Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2011

Bookmark and Share

REFUGEE REVIEW - przegląd filmów o tematyce uchodźczej

HF (2011-06-08)


20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji Polska Akcja Humanitarna już po raz szósty organizuje przegląd filmów o tematyce uchodźczej - REFUGEE REVIEW, który odbędzie się między 17 a 22 czerwca w pięciu miastach w Polsce, w tym w Lublinie.

Temat przewodni tegorocznego Dnia Uchodźcy brzmi "Prawdziwi ludzie, prawdziwe potrzeby". W obliczu wzrostu liczby uchodźców, próbujących przedostać się do Europy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, dzień ten nabiera szczególnego znaczenia. 
 
Poprzez akcję informacyjną i organizację cyklu imprez, w tym przeglądu filmowego REFUGEE REVIEW, Polska Akcja Humanitarna pragnie przyczynić się do zwiększenia otwartości i tolerancji w stosunku do osób wywodzących się innych kultur. Uchodźcy to nie odlegli nam ludzie, o których słyszymy tylko w mediach przy okazji kolejnych łodzi docierających do brzegów Europy. To często nasi sąsiedzi, koledzy ze szkoły naszych dzieci, współpasażerowie autobusu. Obchody Światowego Dnia Uchodźcy dają nam szansę na zrozumienie sytuacji, w jakiej znaleźli się ci ludzie.

Międzynarodowy Dzień Uchodźcy i towarzyszące mu spotkania z filmami o tematyce uchodźczej to okazja do zobaczenia wielu ciekawych i wartościowych merytorycznie produkcji filmowych.

Dlatego też, najlepsze z nich, będzie można zobaczyć w lubelskiej Kawiarnio-Księgarni "Spółdzielnia" przy ul. Peowiaków 11.
Ważnym uzupełnieniem filmów będzie spotkanie z zaproszonymi gośćmi.

Projekcje rozpoczną się o 16:00.
Wstęp na filmy i spotkanie jest wolny.


PROGRAM LUBELSKIEJ EDYCJI REFUGEE REVIEW:

16:00
UL. A 18
Reżyseria: Marysia Kotowska, Dang Thu Houng
Produkcja: Polska 2008
Czas: 45 min
Film został zrealizowany w bardzo krótkim czasie: reżyserki miały tylko tydzień na jego realizację. Jednak udało im się znaleźć ludzi, którzy mieli do czynienia ze służbami A18. Uchodźcy w Polsce znajdujący się w takiej sytuacji rzadko kiedy zgadzają się na wywiady przed kamerą, jednak w filmie poznajemy kilku uchodźców z Wietnamu, trochę dowiadujemy się o ich losie. Zrobiono także wywiady z przedstawicielami Straży Granicznej, którzy bez wielkiej sympatii do uchodźców mówią o współpracy z wietnamską bezpieką.
Opis spotkań wietnamskich uchodźców i emigrantów z bezpieką różni się w wersji Straży Granicznej i w wersji przesłuchiwanych. Według Straży, te spotkania są nagrywane, odbywają się w obecności funkcjonariusza Straży oraz służą tylko do ustalenia tożsamości cudzoziemca. Cudzoziemcy mówią o tym, jak są zatrzymywani, przesłuchiwani przez bezpiekę, zastraszani. Kilkaset osób już zostało deportowanych do Wietnamu w wyniku tej współpracy.

17:00
NIELETNI OBCY
reż. Nina Kusturica
Austria 2009 (94 min)

Przeżyli tylko dlatego, że uciekli. Nastoletni Juma i Hishame, ukryci w podwoziu ciężarówki, podejmują niezwykle niebezpieczną podróż do Europy, gdzie wpadną w ręce strażników granicznych. Z kolei Ahmed, Nura, Achmad i Asha, którym udało się pokonać bariery, muszą ułożyć sobie „nowe życie” w Austrii, jednocześnie walcząc o prawo do mniej lub bardziej bezproblemowej młodości. W Wiedniu w oczekiwaniu na rozpatrzenie wniosków o status uchodźcy od półtora roku przebywają Jawid i Alem.
Przebyte traumy, tęsknota za rodzinami, absolutnie niepewna przyszłość, niekończąca się odyseja pomiędzy kolejnymi urzędami – tak wyglądają początki ich nowego życia w Europie.
Nagrody:
2010 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Los Angeles – wygrana – Najlepszy montaż
2010 – XIX Camerimage w Bydgoszczy
2011 – Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Londynie


18:30 DEBATA
Jedni przyjeżdżają legalnie, inni - nie. Najbardziej zdesperowani jadą ukryci w ciężarówkach, pod podwoziami autokarów lub w samochodowych chłodniach. Przed kim lub przed czym uciekają Afgańczycy? Co pcha ich w długą podróż przez Iran, Turcję - aż do Europy? Jak wygląda sytuacja w Afganistanie, że decydują się wyjechać?
Wg szacunków UNHCR największą grupę uchodźców na świecie (prawie 3 mln) stanowią właśnie uciekinierzy z Afganistanu. Latami koczują w obozach namiotowych w Pakistanie, część decyduje się wyjechać dalej, także do krajów UE. Na miejscu często jednak okazuje się, że Europa ma im niewiele do zaoferowania.

O sytuacji w Afganistanie, tym obecnym i sprzed ingerencji Zachodu oraz szansach Afgańczyków w zetknięciu z procedurami imigracyjnymi w Europie, opowiedzą Olga Mielnikiewicz, Zubair Reza oraz Monika Gwiazda. Debatę poprowadzi Aleksandra Gulińska.


20:00
NIEWIDZIALNI
Reżyseria: Marc Silver , Gael Garcìa Bernal
Produkcja: Meksyk 2010
Czas: 35 min.

Seria czterech filmów pod zbiorczym tytułem "The Invisibles" (Niewidzialni) dokumentuje podróż setek emigrantów spod granicy między Gwatemalą a Meksykiem i ich drogę do Stanów Zjednoczonych. Każdego roku w Meksyku porywa się, gwałci, a czasem nawet morduje tysiące emigrantów. Powodowani nędzą i poczuciem zagrożenia, których doświadczają w swojej ojczyźnie, podróżują przez Meksyk z nadzieją lepszego życia, które czeka na nich w USA. Jednak zbyt często ich marzenia obracają się w prawdziwy koszmar.
Seria obejmuje następujące filmy:
„Seaworld”: Film ukazuje ludzi przepełnionych nadzieją na dotarcie do USA. Młoda dziewczyna, która podróżuje ze swoją rodziną, marzy, żeby odwiedzić park wodny Seaworld w Orlando na Florydzie. Film nakręcony został w ośrodku dla emigrantów w południowym Meksyku i zwraca uwagę na niebezpieczeństwa, jakie na nich czyhają.

„Six Out of Ten”: Gael García Bernal rozmawia z trzema kobietami z Hondurasu, które podróżują w poszukiwaniu lepszego życia dla swoich rodzin, podejmując przy tym ogromne ryzyko. Sześć na dziesięć kobiet, które wyruszają w tę podróż, zostaje wykorzystanych seksualnie.

„What Romains”: Rodzina, która pozostała w Ameryce Środkowej, może nigdy nie dowiedzieć się co stało się z tymi, których kochają. W El Salvador matka mówi nam o rozpaczy, jaką czuje nie wiedząc gdzie jest jej syn, który wyjechał z domu przed dziesiątkami lat, mówiąc że w ciągu 12 dni zadzwoni do niej ze Stanów.

„GOAL!”: Emigranci będą przybywać do Meksyku mimo niebezpieczeństwa i ryzyka. Źle sypiają, żebrzą o jedzenie, łapią okazję czepiając się zewnętrznych części jadących pociągów towarowych. Wielu z nich zostaje ciężko rannych, jednak nigdy nie zabraknie osób gotowych do podjęcia niebezpiecznej podróży.


20:40
NIE CZEKAJ NA MNIE
reżyseria: Demin Hazar
produkcja: Turcja 2007
czas: 35 min.

Film przedstawia historię uchodźców przybywających do Turcji. Każdego roku tysiące ludzi z krajów Bliskiego Wschodu, Azji i z Afryki szuka schronienia przed prześladowaniami przybywając do Turcji. Wielu z tych ludzi zostaje aresztowanych przez tureckie służby bezpieczeństwa, by następnie zostać deportowanymi z powrotem do kraju, z którego uciekli. Odbywa się to bez przeprowadzenia jakichkolwiek administracyjnych procedur. Ci, którym udaje się przedostać na terytorium Turcji w nielegalny sposób, starają się wędrować dalej do krajów Unii Europejskiej. Ich podróż często kończy się tragicznie w wodach Morza Egejskiego.
Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy