Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2015

Bookmark and Share

Jak ich widzimy? Jak na nich patrzymy?

Anna Dąbrowska (2015-01-12)

Spotkanie o migrantach/migrantkach.


Czy jeśli Ukrainka, to zawsze sprzątaczka? Jakim językiem mówią o migrantach/tkach polskie media? Czy istnieje obraz migrantów/migrantek, który nie powielałby stereotypów – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych?

O roli mediów w budowaniu obrazu migrantów, w szczególności kobiet-migrantek, już 26 stycznia o 18:00 w ACK Chatka Żaka w Lublinie. Wstęp wolny.

Nie jest łatwo rozmawiać o różnorodności w kraju tak jednolitym etnicznie i narodowościowo jak Polska: - Nie potrafimy mówić o uchodźcach/uchodźczyniach, imigrantach/migrantkach, mniejszościach narodowych – zauważa Dorota Borodaj z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, organizatorka spotkania – Ta dyskusja to okazja, by zastanowić się nad złożonością i niejednoznacznością tego, w jaki sposób funkcjonuje w Polsce obraz migrantów/ek oraz tego, jak funkcjonują oni sami – dodaje. 


W LUBLINIE JAK W SOCZEWCE
Ostatnie wydarzenia w mediach zainspirowały organizatorów do przyjrzenia się bliżej temu, w jaki sposób funkcjonuje w Polsce wizerunek naszych wschodnich sąsiadów: - Lublin jest idealnym miejscem to zainicjowania ogólnopolskiej debaty na ten temat. Po pierwsze – mieszka tu wiele migrantek i migrantów, zarówno zarobkowych, jak i tych, którzy przyjeżdżają tu na studia. Po drugie – działania takich organizacji jak lubelski Homo Faber, wnoszą istotne pytania do debaty publicznej: w jaki sposób przygotowywać polskie władze, służby i samo społeczeństwo do otwierania się na potrzeby ludzi, którzy z własnej woli lub z przymusu musieli opuścić swój kraj i budować życie w Polsce. Chcemy poprowadzenia tej debaty, szukając odpowiedzi na pytania: w jaki sposób portretowani są emigranci w europejskich mediach? Jaki ma to wpływ na ich postrzeganie? Jak w związku z tym widzimy Europę i jaką chcemy ją widzieć w przyszłości? I wreszcie: jakie perspektywy mają przed sobą migranci, którymi kiedyś możemy zostać i my sami? – przekonuje Borodaj.


RÓŻNORODNE GŁOSY
W spotkaniu wezmą udział: dr Agnieszka Graff – pisarka, tłumaczka i wykładowczyni związana z ruchem feministycznym, autorka m.in. książki „Świat bez kobiet”; Anna Dąbrowska – prezeska Stowarzyszenia Homo Faber, Felipe Gonzales Gil z hiszpańskiego kolektywu Zemos98, dr hab. Michał Bilewicz - psycholog i koordynator Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego i Marina Hulia – Rosjanka z Czerkasów na Ukrainie, działająca w koalicji „Powrót do wolności”, zajmującej się pomocą więźniom i czeczeńskim dzieciom. Dyskusję poprowadzi Witold Szabłowski, wielokrotnie nagradzany dziennikarz i pisarz.

Debata jest podsumowaniem projektu Remapping Europe, realizowanego przez międzynarodową sieć Doc Next Network. Współorganizatorem projektu jest warszawskie Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” , zaś partnerem - Stowarzyszenie Homo Faber z Lublina. Projekt polegał na realizacji remiksów – twórczych video, inspirowanych tym, w jaki sposób funkcjonują obrazy migrantów mediach europejskich. Uczestnikami projektu – autorami videoremiksów, byli młodzi migranci i migrantki oraz mieszkańcy i mieszkanki terenów pogranicza z Polski, Turcji, Hiszpanii w Wlk. Brytanii. Podczas debaty zaprezentujemy także publikację „Remixing Europe”, podsumowującą projekt.

_____________

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" wraz ze Stowarzyszeniem Homo Faber z Lublina przez ostatnie 2 lata realizowało program "Remapping Europe – a remix project", w którym badane były narzędzia i koncepcje remiksu mediów jako sposobu na dekonstrukcję dominujących wizerunków migrantów w społeczeństwach europejskich. Organizatorzy współpracowali z młodymi twórcami wizualnymi w Warszawie i w Lublinie. W tym drugim mieście, szukając odpowiedzi na pytanie, z czym kojarzy się Ukraina i Ukraińcy. Efekty tej współpracy można zobaczyć tutaj.

Organizatorem projektu jest międzynarodowa sieć Doc Next Network, zainicjowana przez Europejską Fundację Kultury. Jego lokalne odsłony organizowane są w Polsce, Turcji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. 

Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy