Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2018

Bookmark and Share

HF na KIEW

Anna Dąbrowska (2018-09-19)

Jak co roku jesienią w Lublinie organizowany jest Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej. Co roku w różnych panelach pojawiamy się z naszą praktyką -- projektami i pomysłami na działania wokół współpracy i partnerstw wschodnich. Nie inaczej będzie i tym razem. Zapraszamy do Lubleskiego Centrum Konferencyjnego (Grottgera 2) w dniach 24-25 września 2018. VII edycja odbędzie się pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”. 

Oto panele, na których się pojawimy.

24 września (poniedziałek)
  • 14:00 - 15:30 - Kamienie milowe w edukacji. Prezentacja materiałów badawczych i analiz o relacjach międzysąsiedzkich i międzyetnicznych.
Spotkanie podzielone na dwie części – analityczną (analizy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, najnowsze badania socjologiczne dotyczące pojęcia sprawiedliwości wśród migrujących Ukraińców) i praktyczną (wymianę doświadczeń w zakresie edukacji kulturalnej wykorzystującej pracę z ludźmi, dokumentem i historią mówioną). Uczestnicy dyskusji omówią listę wyzwań wobec współczesnej edukacji międzykulturowej w swoich środowiskach (miastach/regionach).

  • 17:30 - 19:00 - Niewidzialni mieszkańcy miast: obecność obcokrajowców w przestrzeni kultury.
Wszyscy powinni mieć równy dostęp do usług publicznych, w tym do życia kulturalnego, tymczasem bliższe przyjrzenie się odbiorcom poszczególnych działań wyraźnie pokazuje, że grupa ta jest zadziwiająco jednorodna. Od kilku miesięcy intensywnie badamy w Lublinie uczestnictwo cudzoziemców w kulturze. Co sprawia, że czują się zaproszeni do udziału w wydarzeniach kulturalnych? Jak widzą swoją rolę we współtworzeniu kultury miejsca, w którym mieszkają? Na ile otwarte są instytucje kultury? Dyskusję na te tematy, rozpoczętą podczas Lubelskiego Forum Kultury w czerwcu 2018r. chcemy kontynuować odnosząc się do dobrych przykładów z Gdańska i Kijowa.


25 września (wtorek)
  • 11:15 - 13:00 - Społeczeństwo obywatelskie w wybranych krajach Grupy Wyszegradzkiej - wyzwania i perspektywy.
Jaka jest sytuacja społeczeństwa obywatelskiego w każdym z krajów reprezentowanych przez panelistów? Jak obecna sytuacja polityczna i społeczna wpływa na pracę ich i ich organizacji, oraz o tym jakie stoją przed nami wyzwania: co już jest robione, a co powinniśmy zacząć robić?__________

Kongres jest organizowany w ramach działalności Centrum Kompetencji Wschodnich – programu realizowanego przez Miasto Lublin i Samorząd Województwa Lubelskiego. Zadaniem CKW jest sieciowanie i inicjowanie nowych przedsięwzięć oraz współtworzenie nowej jakości w szeroko rozumianej współpracy rozwojowej.Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy