Strona główna > Projekty > Projekty > Demakijaż - Festiwal Kina Kobiet

Bookmark and Share

I Demakijaż - Festiwal Kina Kobiet 2016

HF (2016-09-01)

Po co defi­­niować kobie­­cość, skoro można po prostu pokazać kobiety? Grube, chude, smutne, wesołe, z maki­­jażem i bez, na szpi­l­kach i w tram­p­kach, w hidżabie i w bikini. Dokładnie takie, jakie spoty­­kacie na co dzień i takie, których nie mieli­­­ście okazji jeszcze poznać.

Orga­­ni­­zu­­jemy festiwal kina kobiet. Zoba­­czycie na nim filmy fabu­­larne i doku­­me­n­talne z całego świata, a w nich talent, siłę i dete­r­mi­­nację kobiet po obu stro­­nach kamery.

Festiwal odbę­­dzie się w dniach 21-23 października 2016 roku w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12). Centrum Kultury jest partnerem tego wydarzenia.IDEA

“Dema­­ki­­jaż” zmywa sztuczne obrazy kobiet, które widzimy w prasie, rekla­­mach, seria­­lach i filmach. To jedno­­wy­­mia­­rowy wizerunek, niepełny i daleki od rzeczy­­wi­­stości. Wystarczy, że wyjdziesz z domu na imprezę, spotkasz się z przy­­ja­­ció­ł­kami czy zjesz obiad u babci. Dostrze­­żesz wtedy o wiele bogatszy i bardziej zróż­ni­­co­­wany obraz kobie­­cości. To jeszcze nie wszystko! Co z kobie­­tami, które żyją w innych częściach świata, mają różne doświa­d­czenia, świa­­to­­po­­glądy czy wyznania? Będzie świetnie zoba­­czyć tę różno­­ro­d­ność w kinie.
PROGRAM

PIĄTEK 21 października

17:30 FILM OTWARCIA - „WE ARE THE BEST”
reż. Lukas Moodysson, Dania/Szwecja 2013, 106 min. / sala kinowa

Sztokholm, 1982 rok. Bobo, Klara i Hedvig to zbuntowane 13-latki, które włóczą się po mieście i uważają, że ćwiczenia na wuefie to nuda. Są jednocześnie odważne, silne i bezkompromisowe, ale też niepewne siebie, dziwne i delikatne. Kiedy mama jednej z nich wychodzi do pubu, odgrzewają sobie paluszki rybne w tosterze, stawiają irokezy i piszą piosenki. Zakładają zespół punkowy, mimo że nie potrafią grać na żadnym instrumencie, a wszyscy twierdzą, że punk is dead.

Chciałem zrobić film pokazujący, że – mimo przesłanek sugerujących inaczej – warto jest żyć. Wspaniale jest mieć przyjaciela, grać na instrumencie muzycznym, nawet jeśli nie zna się reguł, wspaniale jest rozpalić ognisko przy starym pomniku, mieć najbardziej męczących rodziców na świecie, wspaniale jest zwymiotować na czyjeś płyty, być wyśmianym i wygwizdanym. Wspaniale jest być najlepszym – mówi Lukas Moodysson, reżyser filmu.


19:45 FILM „DZIEWCZYNY INNE NIŻ WSZYSTKIE”
reż. Essa Illi, Finlandia 2015, 90 min. / sala kinowa

Jessica, Aino, Taru i Jenny stoją u progu dojrzałości. Przyjaźnią się, ale każda zmaga się z własnymi problemami. Aby nie poddać się rozpaczy, każda z nich musi odnaleźć w sobie siłę. Prowadzą prowokacyjny video-pamiętnik, w którym przedstawiają swoje problemy i radości. Fabuła filmu oparta jest na autentycznych wydarzeniach.
„Fiński film to dawka optymizmu, bezpretensjonalnego humoru i wiary w kobiecą solidarność i intuicję. Podglądanie nastolatek u progu dorosłości jest jak pocztówka z czasów, gdy każdy miał rację nawet wtedy kiedy błądził. Po seansie będziecie chcieli krzyczeć: girl power! Z przekonaniem.” Anna Serdiukow, ELLE


21:30 DEBATA „KOBIETY W MUZYCE”
Piwnice CK

Niezobowiązująca atmosfera, klimatyczne piwnice Centrum Kultury i wieczorne spotkanie z młodymi twórczyniami i organizatorkami dziewczęcych Rock Campów w Polsce na zakończenie pierwszego dnia Demakijażu.


23:00 KONCERT LIFE SCARS
Piwnice CK

LIFE SCARS Powstało na początku roku 2008. Od początku był to projekt zainspirowany sentymentem do starych punkowych kapel, w których ważniejsza od umiejętności była chęć grania panka, przekazania swoich myśli i wspólnego spędzania czasu. Z czasem w prostej pankowej muzyce pojawiły się krastowe motywy. Projekt od początku tworzą trzy dziewczyny i „brodata perkusistka”. UP THE GARAGE PUNX!SOBOTA 22 października

16:00 FILM „SIOSTRY Z DŻUNGLI”
reż. Chloe Ruthven, Indie/Wielka Brytania 2015, 76 min. / sala kinowa

Chloe Ruthven zarzuca swojej siostrze, Orlandzie, że jest sługuską korporacyjnego kapitalizmu. Z kolei Orlanda nazywa Chloe kanapową zachodnią lewaczką. Orlanda od lat mieszka w Indiach i zajmuje się werbowaniem młodych dziewczyn z biednych wiejskich rodzin do pracy w fabrykach szyjących ubrania dla potentatów odzieżowych, takich chociażby jak Gap. Zaprasza siostrę, by ta przyjechała do Indii i na własne oczy przekonała się, jak wygląda prawda. Tak zaczyna się film, który śledzi losy dwóch dziewczyn z głębokiej prowincji, Bhanu i Bhuntu, zatrudnionych przez Orlandę. Rzucone ponad 1500 kilometrów od rodzinnej wioski są oszołomione życiem wielkiego miasta. Niewiele go jednak mogą zaznać, gdyż w internacie, gdzie zostały zakwaterowane, panują bardzo restrykcyjne zasady.
Dokument Chloe Ruthven pokazuje, że proste prawdy, łatwe oskarżenia, szlachetne hasła i wygodne uogólnienia nijak się mają do rzeczywistości, która nasuwa zdecydowanie więcej pytań, niż daje odpowiedzi.


17:30 FILM „MARZENIA”
reż. Renārs Vimba, Łotwa 2016, 106 min. / sala kinowa

Pustka, opuszczone okolice, ścieżka pełna rozmiękłego, maślanego błota. W biednym, drewnianym domku mieszka 17-letnia Raya i jej młodszy brat, Robis. Nikt nie może się dowiedzieć, że ich babcia zmarła. By nie trafić do sierocińca, na różne sposoby usiłują ukryć prawdę. 
Nie chcąc stracić domu i sadu, wielkiego marzenia ich ojca, Raya próbuje skontaktować się matką, która od lat mieszka w Anglii i nie daje znaku życia. Rezolutna dziewczyna postanawia nawet wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą jest wyjazd do Londynu. Między nią a nauczycielem angielskiego rodzi się więź. Raya jest dumna, zaradna. Nauczyła się polegać na sobie i bez kompromisów iść własną drogą. Ale to czasem boli.


19:30 DEBATA „CZARNY PR FEMINIZMU”
Piwnice CK
O ruchach kobiecych, niechęci do słowa „feminizm” i o tym czy i dlaczego wciąż go potrzebujemy, porozmawiamy z kobietami feministkami i kobietami, które feministkami być nie chcą.
Gościć będziemy Joanna Piotrowska z Fundacja Feminoteka, Agnieszka Krawiec z Radia Lublin i TVP Lublin, oraz Grzegorz Tereszkiewicz z Kongresu Kobiet.


21:00 FILM „MANDARYNKA”
reż. Sean Baker, USA 2015, 88 min. / sala kinowa

Transseksualna prostytutka Sin-Dee wychodzi z aresztu i dowiaduje się od swojej najlepszej przyjaciółki, że jej chłopak ją zdradził, w dodatku z biologiczną kobietą. Wściekła, ale cały czas na wysokich szpilkach, dumnie przemierza zakazane ulice Los Angeles aby go odnaleźć i zawalczyć o swój związek. Jest Wigilia Bożego Narodzenia.
„Mandarynka” to intensywny, słodko-gorzki film o dumnych i silnych dziewczynach, które zawsze trzymają się razem i pomimo swojej sytuacji życiowej nigdy nie tracą poczucia humoru. To daleka od tradycyjnej, ale równie poruszająca opowieść wigilijna o prawdziwej przyjaźni i poszukiwaniu miłości.


22:30 KONCERT SIKSA
to intrygujące połączenie sztuki krytycznej, literatury współczesnej i punkowej energii. Powstały w połowie 2014 roku duet podczas tego co nazwiesz "występem" czy "koncertem", zniszczy wszystko co rozumiesz przez te ograniczone słowa. Tak naprawdę SIKSA to tylko wokal i bas. Albo AŻ wokal i bas. Ograniczone instrumentarium kontrastuje z NADekspresją wokalistki, elementami monodramu, kontrowersyjną narracją i ekstrawaganckimi kostiumami. Naszpikowane mową potoczną teksty Alex Dudczak poruszają niewygodne kwestie feministyczne, polityczne i społeczne, ale pełne są również zaskakującego humoru czy pretensjonalnych odniesień do popkultury i codzienności. SIKSA hasa zarówno po imprezach punkowych jak i po galeriach sztuki współczesnej, imprezach literackich czy teatralnych. Nie boi się grać w klubach, w plenerze, na skłotach czy prywatnych mieszkaniach.


23:00 AFTER PARTY „DIRTY PRETTY SONGS”
Piwnice CK
indie/pop/electro/new rave/cold wave/rest

DIRTY PRETTY SONGS czyli tusz spływający po policzkach, zadeptane na śmierć tenisówki, gorące cytrynowe oddechy na karkach, fruwające apaszki, zgubione t-shirty zanurzone w muzycznym dipie, z którego DJ wyławia trzepoczące i lśniące numery, rzucając je żywcem na pożarcie tancerzom, którym nigdy dość.
Baty, pod którymi parkiety uginały się zarówno pięć lat temu, jak i te najbardziej świeżo cięte wymierzane będą równo i bez litości, a i tak poprosicie o jeszcze.NIEDZIELA 23 października

11.00 FILM  "MUSTANG"
reż. Deniz Gamze Ergüven, Francja/Niemcy/Turcja/Katar, 97 min. / sala kinowa

Projekcja, która do tej pory była niespodzianką na festiwalu. Dramat psychologiczny o pięciu nastoletnich siostrach buntujących się przeciwko konserwatywno-patriarchalnej tradycji rodzinnej. Gorzki portret dewocji, nietolerancji, podwójnych standardów, zacofania panującego na tureckiej prowincji, ale nie tylko tam. Wymowa filmu jest uniwersalna, humanistyczna, wyrażająca tęsknotę za swobodą i niezależnością właściwie w każdej kulturze. Za skandal zostają uznane niewinne zabawy klasowe nad morzem po zakończeniu roku szkolnego.

Źródło: Polityka, 20.10.2016, http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/film/1656330,1,recenzja-filmu-mustang-rez-deniz-gamze-ergven.read.

Pokaz z audiodeskrypcją (dostępny dla osób niewidomych).

13:30 FILM „MAMA ILLEGAL”
reż. Ed Moschitz, Austria/Mołdawia 2011, 94 min. / sala kinowa

Przejmujący film Moschitza przedstawia historie trzech mołdawskich kobiet, pracujących „na czarno” w Austrii i Włoszech. Każda z nich pozostawiła w rodzinnym kraju dzieci, wszystkie nieustannie łudzą rodziny i same siebie iluzją powrotu. Jeszcze tylko jeden, ostatni wysiłek – trzeba w końcu skończyć budowany od lat dom – i dzieci wreszcie będą mogły nacieszyć się długo nie widzianą mamą. Ale to tylko mrzonka. Przebywając od lat poza ojczyzną, kobiety powoli tracą kontakt  z postkomunistyczną rzeczywistością Mołdawii (co niekiedy pociąga za sobą tragiczne skutki). Przyzwyczajone do niedostępnego reszcie rodziny poziomu życia, powoli stają się obce najbliższym. Z drugiej strony, na Zachodzie, jako nielegalne migrantki pozostają obywatelkami pośledniej kategorii; pracują za grosze w ciągłym strachu przed deportacją i nie mają szans na integrację. Ten znakomicie poprowadzony, choć momentami kontrowersyjny dokument obnaża wszystkie pułapki zarobkowej migracji, ale uświadamia nam jednocześnie, jak bardzo sytuacja samych kobiet i ich rodzin zależy od legalnego statusu w miejscu pracy – lub jego braku. Tyle że najczęściej, kiedy już po wielu latach udaje się go jakimś cudem zdobyć, jest już za późno na odbudowę rodziny.


15:30 DEBATA „KOBIETY KRĘCĄ”
Piwnice CK
Czy płeć ma znaczenie w zawodzie reżyserki? Jak sobie radzą kobiety stojące za kamerą i dlaczego stanowią mniejszość w swojej branży? Rozmowa z młodymi polskimi reżyserkami


17.00 FILM/SPOTKANIE AUTORSKIE „SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET”
reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski, Polska 2014, 113 min. / sala kinowa

Pełnometrażowy film dokumentalny Solidarność według kobiet opowiada historię kilkunastu odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu, jest postać współreżyserki i narratorki - Marty Dzido. Urodzona w 1981 roku symboliczna córka Solidarności próbuje odzyskać dla kobiet miejsce w narracji historycznej. 
Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórczyniami filmu.


20:00 FILM „MOJA MATKA”
reż. Nanni Moretti, Francja/Niemcy/Włochy 2015,107 min. / sala kinowa

Komediodramat Nanniego Morettiego, twórcy „Habemus Papam” oraz nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes filmu „Pokój syna”. Pokazana w Konkursie Głównym zeszłorocznego festiwalu w Cannes współczesna opowieść o dojrzałej kobiecie, która pod wpływem życiowych zawirowań odkrywa, co jest dla niej najważniejsze.
Margherita (Margherita Buy) jest uznaną reżyserką filmową. Praca na planie jej najnowszej, skomplikowanej produkcji, nie przebiega zbyt gładko. Wszystko dodatkowo utrudnia amerykański gwiazdor (John Turturro) w epizodycznej roli, który ledwo sobie radzi z włoskimi dialogami, czym doprowadza filmową ekipę do pasji. Równocześnie Margherita musi sprostać wyzwaniom codzienności: problemom z dorastającą córką, chorobie matki i rozstaniu z wieloletnim partnerem, odtwarzającym w jej filmie główną rolę. Jak w tym wszystkim wytrwać i nie zwariować? Jak odnaleźć sens, wewnętrzną siłę i radość?
Nanni Moretti opowiada o zmaganiach Margherity w uniwersalny, pełen humoru i czułości sposób, odwołując się do wątków z własnego życia.


22:00 FILM ZAMKNIĘCIA „OPTYMISTKI”
reż. Gunhild Magnor, Norwegia 2013, 80 min. / sala kinowa

„Optymistki" to niezwykła drużyna siatkarska! 
W jej skład wchodzą panie w wieku od 66 do 98 lat. Pomimo odbywanych co tydzień treningów, od trzydziestu lat nie zagrały żadnego meczu. Teraz to jest jednak ich cel! Dopracowują ostateczną strategię meczową składającą się ze śmiechu, poczucia jedności i wyszydełkowanych kwiatów. Lecz kto będzie ich przeciwnikiem? Plotka niesie, że czeka ich drużyna szwedzkich przystojniaków! Towarzyszymy paniom zarówno na boisku, jak i poza nim, podczas bardzo poważnych, a zarazem przekomicznych przygotowań zawierających dosłownie wszystko: od intensywnych treningów, do szydełkowania w ramach „team buildingu” - wprost do wielkiego finału. 
Wielu z nas boi się starości. Współczesnym wzorem ideału jest młodość. Te grające w siatkę kobiety mogą zmienić nasze wyobrażenia i pozwolą zdać nam sobie sprawę, że tylko ci, którzy potrafią cieszyć się życiem na stare lata, są szczęściarzami.


Wstęp na wszystkie filmy i wydarzenia jest wolny. Bezpłatne wejściówki na filmy będzie można odebrać w kasie CK od 5 października oraz przed konkretnymi seansami.

Budynek Centrum Kultury jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Szczegółówe pytania dotyczące dostępności można kierowac na adres: jolanta.prochowicz@hf.org.pl

Wszystkie filmy dostępne z napisami polskimi i angielskimi. Pokaz filmu "Mustang" w niedzielę o 11.00 (dostępny dla osób niewidomych).

Podczas wszystkich debat dostępne będzie tłumaczenie na język angielski, a w dniach 22-23 pażdziernika również tłumaczenie na język migowy.PartnerzyMatronaty:
Fundacja Feminoteka
Fundacja im. Heinricha BöllaPATRONAT:
Radio Centrum