Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2020

Bookmark and Share

26. I wystarczy

Anna Dąbrowska (2020-08-03)

Happening solidarnościowy z Białorusinami i Białorusinkami

7 sierpnia, Plac Litewski, pod pomnikiem Unii Lubelskiej, godz. 17:00


Aleksander Łukaszenka jest prezydentem Białorusi od 26 lat. „Wygrywając" kolejne wybory nie stronił od represjonowania opozycjonistów i opozycjonistek, aresztowań pokojowych demonstrantów, czy wreszcie fałszerstw.
Nie inaczej jest i teraz — przed kolejnymi wyborami prezydenckimi w Białorusi: w maju i czerwcu zatrzymano ponad 1200 osób, w tym aktywistów, obrońców praw człowieka, pokojowych demonstrantów uczestniczących w protestach, zatrzymano także 70 dziennikarzy i blogerów. Alternatywni kandydaci są albo już aresztowani, albo im to grozi. Odmawia się także rejestracji komitetów wyborczych (przykład Siarhieja Cichanouskiego, Wiktara Babaryki i Walerego Cepkały).

26 lat to ogrom czasu.

W tym czasie zdążyliśmy skończyć szkoły i uniwersytety, założyć Homo Faber i podjąć przynajmniej setkę różnych działań o prawach człowieka. W ciągu 26 lat urodziło się na świecie miliony dzieci, wynaleziono dziesiątki szczepionek, rozdano wiele Nagród Nobla w dziedzinie literatury… a Łukaszenka wciąż jest prezydentem Białorusi.

Happening „26. I wystarczy” jest gestem solidarności wobec Białorusinów i Białorusinek wałczących dziś o wolne i niezależne wybory w swoim kraju. Jest także próbą ukazania, jaki to ogrom czasu te 26 lat.

Tuż pod pomnikiem Unii Lubelskiej ustawimy mównicę, za nią zasiądzie „chór” głosów. Przez godzinę będziemy odczytywali, jak wiele w ciągu ostatnich 26 lat zmieniło się w Polsce, Europie i na świecie.


Dołącz
Jeśli chcesz, także możesz dołączyć do tego wydarzenia, przysyłając nam swój głos* nt. tego co wydarzyło się w ciągu 26 lat (1994-2020) na świecie, w Polsce, w Białorusi czy w Twoim prywatnym życiu) na maila: ad@hf.org.pl


Uwaga: osoby chcące dołączyć na żywo prosimy o zabranie maseczek.


__________

*Postaramy się Twój głos także odczytać. Zastrzegamy sobie jednak prawo do dokonania wyboru i ewentualnych zmian redakcyjnych.