Strona główna > Warto poczytać > Teksty

Bookmark and Share

Polacy Ukraińcy. Mity, plotki i fake news'y

Anna Dąbrowska (2019-02-25)

Jest taka rumuńska opowieść, którą opowiedział mi mój przyjaciel (z mniejszości ukraińskiej). W tej opowieści Rumun znajduje swojego sąsiada, także Rumuna podczas gdy ten ostrzy nóż na podwórku. Pyta więc:
- A na co ten nóż?
- Na Węgrów!
- Na Węgrów?! Dlaczego?!
- Bo oni zabili naszego księcia!
- Księcia? Przecież to było w XIV wieku!
- Ale ja się o tym dowiedziałem wczoraj.


Jakże znajomo to brzmi! Gdy przyjrzymy się ostatnim polsko-ukraińskim dialogom widzimy głównie zaostrzone noże. Polscy patrioci właśnie „dowiedzieli się” o Wołyniu a ukraińscy o polskich panach-kolonizatorach. Z zasłyszanych zlepków budują fantazyjne narracje mające niewiele wspólnego z prawdą historyczną czy społeczną. Brak wiedzy nie szkodzi. Ale też niczego nie wnosi. Niczego poza nienawiścią.
Tymczasem Ukraińcy nie przestaną być sąsiadami Polaków, a Polacy Ukraińców. Nie znikniemy z ich historii ani oni z naszych ulic. Może czas więc nadszedł czas, aby odłożyć noże…? I spróbować się wzajemnie poznać?

Nie ma nic bardziej niebezpiecznego, niż dwie grupy ludzi żyjące na jednej ulicy w jednym mieście, które wiedzą o sobie tylko tyle, co zasłyszeli, albo ktoś im opowiedział, posługujące się stereotypami, plotkami i mitami, w których trudno doszukiwać się prawdy.

W Homo Faber jesteśmy praktykami. W swojej pracy szukamy rozwiązań. Jak zawalczyć ze stereotypami i mitami? Zdemaskować je! — pokazać, skąd się wzięły i dlaczego są krzywdzące.

Mity, które znajdziecie w tej książce, zbieraliśmy, formułowaliśmy i konsultowaliśmy przez kilka miesięcy, aby dosięgnąć ich istoty. A potem daliśmy na warsztat ludziom, którzy na danym temacie najlepiej się znają.
Oto 15 mitów najczęściej powielanych w głowach, rozmowach i sporach. Wszystko w polsko-ukraińskim tłumaczeniu, żebyśmy zaczęli mówić wspólnym językiem pojęć. Jako przyczynek do dialogu.


A teraz drodzy Polacy/ki i Ukraińcy/ki, chowamy ostre przedmioty (i słowa) i czytamy!

Anna Dąbrowska
*Teksty publikujemy w częstotliwości jeden artykuł tygodniowo począwszy od 27 lutego 2019. Kolejne co środę!

mity Polaków o Ukraińcach
 1. Ukraina to nie państwo, a część Rosji / Україна – це не держава, це – частина Росії
 2. W Ukrainie mówi się po rosyjsku / Чому в Україні люди говорять також і російською
 3. W Polsce mieszka milion uchodźców z Ukrainy / У Польщі живе мільйон біженців з України
 4. Ukraińcy zabierają Polakom pracę i utrzymują niskie stawni za roboczogodzinę / Українці забирають у поляків роботу і утримують низькі ставки за робочу годину
 5. Ukrainki pracują w Polsce w seks-biznesie / Українки в Польщі працюють у секс-бізнесі
 6. Ukraińcy to nazistowscy kolaboranci, antypolscy nacjonaliści / Українці – це нацистські колабораціоністи, антипольські націоналісти
 7. Stefan Bandera to jedyny bohater narodowy Ukraińców / Степан Бандера – це єдиний національний герой українців
 8. UPA to jedynie zbrodnia na Polakach na Wołyniu. UPA to jedynie walka z sowietami o niepodległą Ukrainę /
  УПА – це лише злочин, здійснений серед поляках на Волині. УПА – це лише боротьба з совітами за незалежну Українуmity Ukraińców o Polakach
 1. Стереотип польського пана / Polskie pany, lachy
 2. Поляки трактують українців як гірших, ніби вони приїжджають з кращого світу / Polacy traktują Ukraińców jak gorszych, jakby prezyjeżdżali do lepszego świata
 3. Польща – це успішна країна, безпечна, може бути прикладом для України / Polska jest krajem sukcesu, bezpiecznym i może być przykładem dla Ukrainy
 4. Польща – це не закордон / Polska to nie zagranica
 5. теперішні мігранти – це перші українці у Польщі / Migranci są pierwszymi Ukraińcami w Polsce
 6. Поляки – нетолерантні / Polacy są nietolerancyjni
 7. Поляки приїжджають в Україну, аби розважитись / Polacy przyjeżdżają na Ukrainę żeby się zabawić

dodatki
Publikacja powstała w ramach projektu „Polacy Ukraińcy. Witamy w Lublinie” współfinansowanego przez Urząd Miasta Lublin, Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów. Druk dofinansowany przez Fundusz Obywatelski.


Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
~olena - 2019-05-18
Dziękuję