Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2017

Bookmark and Share

One Billion Rising - Lublin

Anna Dąbrowska (2017-02-02)

Nazywam się Miliard jest wyrazem protestu przeciwko przemocy wobec kobiet.
Ta ogólnoświatowa kampania społeczna zapoczątkowana została w 2011 i odbywa się na całym świecie tego samego dnia. Tańczymy, by zwrócić uwagę opinii publicznej na skalę przemocy wobec kobiet, a także, by okazać solidarność z jej ofiarami.

W 2017 roku wspólną akcją w Polsce będziemy nagłaśniać problem gwałtu na randce. Tańczymy już 14 lutego o godzinie 16:00 na placu przed Centrum Kultury.


Dlaczego ten temat ?

„W Polsce praktycznie nie słyszymy o problemie przemocy w związkach nastolatków, o gwałtach na randce, molestowaniu seksualnym dziewcząt; może się on wydawać społecznie nikły w porównaniu z bezkresem przemocy, do jakiej dochodzi w związkach osób dorosłych. Tymczasem statystyki biją na alarm. Przemoc w związkach nastolatków jest podobnie nasilona, jak to, co dzieje się w relacjach dorosłych”
(A. Czapczyńska, Niebieska Linia 5/2009)

W Polsce nikt regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem nie istnieje. „Gwałt na randce” – termin powszechnie znany i opisany w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej nie jest praktycznie używany w Polsce. Jest objęty takim samym, jeśli nie większym tabu, jak termin „gwałt małżeński”. Dlatego w 2017 roku nasza akcja będzie zajmować się właśnie tym problemem, by go nagłośnić, ujawnić i przeciwdziałać.

Dołącz do nas!
Informacje o próbach znajdziesz TUTAJ.