Strona główna > Projekty > Zrealizowane

Bookmark and Share

Homo Faber w Przemyślu

Anna Dąbrowska (2018-08-21)

W dniach 31 sierpnia - 2 września Homo Faber będzie gościł w przemyskim oddziale Związku Ukraińców w Polsce.

Z wizytą nie jedziemy sami - zabieramy naszych przyjaciół i przyjaciółki, od lat wspierające organizację. Chcemy poznać działaczy/czki i aktywistów/tki Związku Ukraińców w Polsce, Inicjatywę Wspólnie na 100, wspólnie popracować w ramach generatora pomysłów, poispirować wzajemnie czerpiąc z dobrej aury Narodnego Domu w Przemyślu. 


IDEA

Zaczęliśmy podróżować w 2005 roku – w ramach wspólnego projektu z Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN” odbyliśmy miesięczną podróż po Polsce wagonem kolejowym. Tamta podróż, 25 lat po powstaniu „Solidarności” miała w sobie etos wielkich wypraw. Dla nas, poza mierzeniem się z legendą, była próbą zdefiniowania działań obywatelskich tu i teraz.
Kolejne odbywaliśmy już bliżej Lublina, bliżej miejsca, w którym pracujemy i które zmieniamy. Wiodły nas one przez polsko-żydowskie historie – wędrowaliśmy po Lubelszczyźnie starym autobusem, a potem rowerami zbierając relacje, dokumentując pamięć po wielokulturowości ale i pamięć po Zagładzie. W 2010 roku po raz pierwszy pojechaliśmy słuchać historii polsko-ukraińskich. I przez trzy kolejne lata wzdłuż Bugu odkrywaliśmy na nowo czas między 1938 a 1947 rokiem.

Gdzie teraz?
Od blisko dwóch lat współpracujemy z przemyskim oddziałem Związku Ukraińców w Polsce. Dużo przez te dwa lata się nauczyliśmy, nie tylko o współczesnym życiu mniejszości, ale też o współczesnej Polsce, o kondycji społecznej, otwartości i gotowości do dialogu. Powiązaliśmy przyjaźnie.
Narodnyj Dim wciąż inspiruje. Dlatego chcemy przez trzy dni w nim popracować. Zabieramy ze sobą zespół Homo Faber oraz naszych przyjaciół i przyjaciółki, od lat wspierające organizację. Mamy nadzieję że ta wizyta wznieci dużo dobrej energii, a jej efektem będą nowe pomysły na działania.Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy