Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2011

Bookmark and Share

Południe-Północ

Anna Dąbrowska (2011-10-12)

W dniach 24-28 października w Warsztatach Kultury w Lublinie odbędzie się festiwal "Północ - Południe", na którego program składają się wydarzenia dwóch projektów: "Dramatyczne zmiany klimatu i Afryka" oraz Festiwal "Świat na talerzu". Stowarzyszenie Homo Faber jest współorganizatorem tego festiwalu.

MIEJSCE:
Warsztaty Kultury, ul. Popiełuszki 5 – spektakle, pokazy filmów, debaty, koncert
Księgarnio – kawiarnia „Spółdzielnia”, ul. Peowiaków 11 - warsztaty (dalej: Spółdzielnia)


PROGRAM:

SPEKTAKLE
25 padziernika
20.00 „Na gorąco” TEATR BERLINER COMPAGNIE (Berlin)
"Dramat kuchenny z muzyką“

26 października
20.00 „ Świat do góry nogami” TEATR POLARKA (Brno)
"Wesoły musical o strasznych rzeczach, według powieści Juliusza Verne'a o tym samym tytule"

26 października
20.00 „All Inclusive” TEATR IN SPE (Lublin)
"Poetyczno-surrealistyczny zapis polskiej wrażliwości wobec zmian klimatu i Afryki."

Wszystkie spektakle będą się odbywały w Sali Widowiskowej Warsztatów Kultury.SPOTKANIA

24 października
16.00 – 17.30 „Sprawiedliwość żywnościowa w świecie ograniczonych zasobów” – prezentacja raportu pod tym samym tytułem, prezentacja książki “Zmiany klimatu- impas I perspektywy” wyd. PAH – Leszek Tur (PAH).

25 października
17.00 – 18.30 „Skutki zmian klimatu” – debata z udziałem m.in. Marcina Popkiewicza (autor portalu „Ziemia na rozdrożu”), Aleksandry Antonowicz (Akcja dla Globalnego Południa), Renaty Dobrzyńska (Stowarzyszenie Solidarności Globalnej) . Dyskusję poprowadzi Arkadiusz Ziętek (Stowarzyszenie Interkunst, Teatr In Spe).

28 października
18.00 – 19.30 "Jasne i ciemne strony światowej pomocy humanitarnej i rozwojowej" - spotkanie wokół książki "Karawana kryzysu" Lindy Polman z udziałem Adama Leszczyńskiego (Gazeta Wyborcza), Ewy Pieszczyk (UNDP ) , Olgi Mielnikiewicz (PAH) oraz Abdoula Aziza Sinka (muzyk, Burkina Faso).

Wszystkie spotkania będą się odbywały w Warsztatach Kultury.FILMY

24 października
Film w ramach cyklu „Kino bez barier – dokument wokół nas” :
18. 00 „Jądro wieczności”(Into Eternity) Szwecja, Finlandia, Dania, Włochy 2009, reż. HYPERLINK "http://www.stopklatka.pl/filmowcy/osoba.asp?oi=147864" Michael Madsen, 75 min
„Kraj gazem płynący” (GasLand) USA 2010, reż. Josh Fox 107 min.
Filmy w ramach cyklu Warsztatów Kultury: „Kino bez barier – dokument wokół nas.”

25 października
Filmy w ramach cyklu „Kino bez barier – dokument wokół nas” :
17.00 „Nakarmimy świat” (We feed the Word), Austria 2005, reż. HYPERLINK "http://www.filmweb.pl/person/Erwin+Wagenhofer-780970" \o "Erwin Wagenhofer" Erwin Wagenhofer, 96 min
18.40 „Recepta na klęskę” (Recipes for Disaster), Finlandia 2008, reż. John Webster , 85 min.
Filmy w ramach cyklu Warsztatów Kultury: „Kino bez barier – dokument wokół nas.”

26 października
17.00 – 19.30
„Piekielne połowy” (Une pêche d’enfer), Francja 2006, reż. Vincent Bruno, 23 min., nagrody m.in. na festiwalach w Palm Springs i Limoges
O tym, jak bogate kraje eksploatują morskie zasoby w państwach Globalnego Południa.
„Głód” (Hunger), Niemcy 2010, reż. Karin Steinberger i Marcus Vetter, 89 min., m.in. nominacja do nagrody Adolfa Grimme
O zmaganiach jednostek, społeczności i organizacji w różnych częściach świata z jednym z najpoważniejszych problemów społecznych, gospodarczych i politycznych naszych czasów.

Po filmach dyskusja z udziałem ekspertów „Jak skutecznie walczyć z głodem na świecie?”

27 października
18.00 – 19.30
„Planeta na sprzedaż” (Planet for Sale), Francja 2010, reż. Alexis Marant, 54 min., m.in. nominacja do nagrody Prix Europa
O zjawisku zawłaszczania ziem uprawnych na świecie i katastrofalnych skutkach, jakie może mieć dla drobnych rolników i krajów Globalnego Południa.
„Czyste życie?” (Pura Vida?), Szkocja 2006, reż. Jan Nimmo, 29 min., nagroda m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych CINESTRAT
O skutkach stosowania agrochemikaliów na plantacjach ananasów i bananów w Kostaryce dla pracowników, lokalnych społeczności i środowiska.
„Wojny bananowe” (Banana Wars), Francja 2008, reż. Didier Fassio, 52 min. –
O walce o kontrolę nad rynkiem produkcji i dystrybucji najczęściej eksportowanego i spożywanego owocu na świecie.

Po filmach dyskusja z udziałem ekspertów „Czy handel między Globalną Północą a Globalnym Południem może być sprawiedliwy?”

28 października
16.00 -18.00
„Mali: rolnicy trzymają straż” (Mali, les paysans veillent au grain), Francja 2010, reż. Jean-Louis Saporito i Agnès Faivre, 52 min. - O malijskich rolnikach broniących zrównoważonego rolnictwa rodzinnego w swoim kraju.
„Argentyna: soja głodu” (Argentine, le soja de la faim),Francja 2005,reż. Marie-Monique Robin, 23 min.
O konsekwencjach upraw genetycznie modyfikowanej soi w Argentynie.
„Jem, więc jestem” (Je mange donc je suis), Francja 2009, reż. Vincent Bruno, 26 min.
O tym, dlaczego blisko 80% ludzi cierpiących głód na świecie to rolnicy, czyli ludzie, którzy powinni żywić świat.

Pokazy wszystkich filmów odbywają się w Warsztatach Kultury – sala 8.WARSZTATY

25 października
13.00 – 15.00 – „Ziemia na rozdrożu – czy obecne zmiany klimatu mają wpływ na nasze życie” / Maciej Popkiewicz (Spółdzielnia)
15.00 – 17.00 – „Skutki zmian klimatu pogłębiają ubóstwo krajów Globalnego Południa” / Aleksandra Antonowicz, Polska Zielona Sieć (Spółdzielnia)
Dowiedz się, dlaczego mieszkańcy krajów Globalnego Południa najdotkliwiej odczuwają skutki zmian klimatu oraz dlaczego stanowią one ogromną przeszkodę w rozwoju i w walce z ubóstwem, przyczyniając się m.in. do nasilenia się zjawiska głodu.

26 października
10.00 – 14.00 –„Co nam w sercu leży” - wykorzystanie teatru jako komentarz i interwencja w bieżące problemy społeczno – polityczne w aspekcie globalnym i lokalnym/ Elke Shuster (Warsztaty Kultury, Klub Festiwalowy)*
Warsztat skierowany jest  do osób zaangażowanych  w działalność  edukacyjną, prewencyjną, zajmujących się pracą społeczną, prawami człowieka, ochroną środowiska.  Teatr interweniujący w bieżące, globalne i lokalne problemy społeczno-polityczne.

14.30 – 16.00 – „Głodni i przejedzeni” – gra stymulacyjna o tym, jak zaradzić problemowi głodu na świecie /Magdalena Noszczyk, Polska Zielona Sieć (Spółdzielnia)
Wciel się w rolę kenijskiego rolnika bądź plantatora kawy w Chile. Spróbuj sprzedać swoje towary na lokalnym rynku, wiedząc, że importowana żywność jest bezkonkurencyjna. Zmierz się ze skutkami zmian klimatycznych i spróbuj ochronić przed nimi swoje zbiory. Spróbuj sprzedać plony przedstawicielom korporacji przemysłu spożywczego. Zagraj z nami w grę symulacyjną, dzięki której zrozumiesz współzależności w globalnej produkcji żywności i dowiesz się, dlaczego w XXI wieku blisko miliard ludzi nadal cierpi głód oraz jak można temu zaradzić.

27 października
10.00 – 14.00 – „Co nam w sercu leży” - wykorzystanie teatru jako komentarz i interwencja w bieżące problemy społeczno – polityczne w aspekcie globalnym i lokalnym/ Elke Shuster (Warsztaty Kultury, Klub Festiwalowy)*
Warsztat skierowany jest  do osób zaangażowanych  w działalność  edukacyjną, prewencyjną, zajmujących się pracą społeczną, prawami człowieka, ochroną środowiska.  Teatr interweniujący w bieżące, globalne i lokalne problemy społeczno-polityczne. 

14.30 – 16.00 – „(Nie) ziemskie interesy, czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć o zawłaszczeniu ziemi” /Instytut Globalnej Odpowiedzialności , (Spółdzielnia)
Jak to się dzieje, że lokalne społeczności tracą możliwość korzystania z ziemi, która dawała im pożywienie? Czy dążenie do zaspokojenia potrzeb żywieniowych jednego kraju może być wytłumaczeniem dla przymusowych wysiedleń w innym kraju? Jak mają się do tego prawa człowieka? Może Ci się to wydać niewiarygodne, ale szacuje się, że zawłaszczenie ziemi dotyczy już prawie 80 milionów hektarów, czyli obszaru dwa i pół razy większego niż powierzchnia Polski. Przyjdź i dowiedz się, o co chodzi i co Ty możesz z tym zrobić!

ZAPISY NA WARSZTATY DO 15.10.2010 na adres mailowy: HYPERLINK "mailto:warsztaty.południepolnoc@gmail.com" warsztaty.południepolnoc@gmail.com (ilość miejsc ograniczona) – prosimy w mailu podać:
- imię i nazwisko
- wiek
- tytuł warsztatów na jakie zgłaszana jest chęć uczestnictwa

* warsztaty w języku angielskim


KONCERT „LANAYA” z Sambasim
Na zakończenie festiwalu w piątek o godzinie 20.00 w Warsztatach Kultury odbędzie się koncert zespołu LANAYA z Burkina Faso. Zespół „Lanaya” (zaufanie) zyskał reputację na wielokulturowej scenie muzycznej Berlina jako wyjątkowy wśród Afrykańskich zespołów zaangażowanych w tradycyjną muzykę. Większość muzyków pochodzi z Burkina Faso – Afryka Zachodnia , korzystają oni z bogatego dziedzictwa ludów Manding zamieszkującego te tereny. To co umożliwia grupie kreowanie własnych dźwięków, przekraczając to co zazwyczaj oferują afrykańskie koncerty, to otwartość członków zespołu wobec wielorakich kultur i muzycznego wszechświata, przyjaźń między nimi i sposób zaangażowania elementów stylistycznych z różnych krajów. Ich występy zawierają zarówno potężne, wściekłe rytmy pieśni i tańców ludów Manding jak i innych ludów Afrykańskich. Zespół organizuje swój repertuar w oparciu o własne metody przy użyciu nowoczesnych stylów. Koncerty „Lanaya” to harmoniczne melodie i rytmiczna Afrykańska improwizacja w zupełnie nowym świetle.
Dodatkowo na scenie pojawi się lubelski skład SAMBASIM z potężnym przekaźnikiem siły płynącym z rytmu.Projekt powstał przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, a Festiwal ŚWIAT NA TALERZU jest także współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. 
Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy