Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 33/34 (6/7/2008)

Bookmark and Share

TYBET - CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO

Magdalena Kawa (2008-08-04)

Strona 27
Więcej fotek w galerii
Reporterzy bez granic
W czasie uroczystości otwarcia XXIX Igrzysk Olimpijskich Reporterzy bez granic będą demonstrować przed chińskimi ambasadami w Londynie, Madrycie, Berlinie, Paryżu, Waszyngtonie, Brukseli, Montrealu, Rzymie i Sztokholmie. Dodatkowo Reporterzy planują także cyber-demonstrację na stronie http://www.rsfbeijing2008, gdzie internauta z każdego miejsca na świcie będzie mógł w wirtualnym świecie wejść na Stadion Olimpijski i zaprotestować przeciwko łamaniu prawa do wolności wypowiedzi (według Reporterów bez granic około 100 dziennikarzy, cyber-dysydentów, blogersów i netizentów jest obecnie w więzieniach chińskich), cenzurze, nieprzestrzeganiu praw człowieka, polityce wobec Tybetu oraz niewypełnieniu przez władze chińskie obietnic złożonych w 2001 roku w sprawie respektowania praw człowieka.

Inna przestrzeń
Fundacja Inna Przestrzeń organizuje Alternatywne Otwarcie Igrzysk Olimpijskich - Obudźmy Chiny. 8 sierpnia przed Ambasadą Chin w Warszawie od godz. 18 będą bębny - m.in. bębniarze z zespołu Papadram, teatr - Komuna Otwock, parada, w czasie której uczestnicy otrzymają tabliczki z imionami chińskich dysydentów oraz świecie, aby po zakończeniu parady wypełnić nimi koła olimpijskie na placu przed Ambasadą. Akacja potrwa do północy. Dzień wcześniej, 7 sierpnia o godz. 12:00 przedstawiciel ruchu „3fala” z Bielsko-Białej na jednym z billboardów w Warszawie wykona graffiti zapraszające na Alternatywne Otwarcie Igrzysk.

Mogilno
W przeddzień otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Mogilnie odbędzie się akcja „Free Tybet - Wielkie Pomarańczowe Otwarcie”. Będzie to cykl wydarzeń artystycznych, m.in.: teatr, malowanie sprayem szablonów, wykład o wolności umysłu, blok koncertowy. Jak podają organizatorzy akcja ma pozytywny przekaz, ponieważ jej celem nie jest bojkot Igrzysk Olimpijskich, ale ich alternatywne otwarcie.