Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2019

Bookmark and Share

"Polacy Ukraińcy...", promocja książki w Warszawie

Anna Dąbrowska (2019-02-04)

Polacy Ukraińcy. Mity, plotki i fake news’y
Promocja książki


Kto rozpowszechnia twierdzenie, że Ukraina to nie państwo a część Rosji? Czy historia UPA to jedynie ludobójstwo na Wołyniu? Ilu uchodźców z Ukrainy faktycznie mieszka w Polsce? Czy Ukraińcy zabierają Polakom pracę?
Czy Polacy jeżdżą w Ukrainę jedynie po to, aby się zabawić? I skąd w Polakach przeświadczenie, że są lepsi?
Ile faktycznie wiemy o sobie wzajemnie, my Polacy, my Ukraińcy…

15 lutego o godz. 18:00 w Domu Ukraińskim w Warszawie odbędzie się spotkanie i prezentacja dwujęzycznej książki „Polacy Ukraińcy. Mity, plotki i fake news’y” wydanej przez lubelskie Stowarzyszenie Homo Faber.

Na książkę składa się 15 tekstów obalających najpopularniejsze i najbardziej krzywdzące mity, stereotypy i plotki pojawiające się w polsko-ukraińskim dialogu. Autorami i autorkami tekstów są wybitni znawcy danych tematów; wśród nich: Iza Chruślińska — publicystka i działaczka na rzecz dialogu, Piotr Tyma — prezes Związku Ukraińców w Polsce, Adam Balcer — wykładowca Studium Europy Wschodniej UW, Irena Dawid-Olczyk — współzałożycielka Fundacji przeciwko handlowi ludźmi i niewolnictwu La Strada, Witold Horowski — Konsul Honorowy Ukrainy w Poznaniu czy dr Mariusz Zajączkowski — historyk, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN oraz w IPN w Lublinie.

— Przyglądając się coraz gorszym stosunkom polsko-ukraińskim nabraliśmy przekonania, że manipulacja, której ulegamy nienawidząc się coraz żarliwiej, bazuje na niewiedzy. Polacy, poza historycznymi hasłami używanymi w celach politycznych, właściwie nic nie wiedzą o Ukraińcach. Z kolei przyjeżdżający do Polski Ukraińcy, mimo pozornej bliskości kulturowej, o Polsce wiedzą z opowiadań, starych i nieaktualnych — mówi Anna Dąbrowska, pomysłodawczyni i redaktorka książki.


W spotkaniu wezmą udział:

Irena Dawid-Olczyk — działaczka na rzecz praw człowieka, kulturoznawczyni, współzałożycielka Fundacji przeciwko handlowi ludźmi i niewolnictwu La Strada, od 1995 roku wspiera ofiary handlu ludźmi. Laureatka nagrody RPO im Pawła Włodkowica 2011.

Aleksandra Chrzanowska — absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. 2005-2006 pracowała jako tłumaczka w polskim przedstawicielstwie Fundacji Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières). Od 2006 pracuje z uchodźcami jako doradczyni integracyjna/międzykulturowa w Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej.

Adam Balcer — wykładowca Studium Europy Wschodniej UW. Szef programu polityka zagraniczna w think tanku WiseEuropa. Regularnie publikuje w „Nowej Europie Wschodniej” i „New Eastern Europe”.

Spotkanie poprowadzi Piotr Tyma, historyk, prezes Związku Ukraińców w Polsce.

Podczas spotkania będzie można otrzymać egzemplarz książki.
15 lutego, godz. 18:00, Dom Ukraiński w Warszawie
Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy