Strona główna > Warto poczytać

Bookmark and Share

O oporniku

(2008-07-28)

Pierwsza strona pierwszego numeru Opornika (nr 0/2005).
Więcej fotek w galerii
Od końca marca 2005 r., wraz z cyklem cotygodniowych Spotkań w Trybunale Koronnym, ukazywał się „Opornik - Gazeta Obywatelska”. Do końca sierpnia 2005 r. ukazało się trzynaście numerów, ostatni poświęcony akcji wagon.lublin.pl. „Opornik”, który w nowy sposób starał się mówić o Lubelskim Lipcu, o Lecie ’80 i „Solidarności”, który w czasem bardzo prześmiewczy sposób pokazywał lata PRL-u a nawet DDR-u jednocześnie zachęcał swych czytelników do działania, podsuwał pomysły na aktywność, pokazywał różne inicjatywy i wreszcie zapraszał do współpracy.
 
Pierwsza makieta "Opornika" autorstwa Małgorzaty Rybickiej. Hand made.
Fot. Piotr Skrzypczak
Więcej fotek w galerii
Pisaliśmy o małych, udanych akcjach zapaleńców, którzy coś zmieniali w swoim otoczeniu, o ważnych dla idei społeczeństwa obywatelskiego ludziach, o lubelskim środowisku artystycznym lat ’70 i ’80 widzianym z perspektywy dzisiejszych czasów, zamieszczaliśmy fragmenty Historii Mówionej osób pamiętających lub biorących udział w ważnych wydarzeniach, prezentowaliśmy sylwetki ludzi tworzących ruch oporu w latach PRL-u jak i tych, którzy wciąż walczą w swoich krajach o prawa człowieka, na Białorusi, w Turkmenistanie, Rosji. Pisaliśmy o sprawach, które naszym zdaniem są ważne i o których należy rozmawiać.
Zobacz także

Archiwum Opornika (Warto poczytać)

Stopka (Warto poczytać)


 
Ale to nie koniec. Grubszy, bogatszy o nowe działy, z powiększonym gronem redakcyjnym „Opornik” już jako miesięcznik, zaczęły się ukazywać od października 2005 r.

Ostatni numer gazety ukazał się w czerwcu 2010 r. Czy będą kolejne? To zależy od możliwości pozyskania środków. My mamy nadzieję, że tak!
 
Więcej w dziale "Archiwum Opornika".