Strona główna > Warto poczytać > Archiwum Opornika > Numer 15 (16/2005)

Bookmark and Share

FENOMEN JAROCINA

Karolina Oraczewska (2005-12-12)

Strona 12
Więcej fotek w galerii
"Kiedyś dawno, dawno temu, to miejsce było polem bitwy. Było krano-zaworem, który pękł, przyczyniając się do upadku czerwonego wampira. Partyjno-ubecki hydraulik nie przewidział ciśnienia, myślał, że sprytnie regulując kurki i zaworki, może kontrolować, co wycieka na zewnątrz. A stara leninowska rura jednak pękła, dymiąc i sycząc ze złością."
R.M. Brylewski Samozjadacz, "Super Rock".

W 2003 roku, zupełnie przez przypadek w łódzkim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej odnaleziono teczki z dziwacznie brzmiącymi tytułami. Były to teczki dotyczące Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Zawierały materiały operacyjne z lat 1986-1989. Stało się to impulsem do dalszych poszukiwań materiałów archiwalnych z lat 1980-1985, kiedy Festiwal w Jarocinie był jedyną tego typu imprezą w całym bloku państw komunistycznych. I udało się. W Kaliszu odnaleziono trzy tomy akt operacyjnych z lat 1983-1990.
Materiały stały się bazą do napisania książki Jarocin w obiektywie bezpieki, w Chatce Żaka odbyło się spotkanie promocyjne. Na spotkaniu rozmawiano o fenomenie Jarocina w czasach, gdy władza kładła swą "łapę" na wszystkim, kontrolując wszystkich i wszystko, aby nikt nie ośmielił się spiskować przeciwko niej. Na jarocińskiej scenie grały legendarne już zespoły - Moskwa, Brygada Kryzys, Nocne Szczury, Dezerter, których teksty, podobnie jak innych kapel, poddawano ścisłej cenzurze. Jednak i na to "nasza polska wspaniała młodzież" znalazła sposób - wódka z cenzorem. Bez Jarocina zespoły straciłyby rację bytu. Nie puszczane w radio czy telewizji, można było usłyszeć tylko na koncertach.
"Lufa w szkle raban w domu./ Nie przeszkadza to nikomu / Żeby na nasz koncert przyjść / Ogłuszonym potem wyjść/ Włosy krótko zetnij / Agrafkę w ucho wepnij / Biegnij szybko póki czas / Nocne szczury grają koncert / Chodź pójdziemy tam / Zabawa będzie na 102 / I spotkamy się w Remoncie / Albo w gdańskim Rudym Kocie / Jeśli chcesz to w Wielkim Młynie / Lub gdzieś dalej w Jarocinie." Nocne Szczury.
W ramach promocji książki, odbyła się również projekcja dwóch filmów: "Jarocin '82" oraz "Fala", ten drugi poświę-cony Jarocinowi '85, ukazujący bunt młodych ludzi pozba-wionych "sensownej przy-szłości, bo w zasadzie pozo-stała nam tylko muzyka, bo w tym kraju nic więcej nie ma.
"Spotkanie miało miejsce 18 listopada w Chatce Żaka.



Komentarze
Aby dodać komentarz pod własnym nazwiskiem musisz się zalogować, lub napisać pod tymczasowym nickiem (wymaga aktywacji)

Nick:Komentarz:
Brak komentarzy