Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2011

Bookmark and Share

Akcja solidarności z narodem białoruskim

(2011-01-16)

Wschodni Sambastion
Fot. Anna Dąbrowska
Więcej fotek w galerii
Akcja solidarności z narodem białoruskim i osobami represjonowanymi.

Środa, 19 stycznia 2011 r. Godzina 18:00
Miejsce: Plac im. Władysława Łokietka (pod Ratuszem).

Spotkanie z Białorusinami/kami uczestniczącymi w wydarzeniach 19 grudnia 2010 r. w Mińsku.
Godzina 19:00 
Miejsce: Siedziba Stowarzyszenia Homo Faber, ul. Krakowskie Przedmieście 39.Prosimy o przyniesienie świec i widokówek Lublina. Kartki zostaną wysłane do osób, które do dnia dzisiejszego znajdują się w aresztach KGB

Wydarzenie zorganizowane przez nieformalną grupę na rzecz wolnej Białorusi, wspierane przez Stowarzyszenie Solidarności Globalnej i Homo Faber.
Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
~Anzelm - 2011-01-18
Z całym szacunkiem, ale nie mogę zrozumieć, po co komu jakaś manifestacja w sprawie Białorusi pod ratuszem w Lublinie? To jakby mieszkańcy Trynidadu protestowali w swojej oazie w sprawie drogi S17. Nie szkoda czasu i energii? Od dawna pojawiają się głosy, że takie 3 sektorowe organizacje przy okazji konfliktów na różnym tle pojawiają się aby zyskać rozgłos, zdobyć wpływy i pieniądze (przykład Greenpeace i platformy Shella). Chcesz pomóc, pomóż najpierw sobie, raczej to powiedzenie obrazuje takie działania. Może warto najpierw zapytać Białorusinów jak im pomóc.
~Piotr Choroś - 2011-01-20
Dwie sprawy:
1. Bardzo bym się ucieszył gdyby "mieszkańcy Trynidadu protestowali w swojej oazie w sprawie drogi S17". Myślę, że miałoby to większy skutek niż demonstracja po Kancelarią Premiera.
2. Patrząc na historię Polski i polskiego ruchu oporu wiemy jak ważne były tego typu akcje w czasach PRL i zaborów.
3. Głównymi organizatorkami akcji były dziewczyny z Białorusi, działaczki opozycji. Wystarczyło zapytać kim są ludzie z nieformalnej grupy na rzecz wolnej Białorusi. Może wtedy byłoby to jaśniejsze.
4. Nie szkoda czasu i energii.
5. Na argument, że robimy to dla pieniędzy, władzy i rozgłosu to już nie wiem jak odpowiedzieć. Jeśli Pan tak uważa to współczuję świata w jakim Pan żyje.
~anzelm - 2011-01-20
1.Cieszy mnie, że Pan by się cieszył, choć nie wierzę w to , że Pan wie gdzie jest Trynidad, i czy kiedykolwiek usłyszałby pan o takiej manifestacji, w której wzięło 30 osób w tym 20 dziennikarzy.Ja bym się cieszył gdyby to nie 2o tysięcy a 200 tysięcy mieszkańców Lubelszczyzny podpisało się pod petycją w sprawie S17, to właśnie jest idea społeczeństwa obywatelskiego i rola III sektora. Myślenie globalne, a następnie działanie lokalne, które prowadzi do budowania kapitału społecznego. Dziwi mnie ostatnie zdanie, bo z doniesień prasowych wynika, że pod Kancelarią HF było. Wyczuwam tu lekką schizofrenię. Biorąc pod uwagę, że brak jest mediów wolnych na Białorusi, to szanse, że jakiś przekaz tam dotrze są zerowe.
2.Proszę mi podać kilka przykładów takich akcji, bo jakoś mnie Pan nie przekonał. Przypominam sobie dary z USA w latach 80. tych. Więc może zamiast pokrzyczeć, zrobilibyście jakieś paczki dla tych ludzi, którzy siedzą w wiezieniu to by wtedy miało jakiś sens.
3. Dziewczyny, które na łamach GW, powiedziały, że raczej nie wrócą na Białoruś?
4. To Pański czas i energia, więc tę część odpowiedzi przyjmuję.
5.Dziękuję za współczucie, ale nie przyda się, wyznaję pragmatyzm, a nie jakieś myślenie okołożyczeniowe. Moja wypowiedź nie miała charakteru personalnego, więc jeżeli chciał mnie Pan obrazić tymi słowami, to pokazał Pan jak wybiórczo podchodzi Pan do kwestii, o których tak często się Pan wypowiada praw człowieka. Muszę przyznać, że kłoci sięNie da się nazwać imprezy pod ratuszem na której jest więcej dziennikarzy niż uczestników szukaniem rozgłosu.Ciekawi mnie forma waszego finansowania, czy nie są to pieniądze min. z ratusza m. Lublin?
~Justyna Choroś - 2011-01-21
bardzo proszę! niech Pan się przedstawi...
~Iza Zaliwska - 2011-01-21
Ad.1.
Na pytanie skąd bym się dowiedziała o manifestacji w której wzięło udział 20 dziennikarzy sam Pan sobie odpowiedział na pytanie. Z chęcią przyłączymy się do akcji podpisywania petycji w sprawie S17, gdyż takie działania wspieramy. Są różne drogi przekazywania informacji.

Ad 2. Przykładowo Akcje Amnesty International, podczas tej akcji były zbierane podpisy pod petycją w sprawie uwolnienia więźniów sumienia. Czy uważa Pan, że ludziom uwięzionym w więzieniach na Białorusi z powodów politycznych są potrzebne „dary” rzeczowe a może jednak dar serca w postaci pocztówek ze słowami otuchy, że to za co zostali zamknięci było słuszne w oczach innych?

Ad 3. Jedna osoba odpowiedziała, że nie wróci na Białoruś

Ad 4. To czas i energia nie jednej osoby, ale wielu osób

Ad 5
W czyim imieniu Pan występuje, skoro Pana odpowiedź nie miała charakteru personalnego? Szacunek do drugiego człowieka jest podstawą praw człowieka, mówiąc że nie wierzy Pan w to, że ktoś nie wie gdzie jest Trynidad, sam Pan pokazuje jak jasne są dla Pana prawa człowieka. Rozgłosu szuka idea. Jeżeli chodzi o finansowanie, niech Pan spróbuje pracy w jakiejkolwiek organizacji pozarządowej, szczególnie w stowarzyszeniu.

Jesteśmy organizacją otwartą na krytyczne myślenie innych, może Pan mieć inne myślenie od nas, z którym niekoniecznie musimy się zgadzać. W razie dalszych pytań i wątpliwości zapraszamy do siedziby naszego Stowarzyszenia w celu wymiany zdań.