Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2008

Bookmark and Share

Były tybetański więzień polityczny w Lublinie

HF (2008-11-11)

Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń, Stowarzyszenie Krzyk Wolności, Amnesty International Lublin zapraszają na spotkania z Gyaliongiem Tserinem, współtwórcą tybetańskiego dokumentu „Poza strachem”, byłym więźniem politycznym, w Warszawie, Krakowie i Lublinie. Podczas spotkań po raz pierwszy w Polsce pokazy filmu „Poza strachem”, w którym Tybetańczycy w otwarty sposób mówią, co myślą o chińskich rządach w Tybecie.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 15 listopada o godz. 16:00 w Akademickim Centrum Kultury "Chatka Żaka".

Gyaliong Tserin od 1987 roku zaangażowany jest w działania na rzecz praw człowieka i wolności Tybetańczyków, pięciokrotnie aresztowany, spędził dwa lata w areszcie oraz ośrodku reedukacji przez pracę. W wyniku prześladowań w 2002 r. uciekł z Tybetu, obecnie mieszka w Szwajcarii. W 2007 r. wraz z kuzynem Dhondupem Wangchenem rozpoczął realizację projektu „Pokonać strach”, mającego na celu udokumentowanie opinii zwykłych Tybetańczyków z Amdo na temat życia pod chińską okupacją, a także zaprezentowanie tych opinii światu. Jest to jeden z niewielu dokumentów ukazujący zwykłych Tybetańczyków, którzy bez ukrywania własnej twarzy mówią na temat sytuacji panującej w Tybecie.

Dhondup, razem ze swoim przyjacielem Golog Jigme, przemierzył tysiące mil w Tybecie i zarejestrowali godziny wywiadów z Tybetańczykami. Materiał filmowy znajduje się obecnie u Gyaljonga w Szwajcarii. Dhondup Wangchen został aresztowany w marcu br. i do tej pory przebywa w więzieniu.

Ze zmontowanego materiału przed Olimpiadą powstał 25-minutowy dokument. Premiera filmu odbyła się w Pekinie na dwa dni przed rozpoczęciem Igrzysk i została przerwana przez służby bezpieczeństwa. Film z polskim tłumaczeniem będzie można obejrzeć podczas spotkań z Gjaliongiem Tserinem w Warszawie, Krakowie i Lubinie.

Więcej informacji na stronie www.ratujTybet.org, oraz w 9 numerze biuletynu Monitora Olimpijskiego w całości poświęconego projektowi „Poza strachem”.

Organizatorzy: Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń, Stowarzyszenie Krzyk Wolności, Amnesty International Lublin

Partnerzy: Monitor Olimpijski, Zakład Turkologii i Ludów Azji Środkowej, Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła Europejska im. Ks. Józefa Tischnera, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", Katedra Pub Kraków, Radio Kraków, Miesięcznik ZNAK