Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 38 (11/2008)

Bookmark and Share

PILNA AKCJA

Magdalena Kawa (2008-12-16)

Zatrzymana przez policję, 25-letnia Coquette Nsinga, została pobita, trzymana w odosobnieniu i zgwałcona. Wszystko przez to, że jest członkinią Ruchu Wyzwolenia Kongo, opozycyjnej partii politycznej w Demokratycznej Republice Konga.

To między innymi w jej obronie pisali listy uczestnicy i uczestniczki IX Międzynarodowego Maratonu Pisania Listów. W Polsce w sumie napisano prawie 79 tysięcy listów, w Lublinie ponad 2700. Maraton dobiegł końca, a na stronie Amnesty International znajdują się już kolejne Pilne Akcje w obronie osób, których prawa człowieka są łamane. Zachęcamy do pisania, nie warto czekać aż do X Maratonu.

Meksyk: Ofiara wymuszonego zaginięcia uwolniona, ale nadal w niebezpieczeństwie.

Javier Torres Cruz, który zaginął 3 grudnia, powrócił do domu po 10 dniach przetrzymywania przez porywaczy, prawdopodobnie wojskowych. Był cały posiniaczony, zwłaszcza na rękach, skarżył się też na silne bóle brzucha. Nie wie, gdzie był więziony, gdyż przez cały czas miał zawiązane oczy. Istnieje obawa, że to nie koniec prześladowań jego i jego rodziny.
Wszystko zaczęło się w sierpniu 2007 roku, gdy Javier i jego wuj zeznawali w sprawie zabójstwa obrończyni praw człowieka Digny Ochoa y Plácido w Mexico City w roku 2001. Ich zeznania obciążyły lokalnego bossa politycznego (kacyka, hiszp. cacique). 13 listopada br. o 5 rano w małej miejscowości La Morena (gmina Petatlán, stan Guerrero), w której mieszka Javier, pojawiło się 100 żołnierzy szukających jego i jego dwóch braci. Żołnierze nie zastali ich, przeszukali jednak cztery domy, wygrażając, policzkując i mierząc z broni do kobiet i dzieci. Kolejna (również nieudana) próba zatrzymania braci miała miejsce jeszcze tego samego wieczora. Tym razem do La Morena przybyła grupa około 30 uzbrojonych mężczyzn w cywilnych ubraniach. Wreszcie 3 grudnia Javier zaginął. Aż do jego powrotu 10 dni później nie było żadnych wiadomości o jego losie, poza nie potwierdzoną relacją świadka, według której Javiera zatrzymano na wojskowej blokadzie.

Javier Torres Cruz ma 28 lat i jest rolnikiem. Działa też w Organizacji Ekologicznej Gór Coyuca i Petatlán (Organización Ecologista de la Sierra de Coyuca y Petatlán).

Zalecane działania:

Prosimy o niezwłoczne wysyłanie apeli po polsku lub hiszpańsku, w których własnymi słowami:
- wyrażą Państwo zaniepokojenie porwaniem i prawdopodobnym maltretowaniem Javiera Torresa Cruza, którego porywaczami mogli być wojskowi i wezwą Państwo do przeprowadzenia w tej sprawie niezależnego i bezstronnego śledztwa oraz do postawienia osób odpowiedzialnych za te czyny przed wymiarem sprawiedliwości;
- wezwą Państwo władze do zapewnienia Javierowi Torresowi Cruzowi i jego rodzinie odpowiedniej ochrony, w zgodzie z ich życzeniami.

Adresaci Apeli:
Prokurator Generalny Republiki
Lic. Eduardo Medina-Mora Icaza
Procurador General de la República
Procuraduría General de la República, Av. Paseo de la Reforma no 211-213, Piso
Col. Cuauhtémoc, Del. Cuauhtémoc, México D.F., C.P. 06500, MÉXICO
Faks: +52 55 5346 090
Nagłówek: Señor Procurador General/Drogi Panie Prokuratorze Generalny

Gubernator Stanu Guerrero
Lic. Zeferino Torreblanca Galindo
Gobernador del Estado de Guerrero
Palacio de Gobierno, Edificio Centro, piso 2, Ciudad de los Servicios
CP 39075, Chilpancingo, Guerrero, MÉXICO
Email: gobernador@guerrero.gob.mx
Faks: +52 747 471 9956
Nagłówek: Señor Gobernador / Szanowny Panie Gubernatorze