Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2015

Bookmark and Share

Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy 2015

AD (2015-10-20)

Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy
1-3 grudnia 2015
Centrum Kultury w LublinieFestiwal "Żydowskie Motywy" poświęcony jest tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej Żydów, zarówno współczesnie jak i na przestrzeni dziejów. Jego celem jest upowszechnianie - poprzez dzieło filmowe - świadomości istnienia wielowiekowej kultury żydowskiej, jej historii i obecnego znaczenia.

Filmom towarzyszą wydarzenia dodatkowe, a spotkania wokół projekcji są świetną, a często jedyną przestrzenią do wymiany poglądów, refleksji i wrażeń, a także wielogodzinnych dyskusji.
 
Edycja lubelska będzie w całości odbywać się w Centrum Kultury w Lublinie przy ul. Peowiaków 12.

Jest to budynek dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Jeśli masz dodatkowe pytania o przystosowanie, pisz: katarzyna.bierzanowska@hf.org.pl

 
Tegoroczną edycję współtworzą z nami:
Fundacja HerStory
Stowarzyszenie Studnia Pamięci


PROGRAM FESTIWALU1 grudnia 2015, wtorek

18:00 "Wieczorem patrzą na księżyc", 90 min. napisy pl. i ang.
Wieczorem patrzą na księżyc to dokument kreacyjny na temat związków współczesnego terroryzmu i antysemityzmu. Filmowany w sześciu krajach, skupia się na przeżyciach ofiar, łącząc je z opiniami światowych ekspertów w tej dziedzinie. W rezultacie film wykracza poza stereotypową percepcję terroryzmu. Po niedawnych wydarzeniach w Paryżu tematy podjęte w tym filmie są aktualne jak nigdy.
Więcej.


19:40 "Żyd na szczęście", 25 min. napisy pl. i ang.
Film z cyklu „Szalom Polsko”. Amerykańska etnolożka Erica Lehrer przyjeżdża do Polski, aby zbadać fenomen popularności drewnianych figurek przedstawiających Żydów.
Więcej o flmieTrailer.


20:10 "Głosy z budki", 50 min. napisy pl. i ang.
Spotykamy ich przy bramach szkół, na podziemnych parkingach, przy wejściu do sklepów w galeriach handlowych i w wielu innych miejscach. W Izraelu są dziesiątki tysięcy ochroniarzy; większość z nich to Rosjanie. Mimo, że są wszędzie, nie zauważamy ich – są przezroczyści.
Więcej o filmie.


21:10 "Ischler", 20 min. napisy pl. i ang.
Budapeszt, rok 1944. Podczas Holokaustu trzy siostry Żydówki ukrywają się w mieszkaniu znanego lekarza. Ich dni wypełnione są paranoją; okazuje się jednak, że zło może przyjść z nieoczekiwanej strony.
Więcej o filmie I Trailer


2 grudnia 2015, środa

18:00 Warsztaty: Polacy potworni/ Polacy pomocni

Stowarzyszenie "Studnia Pamięci" zaprasza na warsztaty i dyskusję wokół filmów "Pokłosie" W. Pasikowskiego oraz "Wciemności" A. Holland. Filmy wzbudzały wiele kontrowersji i stanowią pewien wyznacznik przemiany pamięci historycznej w Polsce. W odniesieniu do obu z nich zastanowimy się nad postawami Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej oraz nad sposobami reprezentacji tego tematu.
Warsztat prowadzony będzie przez Stowarzyszenie Studnia Pamięci.

Zapisy: stowarzyszenie@studnia.pamieci.org
Udział w warsztacie jest bezpłatny.


20:00 "Krok do wolności", 100 min. napisy pl. i ang.
19 sierpnia 1938 r. Szwajcarska Rada Federalna zarządziła zamknięcie szwajcarskiej granicy dla uciekinierów z Trzeciej Rzeszy. Jednak nie wszyscy urzędnicy podporządkowali się nieludzkim dyrektywom. Paul Grüninger, wykorzystując luki w biurokratycznych przepisach, uratował setki (niektórzy mówią o tysiącach) ludzi i zupełnie słusznie nazywany jest Oskarem Schindlerem szwajcarsko-niemieckiej granicy.
Więcej o filmie I Trailer


3 grudnia 2015 , czwartek


12:00 Lubelski Żydowski Spacer Herstoryczny (ŻHS)

Żydowski Spacer Herstoryczny to spotkanie z biografiami i herstoriami mieszkanek Lublina żydowskiego pochodzenia. Będzie to okazja do poznania smaczków życia codziennego z życia lubelskich Żydówek: ich twórczości, kryminalnych przypadków, pracy, zawodów miłosnych, etc. Sięgniemy do pełnych kolorytu życiorysów, artystek, intelektualistek, ale też „zwykłych” dziewcząt i kobiet, którym niekiedy przytrafiały się nietuzinkowe herstorie”.
Naszymi bohaterkami będą m.in.: Krystyna Modrzewska (naukowczyni, antropolożka, pisarka, Żydówka, transseksualistka), Anna Langfus (francuska pisarka, z pochodzenia polska Żydówka, laureatka Nagrody Goncourtów), Bela Szpiro –Nissenbaum (polityczka, społeczniczka działaczka oświatowa).
Spacer przebiegać będzie ulicami Starego Miasta oraz Śródmieścia, gdzie odwiedzimy kamienice, podwórka czy też zakamarki kryjące nieznane lub zapomniane opowieści. i potrwa około 3 godzin.
 
Opowiadaczkami będą Lena Bielska i Katarzyna Zabratańska z Fundacji HerStory.

Zapisów można dokonywać mailowo pod adresem: kontakt@fundacjaherstory.org.

18:00 "Mój arabski przyjaciel", 55 min. napisy pl. i ang.
Noga nie interesuje się konfliktem palestyńsko-izraelskim. Chce prowadzić wygodne życie w liberalnym Tel Awiwie. Jej życie ulega zmianie, kiedy znika jej palestyński przyjaciel Fahres, z którym mieszkała w Tel Awiwie. By go odnaleźć i dowiedzieć się, co tak naprawdę dla niej znaczy, Noga jest zmuszona do rozpoczęcia surrealistycznej, przerażającej i zadziwiającej podróży do rodzinnej wioski Fahresa na Zachodnim Brzegu.
Więcej o filmie I Trailer

19:10 " W ciszy", 86 min. napisy pl. i ang.
Nazistowskie prawo dyskwalifikowało tzw. nie-aryjskich artystów w Niemczech i te zasady były następnie stosowane we wszystkich krajach europejskich okupowanych przez Niemcy. W ciszy przedstawia los pięciorga żydowskich muzyków i wykonawców, których cierpienia w obozie koncentracyjnym lub strach przed nieuniknioną śmiercią był łagodzony dzięki fortepianowi i muzyce. Karol Elbert, Alica Flachová-Pastorová, Edith Kraus, Arthur Chitz i Jozef Weiss – to nazwiska, które zostały skazane na zapomnienie, a ich dorobek miał być wymazany ze sfery kultury.
Więcej o filmie.