Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2018

Bookmark and Share

Show me your Lublin 2018

Anna Dąbrowska (2018-11-02)

Stowarzyszenie Homo Faber we współpracy z Galerią Labirynt zapraszają na spotkanie polsko-cudzoziemskie „Show me your Lublin”.
11 listopada 2018, godz. 17:00, Galeria Labirynt, sala czarna.

Kim są nowi mieszkańcy i mieszkanki Lublina? Skąd przyjechali? Co przywieźli ze sobą? Czym się zajmują? O czym marzą?
Podczas spotkania wyświetlony zostanie film o życiu imigrantów i imigrantek w Lublinie - konkretnych osób, które z różnych powodów wybrały Lublin na miejsce swojego życia. Po projekcji zaprosimy na spotkanie z bohaterami/kami pięciu etiud. Autorem filmu jest Paweł Giergisiewicz we współpracy z Joanną Bednarczyk.

Marsz w stolicy nie jest włączający. Świadczą o tym już choćby napisy na transparentach, jakie towarzyszą mu od kilku lat. Włączające nie są także parady wojskowe. Od kilku lat w Homo Faber szukamy sposobu, aby celebrować święto 11 listopada z nowymi mieszkańcami miasta, którzy przyjechali z różnych części Europy i Świata. Obrzucanie się wyrwanym brukiem jest dla nich nie tylko niezrozumiałe, ale niewiele wnosi do wiedzy o Polsce. Dlatego projektujemy takie wydarzenia, które dają przestrzeń do rozmowy o Polsce i są zaproszeniem do społeczeństwa — Anna Dąbrowska, Homo Faber.

Drugą część spotkania stanowić będzie prezentacja książki „Polacy Ukraińcy. Mity, plotki i fake news’y”. Na książkę składa się 15 tekstów obalających najpopularniejsze i najbardziej krzywdzące mity, stereotypy i plotki pojawiające się w polsko-ukraińskim dialogu. 

Kto rozpowszechnia twierdzenie, że Ukraina to nie państwo a część Rosji? Czy historia UPA to jedynie ludobójstwo na Wołyniu? Ilu uchodźców z Ukrainy faktycznie mieszka w Polsce? Czy Ukraińcy zabierają Polakom pracę?
Czy Polacy jeżdżą w Ukrainę jedynie po to, aby się zabawić? I skąd w Polakach przeświadczenie, że są lepsi? Ile faktycznie wiemy o sobie wzajemnie, my Polacy, my Ukraińcy...

Autorami i autorkami tekstów są wybitni znawcy danych tematów; wśród nich: Iza Chruślińska — publicystka i działaczka na rzecz dialogu, Piotr Tyma — prezes Związku Ukraińców w Polsce, Adam Balcer — wykładowca Studium Europy Wschodniej UW, Irena Dawid-Olczyk — współzałożycielka Fundacji przeciwko handlowi ludźmi i niewolnictwu La Strada, Witold Horowski — Konsul Honorowy Ukrainy w Poznaniu czy dr Mariusz Zajączkowski — historyk, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN oraz w IPN w Lublinie.

Podczas spotkania będzie można otrzymać książkę. Publikacja jest w całości dwujęzyczna.

Przed nami wiele pracy, wysiłku, pokory, oczywiście przed tymi, którzy po obu stronach granicy rozumieją, że nie tylko powinniśmy być solidarni, współpracować ze sobą. Powołam się raz jeszcze na myślenie Jacka Kuronia, mojego „mistrza” w budowaniu dialogu między Polakami i Ukraińcami, kończąc ten tekst. Jacek rozumiał, jak ważna dla naszej współczesności jest współpraca polsko-ukraińska, jak mało kto rozumiał też naturę polsko-ukraińskich konfliktów i sporów, ich złożoność i historyczną nieuchronność, ale też wiedział, jaką naukę na przyszłość trzeba wyciągać z wieloletniej nienawiści i bratobójczych wojen. Uważał, że trzeba umieć z każdym się porozumieć, trzeba umieć znaleźć, to co nas Polaków i Ukraińców łączy, co możemy zrobić wspólnie. Dla siebie oraz dla Europy jutra! - Iza Chruślińska (ze wstępu).

Spotkanie w całości będzie tłumaczone na język polski i angielski oraz na język migowy.
Wstęp wolny.
Projekt "Polacy - Ukraińcy. Witamy w Lublinie" jest finansowany ze środków Urzędu Miasta Lublin. Wysokość dotacji: 15 000 zł.

Publikacja dofinansowana ze środków Funduszu Obywatleskiego w wysokości 3000 zł.
Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy