Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2010

Bookmark and Share

Krzyż musi stać! - spotkanie z obrońcami innych krzyży

HF (2010-11-14)

Podczas spotkania będzie można zobaczyć dokumentację fotograficzną i filmową z prowadzonych prac, wystawę na temat zapomnianych nekropolii wschodniego pogranicza oraz przykłady odnowionych, kutych ręcznie krzyżyków z prawosławnych cmentarzy w okolicach Włodawy.

Na spotkanie zapraszamy w najbliższy wtorek, 16 listopada o godz. 18. Miejsce: Stowarzyszenie Homo Faber, Krakowskie Przedmieście 39. Wstęp wolny.

W naszym województwie na setkach zapomnianych cmentarzy prawosławnych, ewangelickich i nie tylko, znaleźć można tysiące leżących, połamanych, ginących w zaroślach, zasypanych śmieciami nagrobnych krzyży. W okolicach Święta Zmarłych, kiedy żaden grób podobno nie zostaje bez „światełka” chcemy przypomnieć o tym ginącym dziedzictwie, pokazać efekty pracy wolontariuszy oraz to ile jej jeszcze przed nami.

Program „Cmentarze Pogranicza” prowadzony przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka ma na celu ratowanie niszczejących nekropolii wiejskich, głównie na wschodniej Lubelszczyźnie. Od 2006 roku wolontariusze prowadzili prace porządkowe i remontowe łącznie na 20 cmentarzach prawosławnych, katolickich i ewangelickich w Polsce i Ukrainie.

Latem i jesienią tego roku działania te skupione były na czynnej ochronie charakterystycznych dla Polesia, monumentalnych krzyży drewnianych oraz elementów ludowego kowalstwa.


Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy