Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2011

Bookmark and Share

Wielokulturowa Lubelszczyzna 2011

Anna Dąbrowska (2011-03-21)

Próbujemy też (z małą pomocą) odszyforwać nagrobki.
Fot. Anna Dąbrowska
Więcej fotek w galerii
Już po raz drugi Stowarzyszenie Homo Faber przy wsparciu europosłanki prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej organizuje wycieczki po wielokulturowej Lubelszczyźnie. Tym razem będziemy odkrywali południową część Lubelszczyzny. Do współpracy zaprosiliśmy pięć szkół:

- Szkołę Podstawową im. T. Kościuszki w Zespole Szkół Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi w Brzeźnie (gmina Dorohusk) oraz Szkołę Podstawową im. M. Kopernika w Wólce Okopskiej (gmina Dorohusk) - wyjazd 1 kwietnia 2011;
zdjęcia znajdziesz tutaj!

- Zespół Szkół  im. ks. J. Twardowskiego w Siennicy Nadolnej (gmina Krasnystaw) - wyjazd 14 kwietnia 2011;
zdjęcia znajdziesz tutaj!

- Szkołę Podstawową w Lipsku (gmina Zamość)  oraz Szkołę Podstawową w Pniówku (gmina Zamość) - wyjazd 27 kwietnia 2011.
zdjęcia znajdziesz tutaj!
 
Projekt "Wielokulturowa Lubelszczyzna" jest cyklem wycieczek dla młodzieży z podlubelskich szkół, podczas których uczestnicy i uczestniczki poznają historię ich najbliższej okolicy. Mamy zamiar obalić mity związane z mniejszościami religijnymi i narodowymi. Postaramy się zainteresować młodych ich "środkiem świata".
I zaprezentujemy konkretne pomysły, miejsca i ludzi, którzy na co dzień zajmują się w niebanalny sposób pamięcią o wielokulturowym świecie.
Cerkiew w Hrubieszowie.
Fot. Marta Sienkiewicz
Więcej fotek w galerii

Lubelszczyzna jest miejscem, gdzie przez wieki mieszkali ludzie różnych narodowości, wyznań, języków. Tworzyli społeczność niejednorodną, jednak, mimo często istotnych różnic, potrafiącą wspólnie tworzyć miasta, wsie i miasteczka. II Wojna Światowa wraz z Zagładą Żydów zakończyła ten okres. Lata powojenne dokonały dalszych zniszczeń. Wywózki, przesiedlenia, Akcja "Wisła" sprawiły, że Polska stała się krajem niemalże monokulturowym. Przez kilkadziesiąt lat mówienie o historii Polski jako historii państwa złożonego, zróżnicowanego było sprowadzone jedynie do opisów foklorystycznych, często pełnych uproszczeń i stereotypów.
Obecnie Lubelszczyzna jest jednym z ostatnich miejsc, gdzie zachowały się jeszcze ślady wielokulturowości. Zarówno te materialne jak i te, przechowywane we wspomnieniach ostatnich żyjących świadków. Odkryć je można zwłaszcza w niewielkich, podlubelskich miasteczkach, dawnych sztetl oraz nadbużańskich wsiach.

Wycieczka to całodniowy objazd po Lubelszczyźnie (ok. 10 godzin), podczas której uczniowie odwiedzą:
- cerkiew prawosławną w Hrubieszowie, jedną z dwóch w Europie cerkwi z 13 kopułami,
- cmentarz ukraiński w Wereszynie, prawdodpobnie powstały w XIX wieku,
- Grabowiec, gdzie w 1964 zatrzymano cygański tabor i skąd pochodzi unikalna kolecja zdjęć wykonana przez Andrzeja Polakowskiego,
- Dom szewca Fawki oraz synagogę w Wojsławicach zbudowaną w końcu XIX wieku.
Zobacz także

Wyprawka (Projekty)

Wielokulturowa Lubelszczyzna - wycieczki (Aktualności)

TATARSKIE REGGAE (Warto poczytać)

Wielokulturowa Lubelszczyzna (Aktualności)


Podczas wyjazdu odwiedzimy cztery miejsca, w każdym spotykając się z pasjonatami, którzy opowiedzą o jakimś wybranym aspekcie wielokulturowości. Chcemy, żeby uczniowie mogli choć na chwilę zaangażować się w jakieś działanie. Podczas każdego spotkania, poza słuchaniem i oglądaniem, uczniowie będą mogli się czegoś nauczyć, np. śpiewać "białym głosem", czy wziąć udział w grze terenowej, której celem jest odkrycie historii o wojsławickich Żydach, wezmą też udział w warsztatach fotograficznych w oparciu o zdjęcia Romów z Grabowca.

Wycieczki są całodniowym warsztatem dotyczącym wielokulturowości. Podczas wyjazdu wykorzystamy nasze wieloletnie doświadczenie związane z prowadzeniem edukacji międzykulturowej i z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji.Miateriały prasowe tutaj.
Wielokulturowa Lubelszczyzna 2011 from Homo Faber Lublin on Vimeo.

 

 

Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
~dyszka - 2011-04-28
Wielokulturowa Lubelszczyzna to naprawdę fajny pomysł:)myślę ze nie tylko dzieciom taka edukacja by się przydała:)
pozdrawiam