Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2018
13 października 2018 roku w Lublinie odbędzie się Marsz Równości. Homo Faber objął patronatem tą imprezę.
Podzielamy ideę, która towarzyszy Marszowi:
Głównym postulatem I Marszu Równości w Lublinie jest ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem, która w naszej ocenie jest obowiązkiem demokratycznego państwa oraz promocja praw człowieka jako uniwersalnej wartości!
A oto całość postaulatów:
Komentarze
Wspieramy Marsz Równości w Lublinie
Anna Dąbrowska (2018-09-25)
Podzielamy ideę, która towarzyszy Marszowi:
Głównym postulatem I Marszu Równości w Lublinie jest ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem, która w naszej ocenie jest obowiązkiem demokratycznego państwa oraz promocja praw człowieka jako uniwersalnej wartości!
A oto całość postaulatów:
- Domagamy się prowadzenia przez państwo aktywnej polityki antydyskryminacyjnej, dotyczącej wszystkich mniejszości i grup defaworyzowanych.
- Chcemy wprowadzenia uregulowań prawnych ułatwiających godny proces medycznego i prawnego potwierdzenia płci osobom transpłciowym.
- Domagamy się regulacji prawnych w sprawie przestępstw motywowanych nienawiścią wobec osób LGBTQ. Postulujemy rozszerzenie przepisów dotyczących mowy nienawiści o kwestie dotyczące tożsamości płciowej i orientacji seksualnej. Nie godzimy się na bezkarność za zniewagi oraz publiczne nawoływanie do nienawiści wobec całej społeczności.
- Małżeństwa i związki partnerskie dla wszystkich - postulujemy wprowadzenie pełnej równości małżeńskiej z prawem do adopcji z wszystkimi wynikającymi z tego prawami i obowiązkami, oraz ustawy regulującej związki niebędące małżeństwami, w tym szczególnie przepisów zapewniających zabezpieczenie wzajemnych zobowiązań.
- Domagamy się wprowadzenia do szkół i przedszkoli rzetelnej, nowoczesnej i neutralnej światopoglądowo edukacji dotyczącej ludzkiej seksualności, dostosowanej do możliwości percepcyjnych i wieku.
- Postulujemy zniesienie barier ograniczających dostęp do dóbr kultury, miejsc rozrywki, a także innych miejsc publicznych. Bariery architektoniczne ograniczające dostęp osobom z niepełnosprawnościami, seniorom i seniorkom, osobom z dziećmi w wózkach to izolacja społeczna.
- Domagamy się zwiększenia pomocy państwa dla rodzin, w których żyją osoby z niepełnosprawnościami.
- Apelujemy o integrację i poszanowanie praw społeczności lokalnych, wprowadzanie programów rewitalizacji obszarów zagrożonych degradacją. Domagamy się ochrony i zwiększania zasobów przyrody w mieście, walki z zanieczyszczeniem powietrza.
- Chcemy polityki na rzecz równości płci, równego traktowania kobiet, mężczyzn i osób niebinarnych w każdej sferze życia. Domagamy się zatrudniania i wynagradzania w zależności od wykonywanej pracy i kompetencji, a nie płci.
- Żądamy zapewnienia obywatelom i obywatelkom pełni praw reprodukcyjnych w tym: prawa do edukacji seksualnej, ułatwienia dostępu do antykoncepcji (także antykoncepcji awaryjnej) oraz nie ograniczania dostępu do legalnej aborcji.
- Chcemy Rzeczpospolitej przyjaznej dla obcokrajowców - ograniczenia biurokracji stosowanej wobec obcokrajowców mieszkających w Polsce i poprawienia warunków, w jakich przebywają osoby ubiegające się o azyl.
- Domagamy się delegalizacji organizacji, które propagują nienawiść rasową i odwołujących się do faszyzmu i nazizmu.
Komentarze
- Brak komentarzy
