Strona główna > Projekty > Projekty

Bookmark and Share

Granica 2021

HF (2021-08-25)

Informacje o tym co robimy i w jaki sposób staramy się pomagać uchodźcom/czyniom na granicy z Bialorusią.

Grupa osób z Demokratycznej Republiki Konga i Kamerunu znaleziona przez nas w lesie.
Fot. Piotr Skrzypczak
Więcej fotek w galerii

Wraz z kilkunastoma organizacjami tworzymy GRUPĘ GRANICA, nieformalną sieć, w ramach której prowadzimy kilka rodziajów działań:
  • pomoc humanitarną
  • pomoc prawną
  • monitoring
  • działania infromacyjne

Osobiście (jako ludzie z HF) pojawiliśmy się przy granicy 26.08 i jestesmy tam z krótkimi przerwami do dzisiaj.


DZIAŁANIA HUMANITARNE

Spotkanym w lesie uchodźcom i uchodżczyniom udzielamy pełnego wsparcia humanitarnego  - dostaraczamy jedzenie, picie, ciepłe ubrania (w tym buty, kurtki, śpiwory - wszystko pochodzi ze zbiórek publicznych).

DZIAŁANIA PRAWNE

Wspiarcie prawne obejmuje zarówno pomoc osobom na granicy (pełnomocnitwa, wsparcie w procedurze, etc.) oraz osobom w otwartych i zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców.

W naszych działaniach wspierają nas aktywistki i aktywiści, których szkolimy i zapraszamy do współpracy wolontariackiej oraz mieszkanki i miszkańcy zarówno strefy stanu wyjąkowego jak i miejscowości znajdujących się tuż przy strefie.


DZIAŁANIA EDUKACYJNE

Staramy się docierać z informacjami do władz, polityków, przedstawicieli organizacji międzynarodowych, mediów, by przekazywać najświeższe, konkretne dane dotyczące łamania praw człowieka przez polskie państwo na granicy.

Rozmawiamy z ludźmi - lokalnymi mieszkańcami strefy przygranicznej. Informujemy, że pomaganie lest legalne, nawet jeśli osoba nie ma udokumentowanego statusu pobytowego.

Od 23 sierpnia do połowy października wolontariuszki skupione wokół Grupy Granica pracując na pograniczu, odwiedziły 100 miejscowości. Ponad 1000 razy podejmowały rozmowy z lokalnymi mieszkańcami na temat kryzysu uchodźczego na polsko-białoruskiej granicy, odpowiedział na tysiące pytań - od tych o procedurę uchodźczą aż po te związane z pomocą.

Działania miały charakter door-to-door i zostały sfinansowane z Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.


Akcje infromacyjną kontynuujemy w postaci spotkań z mieszkańcami w domach kultury, świetlicach, remizach.Nasze działania zawsze mieszczą się w granicach prawa, nawet jeśli z tym prawem się nie zgadzamy. Nie przebywamy w strefie zakazanej.FAQ czyli najczęściej zadawane pytania

1. Dlaczego mamy pomagać uchodźcom, skoro wiemy, że oni chcą dostać się do Niemiec?
Nie mamy żadnych dowodów, że wszystkie osoby, które próbują przekroczyć granicę chcą dostać się do Niemiec. Spotkane przez nas osobiście osoby chciały zostać w Polsce. Nie zależało im na dotarciu do żadnego konkretnego państwa, a jedynie na odrobinie bezpieczeństwa, gdyż uciekali z kraju w którym pracuje wojna domowa.
Z kim współpracujemy?
Działania na granicy prowadzimy wspólnie z innymi organizacjami od lat wspierającymi migrantow/tki, uchodźców/czynie. Wspólnie tworzymy tzw. Konsorcjum, w którego skład wchodzą:
Amnesty International Polska
Fundacja Nasz Wybór
Fundacja Polska Gościnność i grupa nieformalna Chlebem i Solą
Fundacja Polskie Forum Migracyjne
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Migrant Info Point
Stowarzyszenie Homo Faber
Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
Stowarzyszenie NOMADA

Wspolpracujemy także z wieloma innymi cudownymi osobami i organjzacjami.
Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy