Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2015

Bookmark and Share

Wiosna Antyrasistowska

Kinga Kulik (2015-03-19)

Wiosna Antyrasistowska – Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową w Lublinie

Wiosna Antyrasistowska to inicjatywa organizowana w Lublinie w ramach Międzynarodowych Dni Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową, świętem obchodzonym corocznie 21 marca, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 roku. Święto obchodzone jest w dniu w którym wydarzyła się masakra w Sharpeville w 1960 w RPA gdzie w pokojowej demonstracji przeciwko „przepisom przepustkowym” apartheidu policjanci używając broni palnej zastrzelili 69 uczestników demonstracji.

W tym roku organizatorzy i organizatorki Wiosny Antyrasistowskiej zwracają szczególną uwagę na rosnące problemy migracyjne w Unii Europejskiej. W ramach organizowanych wydarzeń, w dniach 21-25 marca 2015, duży nacisk zostanie położony na kampanię Amnesty International S.O.S Europo, dotykającej problemu traktowania przez Unię Europejską migrantów, uchodźców i osób starających się o status uchodźcy.


Harmonogram wydarzeń:
21.03.2015, godz. 17.00, Frutti di Mare, ul. Czwartaków 4

Projekcje filmów:
1. Miasto symboli Reżyseria: Alicja Kawka, Anna Kulikowska 2014, 9:05 min., Polska

Reportaż dotyczy mowy nienawiści w przestrzeni miasta. Autorki pytają o to, czym jest mowa nienawiści i poszukują praktycznych możliwości przeciwdziałania jej w Lublinie i Białymstoku. Rozmawiają z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji pozarządowych, instytucji publicznych oraz mieszkańcami i mieszkankami Białegostoku.

2. Zamknięte Morze (Mare chiuso) Reżyseria: Andrea Segre, Stefano Liberti 2012, 62 min, polskie napisy.
Między majem 2009, a wrześniem 2010 roku ponad dwa tysiące uciekinierów z Libii zostało zawróconych na granicy włoskiej na Morzu Śródziemnym. Na mocy porozumienia między Berlusconim a Kadaffim mieli oni trafić z powrotem na terytorium libijskie. Cała operacja została przeprowadzona w tajemnicy przed opinią publiczną oraz mediami. Rok po tych wydarzeniach reżyserzy dokumentu próbują odszukać zawróconych uciekinierów i wyciągnąć na jaw jedną z najbardziej brutalnych akcji włoskiego rządku przeciwko imigrantom.

Podczas wydarzenia będziemy zbierać podpisy pod petycją dotyczącą kampanii "S.O.S. Europo" Amnesty International.

25.03.2015, godz. 16.30, Krakowskie Przedmieście
(na wysokości salonu Orange)

Happening z okazji tygodnia walki z rasizmem. Podczas happeningu grupa lokalna Amnesty International będzie zbierać podpisy pod petycją dotyczącą kampanii S.O.S Europo.

Nieformalna grupa Queerowe Ambulatorium będzie informować o możliwości wysyłania próśb do Urzędu do Spraw Cudzoziemców aby przesłanka z orientacji psychoseksualnej była uwzględniana przy udzielaniu statusu uchodźcy. Podczas happeningu zagra grupa Wschodni SAMBAstion.

Jak przeciwdziałać mowie nienawiści w internecie? Reaguj!
Zapoznaj się z poniższą instrukcją.

Każde publiczne nawoływanie do przemocy albo nienawiści przeciwko grupie osób tylko dlatego, że pochodzą z innego kraju, mają inny kolor skóry, wierzą w coś lub nie wierzą albo mają inne poglądy polityczne jest w Polsce przestępstwem.

W ramach akcji organizatorzy będą informowali uczestników wydarzeń jak przeciwdziałać mowie nienawiści w internecie i przestrzeni miasta; dodatkowo 21 marca grupa lokalna Amnesty International rozpocznie kampanię informacyjną poruszającą problem rasizmu i dyskryminacji rasowej przedstawioną w formie plakatów w przestrzeni publicznej, z kolei w kwietniu zorganizowany zostanie warsztat antydyskryminacyjny, który poprowadzi członkini organizacji.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zapraszamy!


O Amnesty
International

Amnesty International jest ogólnoświatowym ruchem ludzi działających na rzecz praw człowieka. Członkowie organizacji dobrowolnie poświęcają swój czas i energię, solidaryzując się z ofiarami przypadków łamania praw człowieka.

Podstawową formą działalności Amnesty International jest prowadzenie kampanii.

Amnesty International bada, dokumentuje i publikuje raporty o przypadkach naruszeń praw człowieka. Członkowie i członkinie Amnesty International podejmują praktyczne i skuteczne działania w celu powstrzymania naruszeń praw człowieka i pomocy ofiarom tych naruszeń.Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy