Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2013

Bookmark and Share

List otwarty do społeczności Uniwersytetu Gdańskiego

Anna Dąbrowska (2013-02-26)

Stowarzyszenie Homo Faber podpisało się pod listem otwartym do społeczności Uniwersytetu Gdańskiego. Adresatami listu są Rektor i społeczność akademicka UG. Oto jego treść:


List otwarty do JM Rektora i całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego

Z niepokojem przyjęliśmy decyzję władz Uniwersytetu Gdańskiego dotyczącą odwołania spotkania z cyklu "Europa bez fikcji" organizowanego przez studencki DKF "Miłość Blondynki".
Celem spotkania był pokaz dokumentu o wprowadzaniu ustawy o związkach partnerskich we Włoszech oraz dyskusja panelowa na temat filmu z udziałem Marty Abramowicz (Tolerado - trójmiejskie Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT), Roberta Biedronia (poseł RP), dr Katarzyny Bojarskiej (UG), Radomira Szumełdy (działacz PO) oraz Anny Urbańczyk (trenerka równościowa).

W przesłanym przez UG liście znajduje się informacja, że wpływ na decyzję o odwołaniu dyskusji mają ostatnie wydarzenia na Uniwersytecie Warszawskim oraz pismo protestacyjne wysłane do Rektora UG przez Młodzież Wszechpolską, w którym domaga się ona zakazania dyskusji z uwagi na to, że "wszyscy uczestnicy panelu to osoby zaangażowane we wspieranie propagandy homoseksualnej".

Przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego piszą dalej: "Dbając o dobro uczestników panelu i odbiorców uznaliśmy, że nie jest to odpowiedni termin na publiczną debatę w przestrzeni akademickiej na temat ustawy o związkach partnerskich."
Jesteśmy głęboko zaniepokojeni postawą władz Uniwersytetu Gdańskiego, które swoim działaniem zgadzają się na dyktowanie kształtu debaty publicznej przez posługujące się przemocą i wulgarną retoryką środowiska prawicowe.
Jesteśmy zaniepokojeni tym, że Uniwersytet Gdański, którego ideą przewodnią jest hasło "Źródło rzetelnej wiedzy", odwołuje akademicką dyskusję i ulega argumentacji Młodzieży Wszechpolskiej naszpikowanej nienaukowymi i nienawistnymi stwierdzeniami, takimi jak: "dewianci", "pederaści", "skrajna i marginalna społecznie opcja ideologiczna".

W misji Uniwersytetu Gdańskiego zapisano, że: "Położenie geograficzne w miejscu niezwykle istotnym dla dziejów rozwoju Polski i Europy nakłada na Uniwersytet Gdański obowiązek wypełniania szczególnej misji twórczej w poszanowaniu zasad humanizmu, demokracji i tolerancji."
Dlatego w imię tych wartości wzywamy społeczność akademicką Uniwersytetu Gdańskiego do refleksji nad wiadomością, jaką wysyła w świat, podejmując decyzję o odwołaniu panelu. W naszej opinii stoi ona w sprzeczności z humanizmem, demokracją i tolerancją.

Marta Abramowicz, Robert Biedroń, Radomir Szumełda, Anna UrbańczykKomentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy