Strona główna > Projekty > Zrealizowane

Bookmark and Share

Remapping Europe – remiksujemy Europę!

Anna Dąbrowska (2013-05-22)

Remapping Europe to niezwykły projekt, realizowany jednocześnie w 4 krajach: Polsce, Wielkiej Brytanii, Turcji i Hiszpanii. W każdym z nich odbywają się lokalne warsztaty, poświęcone funkcjonującym w Europie obrazom migrantów i migrantek. Uczestnikami są młodzi ludzie - zarówno ci, którzy sami mają doświadczenie migracji, jak i osoby zainteresowane tą tematyką i poszukujące odpowiedzi na pytanie o to, jak zmienia się współczesna Europa i jak coraz płynniejsze są jej granice.

W każdym kraju lokalni uczestnicy i uczestniczki biorą udział w cyklach spotkań, warsztatów i dyskusji. Narzędziem, po które sięgają, jest remiks - taki sposób opowiadania historii, w którym zderza się ze sobą powszechnie znane obrazy i opowieści, by nadawać im nowe konteksty i znaczenia.

Pod koniec czerwca Remapping Europe będzie miało swoją lubelską odsłonę. Już teraz trwa nabór chętnych uczestników!
Interesuje Cię tematyka migracji, granic, sam/a masz za sobą takie doświadczenie, chcesz podzielić się swoim doświadczeniem i wrażliwością? Zapraszamy na warsztaty REMAPPING EUROPE!

Tygodniowe warsztaty medialne, podczas których przyjrzymy się temu, jaki obraz migrantów z Ukrainy i Białorusi funkcjonuje w Polsce oraz jak oni sami postrzegają Polskę. Postawimy pytania o fizyczne i mentalne granice Europy Wschodniej. Zremiksujemy funkcjonujące w społeczeństwie obrazy i przekonania dotyczące migracji i nadamy im nowe znaczenie.
Użyjemy do tego remiksu –czyli takiego sposobu filmowego opowiadania, w którym z istniejących obrazów i materiałów audiowizualnych tworzy się nowe narracje. Uwaga – znajomość obsługi programu do montażu nie jest obowiązkowa!
Efektem warsztatów będą autorskie remiksy - realizowane samodzielnie bądź w kilkuosobowych grupach krótkometrażowe prace video.

DLA KOGO

Młodzi mieszkańcy Lublina (18-30 lat) - w szczególności tymczasowi lub stali migranci i migrantki z Białorusi, Ukrainy oraz osoby zainteresowane tematyką pogranicza narodowego.
Osoby interesujące się filmem bądź fotografią, osoby z kierunków dziennikarskich, artystycznych, a także wszyscy zainteresowani tematyką migracji, granic i tożsamości.

KIEDY

26 czerwca - 3 lipca, Lublin (uwaga, istnieje możliwość zakwaterowania dla osób spoza Lublina)
Udział w projekcie jest bezpłatny.


Szczegółowy program do pobrania TUTAJ.Projekt organizowany jest ze środków Komisji Europejskiej. Projekt realizowany jest przez międzynarodową sieć Doc Next Network. Koordynatorem sieci jest Europejska Fundacja Kultury (ECF). Polskim organizatorem jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę w partnerstwie ze stowarzyszeniem Homo Faber, przy współpracy z Akademickim Centrum Kultury "Chatka Żaka".