Strona główna > Projekty > Projekty > Demakijaż - Festiwal Kina Kobiet

Bookmark and Share

IV Demakijaż - Festiwal Kina Kobiet 2019

(2019-07-10)
SIOSTRZEŃSTWO

To hasło tegorocznej edycji Demakijażu!
 

W tym roku chcemy opowiedzieć wam o nieoczywistych relacjach współpracy, empatii i troski między dziewczynami i kobietami. Pokażemy opór i solidarność kobiet z różnych miejsc na świecie. Porozmawiamy o trudnościach w tworzeniu więzi w patriarchalnej, nastawionej na konkurencję i rywalizację rzeczywistości. Wierzymy, że to właśnie siostrzeństwo jest wartością, która umożliwi radykalną zmianę społeczną, a być może nawet uratuje naszą planetę przed egoizmem, zachłannością i chęcią dominacji. Siostrzeństwo bywa trudne, nieoczywiste, bagatelizowane. Bywa frustrujące, ale przynosi też mnóstwo frajdy.
Wiemy dobrze, że gdy dziewczyny i kobiety się koleżankują, dzieją się rzeczy niestworzone 😊 – czas porozmawiać o tej więzi na Demakijażu!


Rezerwujcie termin 23 - 27 października 2019 roku.PROGRAM FESTIWALU
23/10/2019 ŚRODA

 
16:00 - 17:45
KONKURS KRÓTKICH METRAŻY - LET’S START THE REVOLUTIONVIKI, reż Veronica Andersson, 30 min
Wiki jest autystyczną i ciekawą świata dziewczyną, która musi zmierzyć się trudną rzeczywistością życia pod jednym dachem razem z matką alkoholiczką po tym jak zmarła jej babcia. Szczęśliwie na przekór złemu losowi spotyka Mateusza, fana autobusów warszawskiej komunikacji miejskiej, który wprowadza radość do jej szarej egzystencji.

WYZWOLENIE, reż. reż Veronica Andersson, 12 min

14 - letnia dziewczynka, udaje się w podróż z matką, żeby dokonać aborcji.


CÓRKA, reż. Mara Tamkovich, 30 min

Co może zrobić ojciec, gdy jego ukochana nastoletnia córka została przez kogoś tak bardzo skrzywdzona, że odnajduje ją w łazience, we krwi, nieprzytomną? Co może zrobić, gdy system zawodzi, wręcz staje na drodze do sprawiedliwości i rzuca oskarżenia nie tam, gdzie powinien? Zrealizowany bardzo prostymi środkami film ze społecznym i realistycznym zacięciem, wyjątkowo aktualny w kontekście akcji #MeToo i publicznej debaty o prawach kobiet.TeBelgeza, reż. Tessa Was, 3 min

TeBelgeza to taniec wolności, wolności do ciągłego przekształcania się i rodzenia na nowo przenikających się pierwiastków: kobiecego i męskiego. Film ten jest pół-abstrakcyjną, improwizowaną tuszem na kalkach choreografią poklatkową, spektaklem przemiany, w którym nie ma jednego właściwego sposobu, jest za to całkowita akceptacja ekspresji i kosmos możliwości.
18:00 - 19:50 *** FILM OTWARCIA - PRZEDPREMIERA ***

BÓG ISTNIEJE, JEJ IMIĘ TO PETRUNIA, reż. Teona Strugar Mitevska, 2019, 100min., Belgia/Chorwacja/Francja/Macedonia/Słowenia, obsada: Zorica Nusheva (Petrunia), Labina Mitevska (dziennikarka- Slavica), Stefan Vujisic (młodszy oficer – Darco), gatunek: komedia/dramat.

Równość kobiet i mężczyzn we współczesnym świecie jest tematem wciąż aktualnym, ale równouprawnienie w kościele, przynajmniej dla tradycjonalistów, ociera się o herezję. W niewielkim miasteczku we wschodniej części Macedonii co roku w styczniu miejscowy pop wrzuca do rzeki drewniany krzyż. Za krucyfiksem do wody wskakują setki mężczyzn. Krzyż przynosi szczęście i dobrobyt temu, który go wyłowi. A jeśli wyłowi go kobieta? Szok, niedowierzanie i skandal. Petrunia nie zamierza zrezygnować ze swojego zwycięstwa.


20:00 - 21:50

GRZESZNICA, reż. Karolina Porcari, Polska, Włochy, 2018, 10 min, obsada: Beatrice Marrazzo, Ippolito Chiarello, Anita Kravos, Arianna Dell’Anna, Fabrizio Pugliese, Alessandro Buttari gatunek: krótki metraż, dramat.

Lucia jest zbuntowaną jedenastolatką. Czuje się stłamszona przez patriarchalny świat, w którym żyje. Jej ojciec jest przemocowy, matka zaś jest bezradna wobec jego agresji. W przeddzień pierwszej komunii świętej ojciec dotkliwie bije córkę. Po tym zdarzeniu Lucia zakłada białą sukienkę i idzie nie do kościoła, a na klif nad morzem…OPOWIEŚĆ O TRZECH SIOSTRACH, reż. Emin Alper, 2019, 108min., Grecja, Holandia, Niemcy, Turcja, obsada: Cemre Ebuzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Müfit Kayacan; gatunek: dramat.

Jeden z najciekawszych filmów tegorocznego Berlinale. W "Opowieści o trzech siostrach" śledzimy historię tytułowych bohaterek - "przybranych sióstr" - które można wynająć w Turcji do opieki nad dziećmi. W portrecie każdej z nich zawarta jest część tureckiej duszy - z jej pragnieniami, fantazjami, obawami i troskami. Emin Alper, reżyser filmu, wyrasta na jednego z najważniejszych twórców we współczesnej Turcji, z powodzeniem łącząc rozmach dzieł Ceylana i inteligentny humor obecny w "Mustangu" Ergüvena.24/10/2019 CZWARTEK15:15 – 17:00   *** Na seans zapraszamy w szczególności dziewczynki i nastolatki od 14 roku życia ***

NASTOLATKI, REŻ. ALEXANDRA-THERESE KEINING, dramat, prod. Finlandia/Szwecja, czas 106 min.

Kim, Bella i Momo, trzy prześladowane w szkole nastolatki, przechodzą przez trudny proces dojrzewania. Otoczone przez mroczny świat nastoletniej przemocy, zmarginalizowane i zagubione dziewczyny, mają tylko siebie. Wszystko się zmienia, gdy w ogrodzie jednej z nich, Belli, znajdują magiczny kwiat, którego sok zamienia dziewczęta w chłopców. Zmienia się nie tylko ich płeć ale także ich reakcja na to co znały do tej pory z perspektywy dziewczyn . Momo i Bella zdają sobie sprawę, że to tylko zabawa i udawanie. Jednak dla Kim, która jest nie pogodzona ze swoją płcią, bycie chłopcem jest czymś więcej. To odważna opowieść o dojrzewaniu, przyjaźni i zmaganiu się z własnymi lękami.


17:15 – 19:00
KONKURS KRÓTKICH METRAŻY LET’S START THE REVOLUTIONKAMUFLAŻ, reż. Aleksandra Świerk, 19 min
„Kamuflaż” to historia dwójki bohaterek – matki i nastoletniej córki. Mija właśnie pół roku odkąd Ojciec Weroniki – zawodowy żołnierz, nie powrócił z misji w Afganistanie. Weronika szuka ukojenia spędzając czas w jego gabinecie, gdzie od sześciu miesięcy zakrada się w tajemnicy przed mamą. Kobieta, pogrążona w otępieniu, ze wszystkich sił stara się wrócić do normalnego życia, zostawiając za sobą przeszłość. Temat zmarłego to temat tabu. Aż do momentu, gdy w wyniku przypadkowej kłótni Weronika zatrzaskuje mamę we wnętrzu gabinetu. Wyrwane z nieznośnej rutyny bohaterki muszą skonfrontować się ze stratą, co prowadzi do pierwszej od miesięcy szczerej rozmowy.

LOVE 404, reż. Agata Baumgart, 18 min
Wkraczająca w dorosłość Rena mieszka w ciasnym mieszkaniu z mamą. Dla obu kobiet internet jest odskocznią od szarej codzienności. Mieszkają razem, ale każda prowadzi osobne intymne życie za zamkniętymi drzwiami swojego pokoju. Rena chce zostać docenioną artystką. W świecie serwisów społecznościowych, talent shows i YouTube sława i miłość wydają się w zasięgu klawiatury, lecz granica pomiędzy fantazją a rzeczywistością szybko się zaciera. Czy same pragnienia wystarczą, by zrealizować marzenia?
WONDER GIRLS, Anastazja Dąbrowska, 20 min

Świat w którym nie ma dorosłych, nadzoru, zakazów. Marzenie każdego nastolatka – chyba, że nie ma wyboru. Nikol wraz ze swoją młodszą siostrą Oliwką mogą poczuć to na własnej skórze. A dojrzewanie potrafi dać w kość każdemu.TAŃCZĘ DLA CIEBIE, Katarzyna Lesisz, 17 min

Wiktor ma 12 lat i uczy się w Szkole Baletowej w Bytomiu. Chłopiec przygotowuje się do koncertu promocyjnego. To ważne wydarzenie w życiu szkoły. W uroczystości biorą udział wszyscy nauczyciele oraz rodziny uczniów. Wiktor co roku zaprasza swojego ojca, ale ten jeszcze nigdy nie przyjechał. Na co dzień chłopcu towarzyszy babcia. Pod jej okiem chłopiec odrabia lekcje, ćwiczy, bawi się. Dorasta. Jednak zaproszenie na występ promocyjny, adresowane do ojca, wrzuca do skrzynki sam.

GWIAZDA PIOŁUN, reż. Adelina Borets, 15 min
Małe Kleszcze powstały w 1790 roku. W 1972 w 200 domach mieszkało ponad 500 mieszkańców. Po katastrofie w Czarnobylu mieszkańcy zostali ewakuowani. Ci którzy nie chcieli odejść zostali w swoich domach. W czerwcu 1991 wieś oficjalnie przestała istnieć. Dziś mieszkają w niej tylko Nina i Alexander

19:15 – 21:00  *** Po filmie spotkanie ***

STRAJK KOBIET TRWA, reż. Inicjatywa Pracownicza, 2017, 52min., Polska; gatunek: dokument.

Film przedstawia historię pracownic poznańskich żłobków publicznych, które w 2011 r. rozpoczęły walkę, która toczy się do dzisiaj. Powodem był spadek płac opiekunek oraz próba prywatyzacji poznańskich placówek opiekuńczych. W odpowiedzi na działania urzędu miejskiego opiekunki wstąpiły do związku zawodowego, zagroziły strajkiem, wywalczyły podwyżki, poprawę warunków pracy i ostatecznie zablokowały prywatyzację żłobków. Postulaty opiekunek nie ograniczały się jednak tylko do kwestii pracowniczych. Poprzez konflikt w miejscu pracy zaczęły domagać się zmiany polityki społecznej i budżetowej miasta sprzeciwiając się marginalizacji tych sfer, do których przypisane są kobiety m.in. opieki, pomocy społecznej, edukacji, kultury. Zaczęły też głośno mówić o tym, że to na ich barkach zwykle spoczywają obowiązki domowe związane z utrzymaniem rodziny dlatego nieprzestaną walczyć o powszechnie dostępną służbę zdrowia wraz z możliwością przerywania ciąży.


