Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2017

Bookmark and Share

Dawni mieszkańcy

Anna Dąbrowska (2017-06-06)

Co mówią o mieście jego dawni mieszkańcy? O czym świadczą pochowani na cmentarzach? Jaką historię opowiadają macewy, nagrobki, kurhany i wyryte na nich nazwiska polskie, żydowskie i ukraińskie. 

10 czerwca zapraszamy na niezwykły spacer - podczas dwóch godzin poznamy historię Przemyśla z perspektywy jego dawnych mieszkańców pochowanych na trzech cmentarzach: cmentarzu głównym, cmentarzu żydowskim oraz na ukraińskim cmentarzu wojennym.

Każdy z nich otwiera ważną opowieść o tożsamości miasta.

Najstarszym z nich jest cmentarz komunalny. Miał służyć całej ludności dlatego można na nim spotkać groby ludzi z różnych warstw społecznych, różnych narodowości i wyznań.
W 1860 roku tuż obok powstaje nowy cmentarz żydowski. Do dziś zachowało się na nim blisko siedemset nagrobków w języku hebrajskim. Najstarsza odnaleziona macewa pochodzi prawdopodobnie ze starego cmentarza i upamiętnia Sarę Rachelę córkę Arona, zmarłą w 1847 roku.
Podczas spaceru opowiemy między innymi o symbolice macew. A także wspomnimy rozwój gminy żydowskiej w Przemyślu.
Nieco dalej na południu jest jeszcze jedna niezwykle ważna dla historii miasta nekropolia - to ukraiński cmentarz wojenny założony w 1920 roku, na którym spoczywają żołnierze Semena Petlury.


10 czerwca, godz. 14:00, zbiórka pod bramą główną cmentarza komunalnego na ulicy Słowackiego.


Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Homo Faber oraz Związek Ukraińców w Polsce.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.


Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy