białoruskim Instytucie Prawoznawstwa w Mińsku i współpracowała w ramach wolontariatu europejskiego z niezależnymi organizacjami studenckimi. W marcu 2006 r. jako niezależna obserwatorka OBWE na wybory prezydenckie nie wpuszczona na Białoruś.
 
Spotkanie odbyło się  ramach festiwalu Watch Docs 5. marca w Ośrodku “Brama Grodzka – Teatr NN” .

Oprócz autorek brali w niej udział także bohaterowie książki.

Książka w pdf dostępna na stronie Panoramy Kultur - www.pk.org.pl