Strona główna > Aktualności > Aktualności

Bookmark and Share

List otwarty do prezydentki Moniki Lipińskiej

Anna Dąbrowska (2020-10-27)Lublin, 27 października 2020

Monika Lipińska
Zastępczyni Prezydenta miasta Lublin ds. Społecznych
Przewodnicząca Forum Kobiet Lublina
Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej Związku Miast Polskich


Szanowna Pani,

od 22 października w Polsce trwają protesty kobiet. Są odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z tegoż dnia, dotyczący art. 4a ust. 1 pkt 2 oraz art. 4a ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 17, poz. 78, ze zm.) z art. 30 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Protesty objęły także Lublin oraz szereg miast w województwie lubelskim. Kobiety wyrażają w nich mocny, zdecydowany sprzeciw wobec konsekwencji orzeczenia Trybunału — zmuszania do rodzenia płodów z wadami letalnymi.

Lubelskie protesty, które rozpoczęły się w czwartek 22 października zgromadziły kilkanaście tysięcy osób. Zastanawia nas Pani milczenie — jako przewodniczącej Forum Kobiet Lublina, jako prezydentki do spraw społecznych wobec tego, co się dzieje na ulicach naszego miasta.

W wywiadzie udzielonym „Wysokim Obcasom” (z dn. 24.08.2019) mówiła pani między innymi:

Kobiety potrafią zmieniać rzeczywistość. Są autorkami największych akcji zmieniających życie społeczne, obyczajowe, chociażby akcji #MeToo. Gdyby stworzyć „sieć” Forum Kobiet wiążącą lokalne społeczności i kobiety z pasją, jestem pewna, że szybko zaowocowałoby to konkretnymi efektami.

Czy możemy liczyć na Pani głos w obecnej sytuacji? Czy Forum Kobiet Lublina zamierza wyrazić swoje stanowisko w obliczu wyroku TK? Przyłączyć się do protestujących?
Czekamy!


Z poważaniem
Anna Dąbrowska
prezeska Homo Faber

Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy