Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 28 (1/2008)

Bookmark and Share

KONKRETNIE - DZIAŁANIA

(2008-04-07)

KUP PAN CEGŁĘ OD AMNESTY

Od dnia 4 grudnia br. na mocy decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nr 149/2007 rozpoczynamy zbiórkę publiczną. To jeszcze jedna możliwość, aby pomoc tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Zapraszamy Was dziś do wspólnego zrobienia czegoś wielkiego i ważnego. Każdy może to zrobić kupując „ Cegłę” - oryginalną kartę pocztową Amnesty International.

Cegła za 5 zł. To wysłanie 2 listów do władz krajów łamiących prawa człowieka. To dwa gesty przyjaźni wobec ludzi, którzy są prześladowani, torturowani lub więzieni bez przedstawienia im zarzutów i bez prawa do rzetelnego procesu i uczciwego wyroku. To impuls, który wielu utrzymuje przy życiu.
Cegła za 15 zł. To koszt wydruku 300 informacji o najpilniejszych działaniach i aktualnych akcjach. To szansa dla 300 osób na dowiedzenie się o Amnesty i włączenie się w pracę Stowarzyszania. 300 osób to armia ludzi, którzy angażując się, mogą zmusić reżimy do odpowiedzialności.

JAK TO ZROBIĆ:
- Przyjść do biura na Piękną 66a/2 w Warszawie i kupić cegłę. Dodatkowym profitem jest możliwość poznania ekipy Amnesty :)
- Wpłacić na konto 51 1090 1883 0000 0001 0777 5769 kwoty 5zl, 15zł, 30 zł lub wielokrotności z dopiskiem ZBIÓRKA i jaka cegła ( np 3x5zł lub 1x 15zł). Zostawić swoje DOKŁADNE dane adresowe, a my prześlemy cegłę .

CO ZROBIĆ Z CEGŁĄ:
- Napisać krótką petycję i wysłać do władz kraju łamiącego prawa człowieka;
- Odesłać do nas wraz z danymi kontaktowymi ( adres, mail, telefon) , a będziesz od nas otrzymywać aktualne informacje o więźniach sumienia, w sprawie których piszemy, web-akcjach i prowadzonych kampaniach;
- Wysłać do rodziny i znajomych.PILNA AKCJA

30 stycznia 2008

Adriana Sarmiento Enriquez (k), 15 lat

Zaginięcie dziewczyny z Juarez

18 stycznia br. w meksykańskim Juarez zaginęła piętnastoletnia Adriana Sarmiento Enriquez. Podejrzewa się, że została uprowadzona, a jej życiu grozi duże ryzyko. W mieście Juarez od ponad piętnastu lat systematycznie giną kobiety. Ofiary porwań liczy się już w setkach.
Adriana Sarmiento Enriquez ostatni raz widziana była przez swoich przyjaciół o godzinie 18 wieczorem, gdy poszła na autobus po zakończonych lekcjach w szkole. Zaraz po zgłoszeniu zaginięcia przez jej rodziców organizacje kobiece, rodzina, znajomi rozpoczęli poszu-kiwania. 27 stycznia szkolni przyjaciele Adriany zorganizowali manifestację domagając się zwiększenia działań mających na celu odnalezienie dziewczyny.
Według doniesień niezależnych organizacji, w mieście Juarez w tym roku zginęły już cztery kobiety. 2 stycznia dwudziestoletnia Johana Radilla Sánchez została seksualnie wykorzystana, a później zamor-dowana w domu swoich krewnych. 18 stycznia Maria Guadalupe Esparza Zavala zmarła pchnięta w serce przez swojego partnera. 2 dni później dziesięcioletnia Mirna Yeremia Munoz Ledo Marin została wykorzystana seksualnie, zasztyletowana na śmierć i znaleziona w swoim domu,. 21 stycznia, trzydziestojednoletnia Ericka Sonora Trejo, która była w ósmym miesiącu ciąży, zginęła w swojej łazience, bita aż do nieprzytomności.
29 stycznia Narodowa Komisja ds. Praw Człowieka opublikowała raport dotyczący działań podejmowanych przez służby w celu wyjaśnienia i zapobiegania kolejnym morderstwom kobiet w Juarez. Autorzy raportu stwierdzają, że żadna z instytucji rządowej nie podjęła wystarczających środków, aby możliwe było skuteczne zapobieganie temu procederowi.

Wyślijcie listy jak najszybciej to możliwe w języku angielskim lub waszym ojczystym:
- wyrażając zaniepokojenie bezpieczeństwem uprowadzonej Adriany Sarmiento Enriquez, która po raz ostatni widziana była 18 stycznia;
- wzywając władze do natychmiastowego rozpoczęcia efektywnych działań w sprawie zaginionej w celu zidentyfikowania miejsca jej pobytu;
- natychmiastowego wszczęcia śledztwa, opierającego się na pełnej współpracy wszystkich władz i instytucji federalnych, w sprawie wszystkich kobiet, które zostały uprowadzone bądź zamordowane;
- wzywając autorytety do skutecznego zapobiegania kolejnym uprowadzeniom, aktom przemocy i innym przestępstwom wobec kobiet.

Apele wysyłaj do:

Gubernator stanu Chihuahua
Lic. José Reyes Baeza Terrazas
Gobernador del Estado de Chihuahua
Palacio de Gobierno, piso 1, C. Aldama #901, Col. Centro
Chihuahua, Estado de Chihuahua, C.P. 31000, MEXICO
Fax: +52 614 4293300 ext. 11066
Email: oacosta@chihuahua.gob.mx (sekretariat)

Zwrot grzecznościowy: Dear Governor/Señor Gobernador

Prokurator Chihuahua
Patricia González Rodríguez
Procuradora del Estado de Chihuahua, Procuraduría General de Justicia del
Estado
Vicente Guerrero 616, Col. Centro, Chihuahua 31000, Estado de Chihuahua, MEXICO
Fax: +52 614 415 0314
Email: pagonzale@buzon.chihuahua.mx

Zwrot grzecznościowy: Dear Public Prosecutor/ Señora Procuradora General

Minister Spraw Wewnętrznych
Lic. Juan Camilo Mouriño Terrazo
Secretaría de Gobernación
Bucareli 99, 1er. piso,
Col. Juárez, Del. Cuauhtémoc
México D.F., C.P.06600
MEXICO
Fax: (+52 55) 5093 3414
Email: secretario@segob.gob.mx

Zwrot grzecznościowy: Señor Secretario / Dear Minister

W przypadku wysyłania apeli po 13 marca 2008 r., prosimy o kontakt z Sekretariatem Międzynarodowym lub Zespołem Pilnych Akcji.GREENPEACE

Koszty globalnego ocieplenia poniesiemy wszyscy - wezwij rząd, by nas przed tym chronił - petycja GREENPEACE
Polska ma już nowy rząd. Jednym z jego pierwszych zadań będzie przyjęcie Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku. To strategiczny dokument, który zdecyduje o tym, czy Polska nadal będzie należeć do największych producentów dwutlenku węgla na świecie (obecnie jest w pierwszej 20-tce), a zarazem do największych marnotrawców energii, czy też dołączy do grona państw, które starają się przeciwdziałać zmianom klimatu poprzez prowadzenie mądrej polityki energetycznej.
Nie możemy pozwolić, by Polska była hamulcowym Europy i nadal lekceważyła zagrożenia związane ze zmianami klimatu, które dotkną nas wszystkich.
Dlatego zbieramy podpisy pod petycją, którą wyślemy do nowego rządu. Domagamy się w niej racjonalnych i odpowiedzialnych decyzji dotyczących produkcji i wykorzystania energii w Polsce.

Petycję można podpisać na stronie: www.greenpeace.org/poland/dzia-aj-teraz/koszty-globalnego-ociepleniaWWW.MAMMARZENIE.ORG

Najpierw był chłopiec, który chciał zostać policjantem.
29 kwietnia 1980 roku Chris patrolowym helikopterem przyleciał do Departamentu Bezpieczeństwa Drogowego i został uroczyście zaprzysiężony jako pierwszy i jedyny w historii stanu Arizona Honorowy Policjant Wydziału Drogowego. W policyjnej czapce, z własnym identyfikatorem i honorowym dyplomem uśmiechnięty od ucha do ucha odwrócił się do swoich kolegów - oficerów i przedstawił się: „Cześć. To ja oficer Chris Greicius ”. 1 maja kawalkada wozów patrolowych i motocykli zajechała pod dom młodego oficera i wręczyła mu nowy mundur oraz hełm. Chris pojawił się zaspany w drzwiach domu i przywitał z kolegami - oficerami, którzy ukradkiem ocierali łzy. Chłopiec z przerażeniem złapał się za serce, gdzie powinien wisieć jego policyjny identyfikator. Zguba odnalazła się w sypialni. Krzysio musiał jeszcze zaliczyć test z jazdy na motorze. Kiedy jednak jeden z oficerów chciał go zabrać na przejażdżkę, z pełną powagą oświadczył on, że nie ma zamiaru jechać na czymś, co nie posiada drzwi. Para skrzydełek - symbol członka eskadry motocyklowej wykonana przez miejscowego jubilera zawisła w dwa dni później w oknie szpitalika św. Józefa, gdzie chłopiec umierał w stanie śpiączki. 3 maja białaczka zabrała jego życie. Ponieważ w dniu śmierci był on oficjalnie członkiem policyjnej wspólnoty, pogrzeb odbył się z honorami należnymi oficerowi służby czynnej. Został pochowany z całym ceremoniałem, w służbowym mundurze i z identyfikatorem przypiętym do piersi, w trumnie owiniętej stanową flagą Arizony.
Jego śmierć stała się początkiem światowego ruchu spełniania marzeń chorych dzieci. Marzeń dających siłę do walki z chorobą.

26 października 27 lat później, na terenie Oddziału Prewencji Policji KWP w Katowicach Patryk otrzymał wspaniałą policyjną kurtkę, czapkę oraz pas policyjny z miejscem na kajdanki. Został zaprowadzony na plac, gdzie obyć się miał apel z uroczystym ślubowaniem kandydatów na policjantów. Patryk stał w pierwszym rzędzie, podczas gdy Komendant Wojewódzki Policji wręczał legitymacje służbowe. Pierwszym, który otrzymał legitymację, akt mianowania oraz tak zwaną „blachę” był Patryk. Z Oddziału Prewencji Marzyciel wyjechał radiowozem na odprawę - by rozpocząć służbę. Wraz z policjantami z drogówki, w odblaskowej kamizelce i z „lizakiem” w ręce zatrzymywał samochody do kontroli. Sprawdzał dokumenty, przestrzegał o konieczności ostrożnej jazdy, a kierowcy nie ukrywali wzruszenia. Następnie chłopiec przesiadł się do fotorejestratora i zatrzymywał kierowców prowadzących auta z nadmierną prędkością. Wręczał im mandaty (prawdziwe ) i nie omieszkał przypominać, że kierować trzeba wyłącznie w stanie całkowitej trzeźwości. Chciał także wsadzać kierowców łamiących przepisy na sto lat do więzienia.

Od 1981 roku spełniły się marzenia ponad 23 tysięcy dzieci z całego świata (w tym z Polski).
Na stronie www.mammarzenie.org można:
- poczytać o marzeniach i zaczerpnąć z nich solidną dawkę optymizmu,
- dokonać przelewu na konto Fundacji lub wybrać Marzyciela i spełnić Jego Marzenie indywidualnie,
- pobrać ankietę wolontariusza.
KATARZYNA DYBŻYŃSKA
wolontariuszka Fundacji Mam Marzenie