Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2012

Bookmark and Share

Dni Walki z Rasizmem

Anna Dąbrowska (2012-03-15)

21 marca jest Międzynarodowym Dniem Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. Lubelska grupa Amnesty International wraz z siostrzanymi organizacjami w tym Homo Faber zaparasza na pokazy filmów, warsztaty, koncerty

Zabierz przyjaciół i przyjdź wyrazić swój sprzeciw wobec dyskryminacji, rasizmowi i ksenofobii.

Wydarzenie organizowane jest w okolicy Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. 21 marca 1960 roku miała miejsce masakra w Sharpeville w Republice Południowej Afryki. Tego Dnia odbywała się pokojowa demonstracja przeciwko “przepisom przepustkowym” apartheidu, podczas której policjanci zastrzelili 69 osób biorących w niej udział.

Data ta została ustanowiona przez zgromadzenie ogólne ONZ w 1979 roku aby uczcić pamięć ofiar incydentów na tle rasistowskim oraz wzmożyć działalność społeczeństwa na rzecz eliminacji wszelkich form rasizmu, ksenofobii i dyskryminacji na świecie.Program:

21 marca (środa)
Godzina 16.oo, Kawiarnia Kawka, ul. Okopowa 9 i 1/2
Pokaz filmów

- “Księżyc to Żyd“, reż. Michał Tkaczyński, Polska, 45 min.
Subkultura kibiców piłkarskich i judaizm – czy można wyobrazić sobie bardziej wyrazisty antagonizm? Paweł, kiedyś skinhead, budował swoją tożsamość na nienawiści. Jednak kilka lat temu przeszedł duchową przemianę i został ortodoksyjnym Żydem. Ten zaskakujący dokument, który swój absurdalny tytuł zapożyczył z tekstu piosenki Marcina Świetlickiego, uzmysławia jak sztuczne bywają podziały światopoglądowe i jak nieprzewidywalne może być życie, skoro wszystko potrafi zmienić o 180 stopni.

- “Rebirth of Nation“, reż. Paul D. Miller, USA, 100 min.
Film jest oryginalnym przetworzeniem kontrowersyjnego filmu Narodziny narodu (The Birth of a Nation) D.W. Griffitha z 1915 roku. Pierwowzór wywołał ogromne kontrowersje ze względu na swoją jawnie rasistowską treść. To opowieść z czasów amerykańskiej wojny secesyjnej, dla której podstawą były dwie powieści Thomasa Dixona Jr. – ówczesnego piewcy Ku-Klux-Klanu. Biali mieszkańcy południa zostali tam przedstawieni jako prawi właściciele ziemscy, a czarni niewolnicy jako pełni dzikich instynktów wrogowie Reżyser połączył sceny z filmu Griffitha ze współczesnymi i dodał do tego muzykę – w efekcie powstał wielopoziomowy komentarz do wciąż aktualnego tematu dyskryminacji rasowej, jak również swoista reinterpretacja historii kina, sztuki i kultury.


22 marca (czwartek)
godzina 19.oo, Kawiarnia Kawka, ul. Okopowa 9 i 1/2
Warsztat Antydyskryminacyjny
Uczestniczki i uczestnicy warsztatu zdobędą wiedzę na temat powstawania i funkcjonowania stereotypów i uprzedzeń oraz działania mechanizmu dyskryminacji. Nauczą się rozpoznawać źródła i formy dyskryminacji w życiu społecznym ze szczególnym uwzględnieniem wykluczenia ze względu na płeć i pochodzenie etniczne/wyznanie. Podczas warsztatu zapoznamy was z umiejętnościami praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy i reagowania w sytuacjach dyskryminacji.
Udział w warsztacie jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy na: lublin8@amnesty.org.pl


23 marca (piątek)
godzina 20.oo, Przestrzeń Inicjatyw Twórczych „Tektura”, ul. Wieniawska 15a
Benefit na rosyjskich antyfaszystów z Niżnego Nowogrodu w ramach działań solidarnościowych na ich rzecz.

Pokaz filmu:
- “Noise and Resistance”, reż. Francesca Araiza Andrade, Julia Ostertag, Niemcy,
Noise and Resistance to film poświęcony niezależnemu obiegowi kultury, osobom, które zamiast biernie kontestować tworzą alternatywy. Reżyserki filmu wprowadzają nas w sam środek twórczego DIY fermentu- na skłoty w Barcelonie i Oslo, zapoznają z działaczami angielskiego kolektywu Crass, uczestnikami szwedzkiego Punk Illegal, rosyjskimi antyfaszystami, mieszkańcami queerowego wagenburga Schwarzer Kanal w Berlinie, holenderskimi związkowcami, muzykami kapel (CRASS, Disfear, Fall of Efrafa, La Casa Fantom, What We Feel itd.). Inspirująco o DIY w wydaniu międzynarodowym!
wstęp 8 zł


24 marca (sobota)
godzina 11.oo, Kawiarnio-Księgarnia „Spółdzielnia”, ul. Peowiaków 11
Czytanie bajek dla dzieci. Warsztaty o tolerancji dla dzieci i rodziców.
Stowarzyszenie „Studnia Pamięci” pragnie zorganizować warsztaty edukacyjno-artystyczne skierowane do dzieci i ich rodziców. Zależy nam, by problematyka nietolerancji, uprzedzeń, dyskryminacji dotarła również do najmłodszych odbiorców/odbiorczyń. Z jednej strony jest to grupa szczególnie podatna na różne sugestie dorosłych i grup rówieśniczych, z drugiej zaś wolna jest od postaw stereotypowych względem innych osób i stąd otwarta na nowe doświadczenia edukacyjne i działania uwrażliwiające na „inność”. Dlatego naszym zdaniem tak ważne jest, by uświadamiać i uwrażliwiać dzieci i młodzież na kwestie związane z problematyką dyskryminacji ze względu na pochodzenie, wiek, płeć, religię czy niepełnosprawność.


godzina 14,oo, Plac Łokietka (pod Ratuszem)
Demonstracja z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową.
Tylko w ostatnich miesiącach miało w Lublinie miejsce kilka incydentów o charakterze rasistowskim, m. in. atrapa bomby pod mieszkaniem dyrektora Ośrodka Brama Grodzka Teatru NN czy namalowane swastyki na samochodzie pracownika Muzeum na Majdanku.
Zabierz przyjaciół i przyjdź wyrazić swój sprzeciw wobec dyskryminacji, rasizmowi i ksenofobii.
Bądźmy razem w Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem.25 marca (niedziela)
godzina 20.oo, Przestrzeń Inicjatyw Twórczych „Tektura”, ul. Wieniawska 15a
koncert: Bagna, Life Scars

Bagna to hardcorowo-punkowa grupa z Grodna na Białorusi. Białoruscy muzycy grają niezależną muzykę opowiadając się przeciwko reżimowi.
Life Scars powstało na początku 2008 roku i od początku był to projekt zainspirowany sentymentem do starych punkowych kapel, w których ważniejsza od umiejętności była chęć grania muzyki, przekazania swoich myśli i wspólnego spędzania czasu.
wstęp: 10 zł
Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy