Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 44, 45 (6,7/2009)

Bookmark and Share

WITAMY W LUBLINIE

Anna Dąbrowska (2009-09-25)

Rozkaładowka nr 44/45
Więcej fotek w galerii
Już po raz drugi Stowarzyszenie Homo Faber rusza z projektem, który ma pomóc przybywającym do Lublina uczniom i studentom pierwszego roku z ogarnięciem i poznaniem miasta. W tym roku będziemy pomagali bardziej, bo z jednej strony także około tysiącowi studentów z zagranicy, a zatem w czterech językach: po polsku, angielsku, ukraińsku i białorusku. Po drugie, zrobimy więcej i jeszcze i jeszcze.
Poniżej krótki opis zaplanowanych działań.

hello.lublin.pl
to strona internetowa, którą specjalnie dla studentów przybywających do Lublina z Polski i ze świata przygotowało Stowarzyszenie Homo Faber. Strona jest kompleksową bazą informacji, które są lub będą potrzebne każdemu studentowi, który trafi do tego miasta.
Nie chcemy jednak stworzyć “suchej” informacji. Zależy nam, by strona była miejscem wymiany doświadczeń - żeby tworzyli ją również ci, do których jest adresowana.
Zbiór informacji będzie bardzo różny: począwszy od spisu restauracji wegetariańskich aż po uprawnienia, jakie w stosunku do nas ma funkcjonariusz policji.
Będzie dostępna w czterech wersjach językowych: polskim, angielskim, ukraińskim i białoruskim.


rozkład jazdy
Również w tym roku planujemy serię spacerów po mieście. Aby pokazać Lublin z różnych perspektyw, ośmielić was do poznawania go, ułatwić poruszanie się po nim, a przede wszystkim zbadać i rozwikłać „Lublin jako stan umysłu”.
Dziś przedsmak, dokąd i co chcemy pokazać. Daty spacerów dla studentów z Polski.

Spacer po instytucjach kultury, czyli gdzie, kto i co ciekawego robi w mieście. Bez prezentacji w power point’ie, kolorowych folderków i przerw kawowych. Miasto inspiracji w pigułce. Abyście wiedzieli, gdzie jest Chatka Żaka, kto pracuje w Warsztatach Kultury i co ciekawego przygotowują Rozdroża. Opowiedzą ci, co tam pracują.
Kiedy: 5 października 2009, godz. 17:00
Gdzie: startujemy pod Chatką Żaka
Czas: 2 godziny

Lublin dla początkujących, wspólne i jednocześnie indywidualne zwiedzanie miasta w czasie przeszłym. O historii i ważnych miejscach. Ze słuchawkami na uszach. Opowieść szeptana. Aby złapać kontekst.
Kiedy: 12 października 2009, godz. 17:00
Gdzie: startujemy pod lubelskim Zamkiem
Czas: 1 godzina

Lublin wielokulturowy, ten dawny, mówiący po rusku, rosyjsku, niemiecku, w jidisz, modlący się w kościołach, zborach, cerkwiach i synagogach. I ten współczesny, dopiero chcący być wielokulturowym.
Kiedy: 19 października 2009, godz. 17:00
Gdzie: startujemy pod murkiem z kwiatami na Krakowskim Przedmieściu
Czas: 2 godziny

Lublin by night, jak z lotu ptaka, z okien autobusu. Czuby, Wieniawa, Tatary, Bronowice, Felin. Dzielnie i związane z nimi ważne miejsca, których być może nigdy nie uda się wam odnaleźć, zobaczyć, poznać. Lublin przenikliwie nieznany, oszałamiająco dziki, przedziwnie poruszający.
Kiedy: 26 października 2009, godz. 17:00
Czas: 2 godziny
UWAGA: Zapisy na spacer przyjmujemy od 20 października pod adresem: ad@hf.org.pl 

*Lublin - Majdanek, podróż do/po miejscu najczęściej kojarzonym z Lublinem. Można tam nigdy nie dotrzeć. Na obrzeża miasta, na obrzeża historii, o której mówi się znów mniej. Ważne miejsce nie tylko dla tych, których interesuje historia. Ważne dla każdego.
Kiedy: 9 listopada 2009, godz. 15:30
Gdzie: startujemy pod bramą główną Muzeum na Majdanku
Czas: 1,5 godzina

*spacer do potwierdzenia


Radio Centrum we współpracy z Homo Faber przygotowuje audycję o życiu cudzoziemców w Lublinie. Do słuchania od października w każdą sobotę na 98,2 fm.
Program po angielsku!


kapownik
(od słowa „kapować” ndk IV pot. a) <<rozumieć, pojmować coś, orientować się w czymś>> b) <<podpatrywać, śledzić kogoś>>; skłaniamy się ku pierwszej definicji) jest rzeczą wielofunkcyjną: Kalendarzem, informatorem, poradnikiem. Znajdziesz tu informacje o uprawnieniach służb takich jak policja, straż miejska, służba ochrony, a także kiedy i komu należy udzielić pierwszej pomocy. Stan prawny na wrzesień 2009 roku. Przydatne linki i telefony. Ponadto wykaz świąt katolickich, prawosławnych, żydowskich, muzułmańskich i hinduskich - zupełnie nie przypadkowo, oraz zapowiedź lubelskiego FAQ-u, które w wersji rozbudowanej znajdziesz na stronie internetowej hello.lublin.pl.
W nieco zmienionej szacie graficznej, w pięknym kolorze róż dostępny w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej.Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy