Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2018

Bookmark and Share

Wolność w Hidżabie? - spotkanie

Anna Dąbrowska (2018-04-04)

WOLNOŚĆ W HIDŻABIE? Kobiety, islam i islamofobia w Europie

14 kwietnia, godz. 16:00, Galeria Labirynt

Spotkanie będzie okazją do porozmawiania o różnorodności kontekstów związanych z islamem, symbolach i ich interpretacji, a w szczególności o kobietach i wolności.

O europejskim i polskim stosunku do islamu oraz do jego wyznawców, związkach współczesnej islamofobii z antysemityzmem oraz o „ratowaniu brązowych kobiet przed brązowymi mężczyznami“ opowie DR MONIKA BOBAKO, autorka wydanej w zeszłym roku książki „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej“ (Wydawnictwo Universitas). Monika Bobako jest doktorem filozofii, adiunktem w Pracowni Pytań Granicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się m.in. filozofią religii, teorią feministyczną, zagadnieniem multikulturalizmu, rasy i rasizmu. Współpracuje z ośrodkami naukowymi w krajach Maghrebu.

Wykład poprzedzi SPOTKANIE Z LUBELSKIM IMAMEM - NEDALEM ABU TABAQ.
Nedal Abu Tabaq jest absolwentem studiów teologiczno-prawniczych we Francji z tytułem specjalisty prawa Szari'a, pełni m.in. funkcję muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP oraz przewodniczącego Rady Imamów przy Lidze Muzułmańskiej RP. Palestyńczyk urodzony w Arabii Saudyjskiej, w Kuwejcie ukończył szkołę średnią, a w Polsce studia medyczne na Akademii Medycznej w Lublinie. Autor i współautor wielu artykułów i publikacji związanych z islamem, obecnie zajmuje się tłumaczeniem Koranu na język polski. Prywatnie – mąż i ojciec trójki już dorosłych dzieci. Stara się z życia brać, co najlepsze, dzieląc radość z innymi. Lubi podróżować. Miłośnik filmów.

Na zakończenie zaprosimy Was na KAWĘ Z ŻONĄ IMAMA - IZABELLĄ ABU TABAQ.
Pani Izabella Abu Tabaq jest lublinianką z Krakowa, pochodzi z górniczej rodziny o tradycyjnych wartościach. Ukończyła rachunkowość i zarządzanie na Politechnice Lubelskiej, pracuje w administracji skarbowej na kierowniczym stanowisku. Mama i macocha. Lubi podróżować, zdobywać wiedzę oraz testować nowe „niezawodne“ diety. Kocha kino - pasję tę dzieli z mężem. Jest przedstawicielką społeczności muzułmańskiej Lublina.

Prowadzenie Jola Prochowicz
Organizatorzy: INNA Fundacja - IFKA, Homo Faber, Centrum Islamu w Lublinie

Współpraca: Galeria Labirynt

Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy