Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2011

Bookmark and Share

Pokaz filmu „Nigdy nie wrócić do domu”

HF (2011-06-13)

Pokaz filmu „Nigdy nie wrócić do domu” 

15 czerwca, środa, godz. 18:30
Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia”, Peowiaków 11 Lublin


W związku z 12 rocznicą zakończenia wojny w Kosowie i obchodzonym 20 czerwca dniem uchodźcy organizatorzy zapraszają na pokaz filmu „Nigdy nie wrócić do domu” mówiący o uchodźcach wewnętrznych pochodzenia romskiego w Kosowie. Reżyserem filmu jest Sami Mustafa.


W roku 2000., ponad rok po utracie swoich domów w wyniku wojny w Kosowie, 161 romskich rodzin z terenu całego kraju zostało przesiedlonych do „tymczasowych schronisk komunalnych” w Obozie dla Uchodźców Wewnętrznych „Plemetina”. Obóz znajdował się zaledwie 14 kilometrów od Prisztiny – stolicy Kosowa. Mieszkańcy obozu zorganizowali się na wzór małej gminy: założyli szkołę, zespół pieśni i tańca, wzajemnie sobie pomagali. W roku 2004 premier Kosowa, Bajram Raxhepi, oraz Specjalny Przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ w Kosowie - Søren Jessen-Petersen, odwiedzili obóz w Plemetinie. To co zobaczyli, uznali za plamę na honorze Kosowa i obiecali zamknąć obóz. Dwa lata później część rodzin wróciła do swoich domów, ale większość nadal mieszkała w barakach, bo przed wojną nie posiadali ziemi na własność. Te rodziny zostały przeniesione do dwóch budynków socjalnych, zbudowanych na terenie dawnego obozu. Już na trzy dni po wprowadzeniu się do nowych mieszkań, ludzie pogrążają się w żałobie... Ich losy śledził mody lokalny dokumentalista, a film „Nigdy nie wrócić do domu” portretuje życie mieszkańców obozu od zimy 2003. roku aż do roku 2010.

Czas trwania filmu: 59 min.


Po projekcji widzowie będą mieli szansę porozmawiać z Martą Sykut - wolontariuszką, która od 2009 roku jest zaangażowana w projekty lokalne w Plemetinie, a także z Jeffem Treisabachem, ktory pracował w Kosowie przez ponad 1,5 roku.

Uzupełnieniem filmu będzie prezentacja zdjęć i pocztówek wykonanych przez młodzież z wioski, o której opowiada film.

Pokaz jest organizowany w ramach projektu „Kiedy milknę – Milczy świat” wspieranego przez fundację Humanity in Action Polska i współfinansowanego przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Organizatorzy pokazu w Lublinie:
- Stowarzyszenie Homo Faber
- Kawiarnio-Księgarnia "Spółdzielnia"
- Marta Sykut


Wstęp wolny.
Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy