Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2013

Bookmark and Share

Wielokulturowa Lubelszczyzna

Anna Dąbrowska (2013-01-22)

8 lutego 2013 roku wyruszamy w kolejną wycieczkę w ramach projektu Wielokulturowa Lubelszczyzna.
Dzieciaki ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej z Zespołu Szkół w Ulanowie odwiedzą (w ramach jednej 12-godzinnej wyprawy):

- Żeński Monaster pw. Opieki Matki Bożej w Turkowicach.
W 1903 roku powołano tu filię monasteru żeńskiego w Radecznicy. Od 1912 r. istniał już tutaj samodzielny żeński monaster prawosławny, w którym założono seminarium nauczycielskie, dom ludowy, aptekę, szpital i szkołę gospodarczą. Po 1918 roku budynki monasteru odebrano prawosławnym, a sobór zburzono. Mimo to w latach dwudziestych zbudowano tu kapliczkę, w której umieszczono kopię cudownej ikony. Monaster znów przestał istnieć w 1947 roku. 

- Cmentarz grekokatolicki z bruśnieńskimi nagrobkami w Korczminie.
Korczmin ukr. Корчмин  przed 1947 r. był ukraińską wsią , w której 1939 roku mieszkało 1177 mieszkańców, w tym 990 Ukraińców, 180 Polaków (w tym 60 kolonistów i 70 zlatynizowanych Rusinów) i 10 Żydów.

- Kirkut w Lubaczowie.
XVIII-wieczny cmentarz żydowski. 
Pierwsze odnalezione informacje o Żydach w Lubaczowie pochodzą z końca XV i początku XVI w.
Do rady gminy w 1927 r. wchodziło po 16 Polaków, Ukraińców i Żydów. Radę miasta w 1939 r. tworzyło 9 radnych Polaków, 3 Ukraińców i 4 Żydów (Pinkas Klein, dr Józef Osterman, Bertold Schneider, Samson Schneider). Ważnym wydarzeniem w życiu lubaczowskich Żydów był przyjazd słynnego cadyka z Bełza, z chasydzkiej dynastii Rokeachów, Aharona Rokeacha.
Przed wybuchem II wojny światowej było tu około 2 tysiące Żydów. Po wybuchu wojny Niemcy dotarli tu 12 września. Następnej nocy spłonęła synagoga.

- Wielkie Oczy, gdzie wezmą udział w grze terenowej
Wielkie Oczy - ukr. Великі Очі. 
Nazwa pochodzi prawdopodobnie od istniejących tu niegdyś dwóch stawów.
Pod koniec XIX w. było tu ok. 2 tys. mieszkańców - Polaków, Rusinów i Żydów.
Zobacz także

Wyprawka (Projekty)

O dawnym miejskim charakterze świadczy układ urbanistyczny z kwadratowym rynkiem, otoczonym kamieniczkami i drewnianymi domami. O dawnym współistnieniu trzech religii świadczą obiekty sakralne tych wyznań - cerkiew grekokatolicka z 1925 roku pw. św. Mikołaja, synagoga zbudowana w 1910 roku i kościół pw.  Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Będzie nauka białego śpiewu, warsztaty z odczytywania macew, przyspieszony kurs ukraińskiego, quiz z nagrodami, pierogi z kompotem na obiad i duuzo śmiechu!
Mamy nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje nam planów.


Serdeczne podziękowana za pomoc przy organizowaniu wyjazdu składamy wójtowi gminy Wielkie Oczy panu Tomaszowi Lorencowi oraz siostrom z Monasteru w Turkowicach.
Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
~elzbieta - 2013-01-31
Lubaczów- "Wielokulturowa Lubelszcyzna"!!!!!, przeciez to województwo podkarpackie!!!!