Strona główna > Na marginesie > Na marginesie

Bookmark and Share

Niewybredna erotomania cesarzowej

Anna Dąbrowska (2009-01-21)


Więcej fotek w galerii
Mamusie zwykle siedzą w domu, prasują i gotują. Tatusiowie zwykle chodzą do pracy a wieczorami oglądają telewizję. Mamusie zwykle o świecie niewiele wiedzą. Tatusiowie wręcz przeciwnie. I choć obraz za oknem nieustannie się zmienia (nie zawsze na lepsze) o tyle obraz, jaki wyłania się z podręczników szkolnych od lat (wielu) jest wciąż ten sam. Makabrę tą z dużą precyzją i wyrazistością pokazuje praca Anny Wołosik Edukacja do równości czy trening uległości. Polecam zwłaszcza tym, którym wciąż się wydaje, że te głupie baby po prostu przesadzają i nie ma nic takiego jak dyskryminacja.

Fragment 1:
Pod portretem carycy Katarzyny na końcu notki biograficznej widnieją zdania: "Jej słabością byli kochankowie. Pod koniec życia niewybredna erotomania starzejącej się cesarzowej przybrała skandaliczny charakter (Odnaleźć przeszłość. Od starożytności do 1815 roku, Jan Wróbel Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.S.A. Warszawa 2002, s. 341). O życiu seksualnym słynnych mężczyzn, czy to zasługującym na przyganę, czy też na zdumienie i podziw, nie przeczytamy nic.

Fragment 2:
W społeczeństwie pokazywanym w podręcznikach dla najmłodszych i w podręcznikach dla klas starszych szkoły podstawowej, nie ma zróżnicowania majątkowego. Dorośli występujący w tekstach nie zajmują eksponowanych stanowisk kierowniczych, ani nie są specjalistami. W rezultacie możemy mówić o społeczeństwie równych, jednakowych. Ten egalitaryzm nie dotyczy kobiet i mężczyzn . Tu różnice ekonomiczne, różnice dochodu uważa się za naturalne i bez żenady pokazuje . Przykładem może być matematyka: 

Zadanie 1: Pan Młodożeniec chce kupić nowe mieszkanie, które kosztuje 150 tys. zł. W banku może pożyczyć albo kwotę 2,75 razy większą niż jego roczne zarobki, albo kwotę równą 70% wartości mieszkania. Pan Młodożeniec zarabia miesięcznie 2 tys. złotych. Przy której z dwóch wersji otrzyma większą kwotę?
Zadanie 2: Pani Kasia otrzymała 120 zł podwyżki, co stanowiło 20% jej dotychczasowej pensji. Ile wynosi jej nowe wynagrodzenie?

O mężczyźnie mówi się tu p. Młodożeniec, czyli po nazwisku; o kobiecie p. Kasia, czyli poufale poklepuje się ją po ramieniu. Mężczyzna zarabia 2000 zł miesięcznie i jak widać stać go na inwestowanie, kobieta po podwyżce 720 zł miesięcznie - czyli blisko płacy minimalnej, ale w tym samym wymiarze godzin co mężczyzna.Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy