Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2017

Bookmark and Share

HF na OFIP

Anna Dąbrowska (2017-08-21)

W dniach 8-9 września w Waraszwie po raz ósmy odbędzie się Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych. OFIP to cykliczna impreza, która odbywa się raz na trzy lata w Warszawie.  W OFIP-ie biorą udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządów, administracji publicznej i biznesu. Wiodącym wydarzeniem każdego Forum jest konferencja poświęcona współpracy wewnątrz sektora pozarządowego oraz relacjom organizacji z partnerami zewnętrznymi.

W tym roku Homo Faber też tam będzie. Oto, gdzie mozna nas spotkać!


9 września, godz. 8:30 - 9:15 sesja 5: Miasto dla kobiet potrzebne od zaraz!

Wydarzenia ostatniego roku potwierdziły, że obecność kobiet w debacie publicznej jest niezbędna. Podobnie potrzeba wyrażania swojego głosu przez kobiety i słuchania tego głosu przez władze. Dialog, partycypacja, współrządzenie i współodpowiedzialność są nam potrzebne jak tlen.

Jeśli ograniczymy się do przestrzeni miasta, szybko okaże się, że kobiety i mężczyźni korzystają z niej w różny sposób. Przestrzeń wspólną będziemy rozumieć w sensie fizycznym, jako place, ulice, miejsca odpoczynku, ale też w sensie społecznym.

Rozwój naszych miast, który postępował równolegle z rozwojem potrzeb mieszkańców pokazuje wyraźnie, że potrzeby kobiet nie były w tym procesie pomijane a gender jest pojęciem, które w najlepszym wypadku budzi niepokój. Dzisiejsze wyzwania rozwojowe polskich miast wymagają harmonijnego włączenia potrzeb i oczekiwań zarówno mieszkanek jak i mieszkańców.

Panelistką będzie Jolanta Prochowicz z HF. 9 września, godz. 11:10 -12:30 sesja 7: Perspektywy infrastruktury pomocy uchodźcom i migrantom w sytuacji wycofania wsparcia publicznego.

Organizacje pozarządowe przez wiele lat realizowały różnego rodzaju projekty, w ramach których cudzoziemcom świadczona była bezpłatna pomoc prawna i integracyjna: kursy języka polskiego, doradztwo psychologiczne i zawodowe. Obecna sytuacja wiąże się przede wszystkim z pozbawieniem cudzoziemców tej oferty integracyjnej, która nie jest zastępowana żadnymi inicjatywami państwa, a także w z odpływem wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Jednocześnie, w Polsce z każdym rokiem rośnie liczba cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do Polski w celu podejmowania pracy, kształcenia a doświadczają różnego rodzaju trudności prawnych i integracyjnych

Podczas spotkania chcemy wspólnie zastanowić się w jaki sposób organizacje mogą wykorzystać swój potencjał i doświadczenie dla lepszej współpracy oraz zapełnienia luki w systemie pomocy prawnej i integracyjnej.

PANELIŚCI:
  • Witold Klaus, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Warszawa
  • Justyna Segeš-Frelak, Instytut Spraw Publicznych, Warszawa
  • Agnieszka Kosowicz, Polskie Forum Migracyjne, Warszawa
  • Dominik Wach, Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie
  • Anna Dąbrowska, Homo Faber, Lublin
  • Anna Szadkowska-Ciężka, Urząd Miast Lublin
  • Izabela Czerniejewska – Fundacja Centrum Badań Migracyjnych, Poznań
  • Ewa Ostaszewska-Żuk, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Warszawa

MODERACJA: Marta Szczepanik, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, WarszawaKomentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy