Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 40 (13/2008)

Bookmark and Share

WATCH DOCS. 2009

Piotr Skrzypczak (2009-02-24)

Zapraszamy na siódmą edycję objazdowego festiwalu filmowego "WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie". Przez cztery dni zaprezentujemy łącznie 21 filmów poruszających problematykę łamania praw człowieka na świecie.
Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 3-6 marca 2009 roku w Sali Nowej Centrum Kultury w Lublinie.

W tym roku zobaczyć będzie można m.in. filmy poruszające problem wojny i walczących żołnierzy. Armia amerykańska pokazana z perspektywy młodych ludzi, nastolatków, którzy werbowani są do niej przez niezwykle skutecznego sierżanta Claya Usie (Werbownik). Armia izraelska przedstawiona została poprzez portrety młodych dziewczyn-żołnierek, które opowiadają o swojej służbie, stopniowo ujawniając coraz więcej traumatycznych przeżyć (Czy się uśmiechnę).
Na festiwalu pojawią się także filmy w mniej dosłowny sposób dotykające problem praw człowieka. Czerwony wyścig ukazuje nieziemskie zmagania kilkuletnich dzieci podczas zajęć gimnastycznych w chińskiej szkole sportowej. Recepta na jointy -starania chorych Amerykanów o dostęp do legalnej dawki marihuany, a Radioakcja perypetie dwóch niepełnosprawnych przyjaciół próbującymi się założyć internetowe radio.
W programie nie zapomniano także o Polsce - niezwykła, lekko fabularyzowana Ballada o prawdziwym kłamstwie Andrzeja Trzosa-Rostawieckiego, czy zmontowany z nieznanych dotąd nagrań dokument 14 dni - prowokacja bydgoska to filmy pokazujące trudną rzeczywistość PRL.