DEBATA - "Strajk kobiet trwa?"
O sfeminizowanych formach protestu – Aborcyjny Dream Team, Inicjatywa Pracownicza, prowadzenie: Jola Prochowicz.25/10/2019 PIĄTEK


16:00 – 18:00 
KONKURS KRÓTKICH METRAŻY LET’S START THE REVOLUTIONRelax, reż. reż. Agnieszka Elbanowska, 30 min
Dyrektor domu wczasowego „Relax” oraz jego nieliczny personel szykują się na przyjazd uchodźców. W dzień uroczystego przyjęcia gości, kiedy wszystko wydaje się być gotowe, zaczynają pojawiać się nieoczekiwane komplikacje.
Zwykłe losy Zofii, reż. reż. Dominika Gnatek, 18 min

Zofia ma w życiu pecha. Jest niepoprawną romantyczką, nie lubi swojej pracy i codziennie spotykają ją drobne przykrości. Prawdziwe kłopoty zaczynają się, gdy spotyka swojego dawnego partnera, od którego kiedyś uciekła do innego miasta. Dziewczyna na początku wierzy w jego przemianę, jednak ich relacja na nowo zmienia się w pasmo kłótni i słownej przemocy.
Odbicie, reż. Emilia Zielonka, 30 min

Chłodny sierpniowy poranek, droga do Wiednia. Waleria zawozi swoją córkę Martynę na wakacje do ojca dziewczyny. Kolejne dramatyczne wydarzenia w czasie drogi komplikują wzajemne relacje i ujawniają głęboko skrywane tajemnice. Na jaw wychodzi prawdziwy powód podróży matki i córki.

Utrata, reż. Natalia Nylec, 16 min

Utrata powoduje zatrzymanie, bezruch, pustkę. Każdy z członków portretowanej rodziny próbuje poradzić sobie z nią na swój sposób. Nastoletni Piotrek stara się, żeby nie odczuł jej młodszy brat. Osamotniony, stopniowo traci siłę aby mierzyć się z codziennością.Drugi pokój, reż. Katarzyna Krapacz, 15 min

„Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania na stu dwudziestu ośmiu Polakach. Odkryli, że przeciętny Polak posiada drugi pokój. A jak nie posiada, to marzy o jego posiadaniu”.
„Drugi pokój” to opowieść o marzeniach i pragnieniach skrywanych gdzieś w głębi duszy przez nas wszystkich. Bohaterowie dzielą się swoimi lękami i fantazjami, których do tej pory nie wypuszczali na światło dzienne.


18:15 – 20:00 *** PRZEDPREMIERA ***


TO ZMIENIA WSZYSTKO, reż. Tom Donahue, 2018, 97min., USA; obsada: Meryl Streep, Sandra Oh, Jessica Chastain, Shonda Rhimes, Reese Witherspoon, Taraji P. Henson; gatunek: dokument.

W ostatnich 100 latach amerykańskie kino stało się jedną z najbardziej wpływowych sił zarówno w kształtowaniu oczekiwań wobec kobiet i dziewcząt w życiu codziennym, jak również w utrwalaniu negatywnych wzorców ról płciowych. Kto za to wszystko odpowiada? Kto i co tworzy wizerunek kobiet na ekranie? Film bada i analizuje rozbieżności między postrzeganiem kobiet i mężczyzn w Hollywood. Ukazuje historyczne i empiryczne dowody oraz systemowe mechanizmy sprzyjające seksizmowi, ujawniając tym samym mizoginiczną naturę hollywoodzkiego przemysłu filmowego. Wykorzystuje do tego nie tylko relacje gwiazd ekranu, ale także przedstawicieli kadry kierowniczej i innych pracowników branży filmowej.

20:15 – 21:30 *** Projekcja tylko dla widzów dorosłych ***

BIXA TRAVESTY, reż. Kiko Goifman, Caudia Priscilla, 2018, 75min., Brazylia; obsada: Linn da Quebrada, Jup do BairroLiniker, As Bahias e a Cozinha Mineira; gatunek: dokument.

„Nie chcę penisa, chcę pokoju” - głosi w swoim manifeście Linn Da Quebrada - transseksualna, ciemnoskóra artystka pochodząca z faweli na przedmieściach São Paulo. Jej ojczyzna jest miejscem, w którym nie może czuć się bezpiecznie - to właśnie w Brazylii notuje się co roku największą na świecie liczbę morderstw popełnianych na osobach LGBT. Linn przemawia w imieniu wszystkich wykluczanych, queerowych osób żyjących na marginesie społeczeństwa. Jej bronią jest głos i ciało, które odważnie pokazuje na scenie jako rapująca performerka. Jej wróg to patriarchalne, przesiąknięte rasizmem, seksizmem i przemocą społeczeństwo.21:30 - 22:30 KONCERT 
PANILAS

Głęboka podróż w gęstwinę kobiecego doświadczenia, odbywana w misternie utkanym, elektronicznym wehikule. Bit miesza się z goryczą, jak tusz do rzęs ze łzami w dyskotekowej łazience o piątej rano. Trochę do tańca, trochę do płaczu.


23:00 - 2:00 AFTER PARTY

Gorące letnie noce, tańce do rana, miłość, równość i siostrzeństwo. Odrobina doskozy, wichury co zaledwie trzciną porusza, trochę wrzasku i ostrego brzmienia. Garść znanych refrenów z lat 90, przy których tylko ruszaliśmy ustami i szczypta melodii przy których chodzi nie tylko głowa. Specjalnie dla Was, najlepsza, autorska, feministyczna selekcja tanecznej, szaleńczej, romantycznej i sentymentalnej muzyki w sam raz do pląsów i zpaomnienia o troskach! Zagrają dla was Weronka, Marta i Aśka.
Klimat: otuleni błękitem, między nocą a świtem.
26/10/2019 SOBOTA


11:00 - 12:30  WARSZTAT KOSMETYCZNY
"Nie smaruj się niczym, czego nie możesz zjeść"
Wiemy wszystkie i wszyscy, że w naszych kosmetykach i chemii gospodarczej, jest mnóstwo niebezpiecznych substancji. Niestety też, spora część z nich, jest testowana na zwierzętach. Kupujemy dziesiątki różnych preparatów pozamykanych w plastikowe opakowania. Tymczasem w naszych szafkach kuchennych jest mnóstwo rzeczy, z których możemy skomponować własne kosmetyki i środki czystości. Bez szkodliwych substancji, nietestowane, zdrowe i bez plastiku!
 
Prowadzenie: Goja Rawa - weganka, feministka. Od 8 lat współtworzy szczecińską Bastę i działa dla zwierząt. Uwielbia gotować z czerwonym winem, czasem dodając je do potraw. Interesuje się jogą, a wolne chwile spędza na długich spacerach.

Miejsce warsztatu: Kawiarnia Centralna - Centrum Kultury


12:30 – 14:00    

AKTORKA
, reż. KInga Dębska, Maria Konwicka, 71 min, Polska

Pełnometrażowy, biograficzny film dokumentalny o zmarłej w 2010 roku Elżbiecie Czyżewskiej, jednej z największych polskich aktorek, ikonie urody lat 60. Odniosła wielką karierę w Polsce, ale autorzy filmu bardziej skupiają uwagę na jej próbach zaistnienia jako aktorka w Ameryce, po nagłej emigracji do Stanów Zjednoczonych wraz z mężem, amerykańskim dziennikarzem Davidem Halberstamem. Przyjaciele i znajomi Elżbiety Czyżewskiej mówią bez upiększeń o jej nieudanym małżeństwie, o wygranej po latach walce z alkoholizmem, o próbach powrotu do Polski. To opowieść o losach aktorki na różnych etapach kariery: na szczycie, na dnie i pomiędzy.14:15 - 16:00

MAIDEN, reż. Alex Holmes, 2019, 97min., Wielka Brytania; obsada: Tracy Edwards, Jeni Mundy, Mikaela Von Koskull, gatunek: dokument.

Historia Tracy Edwards, kucharki na czarterowych łodziach, która została kapitanem pierwszej żeńskiej ekipy, jaka weszła do Whitbread Round the World Race w 1989 roku.16:15 - 18:45
   *** Po filmie spotkanie ***

CAŁA PRZYJEMNOŚĆ PO STRONIE KOBIET
, reż. Barbara Miller, 2018, 97min., Szwajcaria/Niemcy; obsada: Deborah Feldman, Leyla Hussein, Rokudenashiko.
Czego pragnie kobieta? Kim jest kobieta? – to jedne z najczęściej dyskutowanych tematów we współczesnej kulturze. Jednak odpowiedź jest o tyle paradoksalna, że w zdecydowanej większości udzielają jej mężczyźni. Dlatego też wciąż istnieje przyzwolenie na kulturę gwałtu, podrzędność kobiet w strukturach władzy największych religii, przekonanie o obsceniczności wizerunku waginy w przestrzeni publicznej (wobec całkowitej neutralności penisa) czy instytucję obrzezania kobiet. Na całym świecie miliony kobiet są wciąż okaleczane, gwałcone, molestowane czy karane, bo to mężczyźni decydują w ich imieniu. Dlatego reżyserka oddaje głos kobietom.

SPOTKANIE "Siostrzeństwo po polsku" z Mają Staśko i Kają Szulczewską, prowadzenie: Asia Bednarczyk.
19:00 - 21:00   *** PRZEDPREMIERA ***

NÓŻ NA SKÓRZE, reż. Jennifer Reeder, 2019, 111min, USA, obsada: Haley Bolithon, gatunek: thriller.

Amerykańskie miasteczko. W szkole toczy się życie towarzyskie i uczuciowe: cheerleaderki romansują z futbolistami, kapela szlifuje kawałki do występu, gotyckie dziewczyny jak zwykle trzymają się na uboczu. Równolegle rodzice nastolatków przeżywają kryzysy wieku średniego. Z sennej atmosfery wytrąca wszystkich zaginięcie jednej z uczennic.


 

21:00 - 22:00 KONCERTY
 THE PAU

To realizacja punkowej idei „zrób to sam” – jednoosobowy projekt Pauliny, która komponuje, robi bity, gra na gitarze, pisze i śpiewa teksty. W ciągu ostatnich czterech lat zagrała kilkaset koncertów w Polsce, Niemczech, Norwegii, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Holandii, Izraelu oraz na Ukrainie, Litwie i Słowacji. W 2017 roku w założonym przez siebie wydawnictwie MIĘTY POLE wydała debiutancką płytę pt. „Ku”. W 2018 roku czeska wytwórnia JODKA RECORDS wydała kasetę z tym samym materiałem. Latem 2019 roku ukaże się winylowa wersja „Ku” wydana przez czeską wytwórnię Piper Records. Jesienią 2019 roku ukaże się natomiast płyta z nowym materiałem pt. „RAJ”, a Paulina wyruszy w dalszy ciąg trasy koncertowej, która nie skończy się nigdy. 
22:00 - 23:00 ENCHANTED HUNTERS

Enchanted Hunters to duet znakomitych songwriterek Małgorzaty Penkalli i Magdaleny Gajdzicy. W 2012 r. zespół wydał swój debiut, zjawiskową “Peorię”, o charakterystycznej gęstej fakturze, nietypowych wokalnych harmoniach i pięknych melodiach.
W 2015 r. Enchanted Hunters otrzymały prestiżową nagrodę dla twórców muzyki filmowej Grand Prix Komeda na Festiwalu Filmowym im. Krzysztofa Komedy za muzykę do filmu "Małe Stłuczki". W tym samym roku cztery piosenki z soundtracku do filmu ukazały się na Little Crushes EP.
Przez ostatni czas Enchanted Hunters pracowały nad nowym materiałem w zupełnie nowej synth-popowej stylistyce, po raz pierwszy pisząc utwory w języku polskim. Latem 2018 Penkalla i Gajdzica ukończyły nagrywanie 10 utworów, które zostały zmiksowane i wyprodukowane przez Michała Kupicza (m.in. Król, Oxford Drama, Młynarski/Masecki, Tres. B).


23:00 - 2:00 AFTER PARTY


27/10/2019 NIEDZIELA
12:00 - 14:00 *** Pokaz z audiodeskrypcją ***

KAFARNAUM, reż. Nadine Labaki, 2019, 120min., USA/Liban; obsada: Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankole; gatunek: dramat.

W zaniedbanej części Bejrutu wraz z rodzicami i kilkorgiem rodzeństwa mieszka 12-letni Zain (wybitna rola Zaina Al Rafeey). Chłopak pracuje fizycznie w sklepie mężczyzny, który planuje poślubić jego młodszą siostrę. Każdego dnia odprowadza smutnym wzrokiem vana wiozącego jego rówieśników do szkoły oraz kłóci się z dorosłymi. Te awantury w końcu znajdą finał na sądowej sali. Zain pozywa rodziców za to, że się urodził. Takich jak on - systemowo zaniedbywanych, pozbawionych dzieciństwa, odciętych od edukacji - jest wielu
 


14:15 – 15:30 *** PRZEDPREMIERA ***

INTIFADA NAILI, reż. Julia Bacha, 2017, 76min., USA/Palestyna; gatunek: dokument.
Gdy w 1987 r. wybucha Pierwsza Intifada, żyjąca w Gazie Naila Ayesh musi wybierać między miłością, rodziną a wolnością. Pomimo rozterek decyduje się ostatecznie na dołączenie do działającej w podziemiu kobiecej sieci animującej ruch oporu. Jej działania wkrótce przypomną całemu światu o prawach Palestyńczyków i Palestynek do samostanowienia oraz zmusi Izrael do rozpoczęcia negocjacji z Organizacją Wyzwolenia Palestyny.15:45 – 18:15   *** PRZEDPREMIERA ***

NIEWIDOCZNE ŻYCIE SIÓSTR GUSMAO, reż. Karim Aïnouz, 2019, 145min., Brazylia; obsada: Fernanda Montenegro, Carol Duarte, Júlia Stockler; gatunek: dramat.

Lata 50. w Brazylii to czas, gdy kobiety są uzależnione od swoich rodziców i mężów. Siostry Gusmão chcą żyć po swojemu: Eurídice pragnie zostać pianistką, Guida marzy o szalonej, wielkiej miłości. Gdy na skutek dramatycznych wydarzeń zostają rozdzielone, nie przestają za sobą tęsknić.18:30 - 20:30
 *** FILM ZAMKNIĘCIA  ***

ZIEMIA POD NOGAMI, reż. Marie Krautzer, 2019, 108min., Austria, obsada: Valerie Pachner, Pia Hierzegger, Mavie Hörbiger, gatunek: dramat.

Niespełna trzydziestoletnia Lola odnosi sukcesy jako konsultantka biznesowa. Jest tak samo szybka, pracowita i bezwzględna w pracy, jak i w życiu osobistym. Nikomu się nie przyznała, że ma starszą siostrę Conny, ani że w jej rodzinie zdarzają się choroby psychiczne. Pod wpływem dramatycznych wydarzeń sekrety wychodzą na światło dziennie, a Conny wraca do życia siostry. Loli ziemia powoli usuwa się spod nóg.
 

LET'S START THE REVOLUTION - konkurs roztrzygnięty! 

Oto lista filmów zakwalifikowanych do konkursu na tegorocznej edycji Festiwalu Kina Kobiet Demakijaż.

Serdecznie gratulujemy wybranym twórczyniom i dziękujemy za wszystkie nadesłane zgłoszenia. Zainteresowanie konkursem przerosło nasze oczekiwania, a ze względu na ograniczenia programowe mogłyśmy wybrać tylko 14 najlepszych i najbardziej odpowiadających specyfice naszego festiwalu filmów.

Wszystkie zakwalifikowane twórczynie serdecznie zapraszamy na nasz festiwal ;)
Wkrótce więcej szczegółów.


Zobacz listę wybranych konkursowych filmów

 


Festiwal dofinansowany jest przez Wydzial Kultury Urzędu Miasta Lublin. 


Jak zawsze niezawodnie, towarzyszy nam i współpracuje  Centrum Kultury w Lublinie.