Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2018

Bookmark and Share

Życzenia dla sąsiada - księga życzeń

Anna Dąbrowska (2018-07-03)

„Życzenia dla sąsiada” to akcja uliczna. Przyczynkiem jest przypadające w tym roku 100-lecie niepodległości Polski i 100-lecie państwowości Ukrainy. Podczas dwóch dni w dwóch miastach polsko-ukraińskiego pogranicza stworzyliśmy mieszkańcom okazję do wzajemnego składania sobie życzeń z tej okazji. Sąsiedzi i sąsiadki sąsiadom, lwowianie przemyślanom i przemyślankom, przemyślanie lwowianom, Polacy Ukraińcom, Ukraińcy i Ukrainki Polakom…

17 czerwca we Lwowie na Placu im. J. Kuronia i 23 czerwca na Rynku w Przemyślu za pomocą aparatu Polaroid fotografowaliśmy mieszkańców, uliczne zdjęcia wklejaliśmy do albumu. Pod każdym znalazły się osobiste życzenia dla sąsiadów.
Zdjęcia złożyły się na dwa albumy księgi życzeń „Na 100 lat”.Życzenia dla sąsiada


Zobacz także

Życzenia dla sąsiada (O nas)


Dlaczego Przemyśl i Lwów?
I Przemyśl i Lwów są miastami pogranicza, szczególnie ważnymi dla rodzenia się i polskiej i ukraińskiej tożsamości narodowej, z tradycją wspólnego dobrego życia obu narodów i historią walk, w których stawaliśmy przeciwko sobie, także w pamiętnym roku 1918. Dziś znów wróciliśmy do czasów, w których brakuje nam języka do wspólnej rozmowy. Dobrej konstruktywnej rozmowy o wspólnej przyszłości.
Ciekawiło nas co możemy dziś sobie życzyć, będąc tak blisko a jednocześnie wciąż tak daleko od siebie. Po obu stronach granicy, wciąż zaplątani w niełatwą historię.
Mieliśmy nadzieję, że wciąż dobrze sobie życzymy. I jak pokazują zebrane przez nas życzenia, mieliśmy rację!


Organizatorzy:
Związek Ukraińców w Polsce
Stowarzyszenie Homo Faber

Akcja „Życzenia dla sąsiada” odbyła się w ramach inicjatywy „Wspólnie na 100”.
W tym roku w Przemyślu zawiązała się inicjatywa "Wspólnie na 100" - Zgodna inicjatywa Przemyślan na 100-lecie Niepodległości Polski. Tworzą ją mieszkańcy miasta gotowi, aby o historii swojego miejsca mówić wielowymiarowo, włączając do narracji opowieści o mieszkających tu mniejszościach - Ukraińcach, Żydach, Romach, Niemcach... W planach społecznych obchodów jest wiele drobnych inicjatyw. Tymczasem szukaliśmy pomysłu, który połączyłby społeczności dwóch miast leżących blisko siebie wokół polskiej i ukraińskiej rocznicy. A jednocześnie czegoś co przypominałoby nam, że 1918 rok jest ważny dla obu narodów. Stąd pomysł na wzajemne składanie sobie życzeń.
Homo Faber od 2016 roku wspiera społeczność ukraińską w Przemyślu i Związek Ukraińców w Polsce więc i teraz robimy to razem.

Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy