Strona główna > Aktualności > Archiwum > 2014

Bookmark and Share

Budżet Obywatelski i uchodźcy - wniosek przeszedł

Anna Dąbrowska (2014-08-28)

Adam Makaev, autor pomysłu.
Fot. Marta Sienkiewicz
Więcej fotek w galerii
Zawróćmy wrony z Wrońskiej!

Miło nam poinformować, że wniosek do Budżetu Obywatelskiego "Zawróćmy wrony z Wrońskiej" pozytywnie przeszedł ocenę formalną. To oznacza, że w dniach 24 września - 7 października będzie można na ten pomysł oddać głos w głosowaniu.


Przypominamy, że pomysł jest autorstwa Adama Makaeva, mieszkańca Ośrodka dla Cudzoziemców w Lublinie. Pomysł zrodził się podczas spotkań informacyjnych dotyczących Budżetu Obywatelskiego, które zorganizowało Stowarzyszenie Homo Faber w porozumieniu z Urzędem Miasta Lublin i Urzędem ds Cudzoziemców.

Przed nami przygotowanie akcji promocyjnej. 


_____________

Treść wniosku

Skrócony opis projektu
Ulica Wrońska to miejsce kojarzące się mieszkańcom Lublina ze zdegradowaną częścią miasta. Mieszczą się tu budynki socjalne, Ośrodek dla Cudzoziemców, oraz kilka bloków spółdzielczych. Obok znajduje się Szkoła Podstawowa nr 31. Często mówi się, że tu „wrony zawracają”. Jednak tak wcale być nie musi. To wbrew pozorom miejsce wydarzeń artystycznych i społecznych. Jednak infrastruktura drogowa wymaga zdecydowanej poprawy.
Projekt „Zawróćmy wrony z Wrońskiej” zakłada wyremontowanie końcowego odcinka ulicy, który nie został objęty modernizacją przeprowadzoną w 2008 r.
Na remont składa się położenie nawierzchni, poprawa chodników, ustawienie koszy na śmieci oraz zamontowanie oświetlenia. 
Na co dzień z tej drogi korzystają mieszkańcy bloków przy ulicy Wrońskiej i Rozdroże, dzieci idące do szkoły oraz mieszkańcy Ośrodka dla Cudzoziemców, jego pracownicy i wolontariusze. 
Wniosek został przygotowany przez mieszkańców Ośrodka dla Cudzoziemców w porozumieniu z mieszkańcami dzielnicy.


Szczegółowy opis projektu wraz z jego lokalizacją 
Kilka lat temu (w 2008 roku) odbył się gruntowny remont ulicy Wrońskiej. Nie został on jednak skończony. Odcinek ok. 150 metrów (kolejno numery Wrońska 5C, 5D i 5E) pozostał niewyremontowany. Obecnie za nawierzchnię służą wiele lat temu położone płyty, wymyte przez wodę. W nierównościach zbiera się woda, co podczas opadów deszczu/śniegu powoduje utrudnienia w ruchu.
Projekt „Zawróćmy wrony z Wrońskiej. Modernizacja ulicy Wrońskiej” zakłada dokończenie podjętej kilka lat temu modernizacji: położenie nowej nawierzchni (asfaltu), położenie chodnika, zamontowanie trzech latarni oraz zamontowanie progu spowalniającego.


Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu
Projekt „Zawróćmy wrony z Wrońskiej. Modernizacja ulicy Wrońskiej” odpowiada na potrzeby mieszkańców nie tylko ulicy Wrońskiej, ale i okolicznych ulic. Na co dzień z tej drogi korzystają mieszkańcy bloków przy ulicy Wrońskiej oraz Rozdroże, Majdan Tatarski, Lotniczej, Szklanej i pobocznych ulic Łęczyńskiej (rejon szkoły), dzieci idące do Szkoły Podstawowej nr 31 przy ulicy Lotniczej 1 i do gimnazjum nr 4, oraz mieszkańcy Ośrodka dla Cudzoziemców. W samym Ośrodku mieszka obecnie 140 osób.

Ulica Wrońska służy nie tylko mieszkańcom ww ulic. W związku z ulokowaniem tu Ośrodka, ulica i parking służą wolontariuszom i wolontariuszkom przyjeżdżającym do pracy do Ośrodka, prawnikom i prawniczkom pomagającym cudzoziemcom. Ośrodek jest wizytowany przez delegacje z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i Biura Rzecznika Praw Dziecka. Tym samym bezpośrednia okolica Ośrodka jest dla przyjeżdżających swego rodzaju wizytówką Lublina.

Naszym zdaniem wyremontowanie chodników, położenie nawierzchni asfaltowej oraz zainstalowanie latarni poprawi bezpieczeństwo. Ze względu na fakt, że ulica jest traktem prowadzącym do szkoły, ważne wydaje się także zbudowanie progu spowalniającego.
Remont ułatwi też poruszanie się osobom z niepełnosprawnością ruchową. Na Wrońską dwa razy dziennie przyjeżdża specjalny bus.

Położenie nawierzchni ułatwi także dojazd służbom komunalnym. Warto zwrócić uwagę, że przy obecnym stanie drogi nie jest ona odśnieżana pługiem. Zalegający śnieg znacznie utrudnia poruszanie się i dojazd.

Często przy ulicy odbywają się działania na rzecz społeczności lokalnej - m.in. Święto Ulicy organizowane przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu - remont ułatwiłby tego typu, niezwykle potrzebne ze względu na specyfikę okolicy, działania społeczne.

Ważne wydaje się nam także, aby przełamywać stereotypy dotyczące ulicy Wrońskiej. Niech nie będzie to zaniedbana, zapomniana ulica.